PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=112054}

Julia

Being Julia
7,1 1 211
ocen
7,1 10 1 1211
Julia
powrót do forum filmu Julia

Być aktorką

ocenił(a) film na 8

Cóż za wspaniała, żywiołowa, przewrotna, zabawna i ironiczna komedia! Szabó nakręci świetny film, stanowiący znakomitą rozrywkę, a jednocześnie film, który jest wielowarstwowy i inteligentny.
Oto oglądamy kilka miesięcy z życia gwiazdy londyńskiego teatru. Julia jest gwiazdą w każdym calu. Gra na scenie i poza nią, jest jednak znudzona i coraz histeryczniej zaczyna reagować na wszystko wokół. Wtedy jednak pojawia się młodzieniec i aktorka wdaje się w romans. Jednak czy to jest rzeczywiście romans, a może to tylko gra. Odpowiedź nie jest łatwa i jednoznaczna. Raz zdaje się, że rzeczywiście jest w nim zakochana, innym razem wyraźnie widać, jak deklamuje tekst, jak swą grą manipuluje zachowaniem młodzieńca.
Jednak przewrotność filmu na tym się nie kończy. Julia łatwo mogłaby stać się kolejną ikoną twórcy-wampira, który wysysa wszystkie życiodajne soki z otoczenia, z najbliższych. Jednak co raz pojawia się na ekranie postać jej zmarłego mentora, który nawet zza grobu wciąż nią kieruje. To on ją stworzył, to on skierował jej wszystkie siły na teatr, grę, sztukę. Julia jest jego dziełem, niczym potwór Frankensteina. I czasami zza maski znudzonej gwiazdy wyziera nieśmiało owa żywa, autentyczna osoba. Szybko jednak znika, bowiem w prawdziwej Sztuce nie ma miejsca na kompromisy.
Film jest zachwycający, a przewrotne zakończenie jest jednym z najlepszych, jakie widziałem w tym roku w kinie. Warto to zobaczyć. Jednak prawdziwą gwiazdą jest Annette Bening, która w tytułowej roli goreje niczym słońce w pełni. Jakim cudem przegrała ze Swank Oscara nie jestem w stanie zrozumieć. Gdyby przegrała ze Stauton, nie miałbym żadnego ale, ale Swank nie dorasta Bening do pięt. Jest po prostu świetna. Jedynie w "American Beauty" była lepsza (i wtedy też przegrała ze Swank - to się nazywa mieć pecha)

torne

Muszę przyznać, że zgadzam się z Tobą w 100%. Świetny, zaskakująco dobry film :)

ocenił(a) film na 10
torne

Rzeczywiście olśniewająca Julia, której udało się na nowo złapać balans, ba, odświeżyć radość kreowania własnej postaci.
Intryga wszakże goni intrygę. Bo i jak skuteczniej w ego-światku dopiąć własnej satysfakcji (choćby cokolwiek sztucznej)? Ile tu sprytu, inteligencji, dowcipu. A jakże zmyślnym intrygantem okazuje się również jej cichy, „nowoczesny” mąż. A boskiej urody syn czyż nie jest przesiąknięty tym samym duchem, czyż nie napina z dyskretnego dystansu sprężyny i ta w końcu jego „nieludzka” łapa, przygwożdżająca T-O-M’a do fotela w teatrze. Ach! Boski Roger! Nieodrodny potomek swoich protoplastów!

ocenił(a) film na 7
torne

Bening to gwiazda tego filmu :) Hm... mam wrażenie, że przegrała, ponieważ Swank (jakkolwiek dobra) zagrała w dramacie z eutanazją w tle. Bo to bardzo na czasie temat jest, a lepiej postępować tak, żeby żadnej mniejszości nie urazić - tylko że tak się nie da, żeby każdy był zadowolony i nie czuł się dyskryminowany. Smutne to.

torne

Zgodzić się muszę, że film naprawdę czarujący. Bening ponownie zachwyca grą. Sama fabuła jest świetna, naprawdę czuję się po tym filmie jakby "odświeżona". Może to dlatego, że podobnie jak główna bohaterka mam ukrytą wredną stronę natury albo dlatego, że tak jak ona - mimo sporej różnicy wieku między mną a filmową Julią - przeżywam właśnie zawód miłosny i jestem na najlepszej drodze, by się z tego w końcu wyplątać. A ten film tylko poprawił mi humor i utwierdził w przekonaniu, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.

ocenił(a) film na 7
Konopia

"przeżywam właśnie zawód miłosny i jestem na najlepszej drodze, by się z tego w końcu wyplątać. A ten film tylko poprawił mi humor i utwierdził w przekonaniu, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło."

jestem w takiej samej sytuacji i tak samo odczuwam. Film rewelka! Pozdrawiam!Wszystko będzie dobrze :)

ocenił(a) film na 9
torne

wspaniała gra tytułowej Julii. Film lekki, choć ogląda się go z zapartym tchem. Cóż nowego wymyśli? Czym nas zaskoczy? Czy ukaże siebie, czy zagra najlepiej jak tylko potrafi? Co jest jej grą i czy prawdziwe jest powiedzenie: "to nie teatr to rzeczywistość" ?

rewelacja bez dwóch zdań. 9/10

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones