PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=682011}
6,7 98 112
ocen
6,7 10 1 98112
5,4 14
ocen krytyków
Kamienie na szaniec
powrót do forum filmu Kamienie na szaniec

Widziałem ten film jakieś dwa-trzy lata temu i wtedy nie zwróciłem na to uwagi, lecz w miniony weekend obejrzałem go jeszcze raz, w połowie dlatego, że zapomniałem o tym, że już kiedyś widziałem, a jak mi się przypomniało po jakimś kwadransie, to zwyczajnie chciałem zobaczyć bo całkiem dobry. Zastanowiłem mnie tylko jedno - ograniczenie wiekowe. Patrzę na ten żółty kwadrat, a tam widnieje "12", a ja patrzę na to pokazane i tak zapewne bardzo delikatnie zezwierzęcenie tych nazistowskich szwabskich bydlaków i spoglądam jeszcze raz na tę dwunastkę, potem dalej siniaki, krew, nosze, wrzątek z czajnika, więcej krwi i dalej spoglądam na tą dwunastkę i się mocno podrapałem po głowie... Ja rozumiem, że film powinno się obowiązkowo pokazywać w szkołach wszystkim polskim dzieciakom, aby widziały co przeżywali ich przodkowie, w szczególności zapewne przemądrzały i pyskatym gimbom (już ich niedobitkom;) ale czy dla dwunastolatka nie jest to zbyt drastyczny przekaz? Gdyby to była jakaś jankeska chała, jakiś slasher z takim poziomem agresji i pokazania tylu flaków, bebechów i krwi, to śmiem wątpić aby był on opatrzony liczbą "12" właśnie...
A może właśnie celowo "poprzeczka" wiekowa została ustawiona tak nisko, aby jak najwcześniej obrazować pokoleniu YT/FB jakie poświęcenia zmuszeni byli składać ich dziadkowie, czy bardziej pradziadkowie...?

ocenił(a) film na 3
ZSGifMan

Oj, w przypadku tego filmu dostęp powinien być dla dzieci powyżej 15 roku życia. Po pierwsze, ze względu na trudną tematykę, a po drugie z uwagi na drastyczność niektórych scen...
Swoją drogą... kiedy myślę, co oni wyprawiali z tym biednym "Rudym", to słabo mi się robi :(

ZSGifMan

Z ostatnimi zdaniami zdecydowanie się zgadzam. Ja obejrzałam ten film w szkole, ale wtedy tylko połowę. Byłam bardzo zaciekawiona, film spodobał mi się bardzo. W domu znalazłam go w necie. Drastyczne sceny owszem, były, ale myślałam sobie, że to tylko film, że nie dzieje się naprawdę, że to charakteryzacja. I jakoś obejrzałam. I tak było dla mnie straszne, więc przewinelam i jakoś się oglądało. Wiedziałam, że tortury były, a to mi wystarczyło. Szczegóły zbędne...
Myślę, że dobrze, że było tak dokładnie pokazane. Wtedy dzieci zrozumieją, nie dość, że wygląda strasznie, to żeby czuć taki ból... Same słowo "tortury" "brutalne bucie" niby przerażają, ale młodzież nie zawsze to przerazi. A gdy jest to wszystko pokazane, to wtedy można zrozumieć, jak ten Rudy się poświęcił

ocenił(a) film na 7
Maja_Obarska

"Drastyczne sceny owszem, były, ale myślałam sobie, że to tylko film, że nie dzieje się naprawdę, że to charakteryzacja. I jakoś obejrzałam."

Ale masz świadomość, że takie i o wiele gorsze 'sceny' działy się w tamtych czasach NAPRAWDĘ?!
A ludzie umierali po wielu tygodniach znęcania się nad nimi i bestialskiego katowania?!

ZSGifMan

*I ja która obejżałam to w wieku 10 lat...*

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones