Jeannette l'enfance de Jeanne d'Arc

1 godz. 55 min.
5,0 483
oceny
5,0 10 483
674
chce zobaczyć
5,0 5
ocen krytyków
{"rate":5.0,"count":5}
{"type":"film","id":790357,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Jeannette+l%27enfance+de+Jeanne+d%27Arc-2017-790357/tv","text":"W TV"}]}

Bruno Dumont nie przestaje zaskakiwać. Tym razem ulubieniec nowohoryzontowej publiczności wziął na warsztat biografię Joanny d'Arc. Zamiast jednak skupić się na najważniejszych wydarzeniach z życia francuskiej bohaterki narodowej, reżyser postanowił przedstawić na ekranie jej dzieciństwo. Jakby tego było mało, w "Jeannette..." Dumont kontynuuje swoje eksperymenty z gatunkami filmowymi i opowiada historię Joanny w konwencji musicalu. Na eklektycznej ścieżce dźwiękowej techno spotyka się z rockiem i rapem, a towarzyszące piosenkom absurdalne układy taneczne wprowadzają na ekran humor rodem z "Martwych wód". Dumont nie byłby jednak sobą, gdyby ograniczył się wyłącznie do niezobowiązującej zgrywy. Łącząca żarliwą wiarę z nieposkromionym gniewem Joanna, tak jak wielu bohaterów francuskiego reżysera, zostaje umiejscowiona na pograniczu grzechu i świętości. Sam film, mimo historycznego kostiumu, stanowi natomiast celny komentarz do czasów, w których fanatyzm religijny coraz częściej stanowi źródło przemocy.

opis dystrybutora kino

Francja, 1425. W czasie wojny stuletniej, 8-letnia Jeannette opiekuje się swoimi owcami w małej wiosce Domremy. Pewnego dnia pełna gniewu Jeannette mówi swojej przyjaciółce Hauviette, że nie może znieść cierpienia spowodowanego przez Anglików i musi coś z tym zrobić. Madame Gervaise, zakonnica, próbuje uspokoić dziewczynkę, ale mała wojowniczka pragnie natychmiast chwycić za broń, by walczyć o zbawienie ludzi gnębionych wojną i wyzwolenia Królestwa Francji.

platforma vod