PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=744749}
6,6 28 869
ocen
6,6 10 1 28869
4,4 9
ocen krytyków
Kochając Pabla, nienawidząc Escobara
powrót do forum filmu Kochając Pabla, nienawidząc Escobara

Po przeczytaniu prawdziwej historii Virginia Vallejo nie można się oprzeć twierdzeniu, iż film został zrobiony po to aby wybielić samą Wirginię oraz kolumbijski system polityczny produkujący takich rzeźników jak Escobar.
W filmie przewijają się dwa motywy dotyczące samej Virginii:
- motyw związany z Escobarem, jej romantycznej miłości do Escobara w latach ’80, następnie zagrożenia jej życia w wyniku współpracy z DEA.
- motywy wojny o władzę jaką wytoczyły kartele rządowi Kolumbii, wojny pełnej zamachów terrorystycznych, zabójstw politycznych i lęku bossów karteli o ekstradycję do USA. W filmie pokazano, że rząd Kolumbii się ugiął i ekstradycję odwołał przeprowadzając zmiany w prawie. Virginia zostaje objęta programem ochrony świadków i przemycona do USA aby zeznawała w sprawie Escobara.
Wszystko pięknie tylko obydwa motywy przewodnie są nieprawdziwe.
1. Pokazanie w filmie „romantyzmu” układu pomiędzy Virginia a Escobar’em i następnie jej strasznych przeżyć związanych z zagrożeniem jej życia, groźbami, jej spotkania z Escobar’em w więzieniu wszystko to… kłamstwo. Virginia po zerwaniu z Escobar’em wyjechała do Niemiec film pokazuje, że nie została wpuszczona co zaowocowało współpracą z DEA) gdzie zajmowała się dziennikarstwem ekonomicznym, w roku 1990 (3 lata przed śmiercią Escobara) wróciła do Kolumbii gdzie został obsadzona jako gwiazda TV soap opery „Sombra de tu Combra” jest wystarczającym dowodem, że nic jej nie zagrażało w Kolumbii i Virginia czuła się bezpieczna.
2. Motyw ucieczki Virginii do USA pod opieką DEA miał miejsce w… 2006 r. (13 lat po śmierci Escobara) i dotyczył jej zeznań wobec Alberto Santofimio byłego skorumpowanego ministra sprawiedliwości w latach ’80, będącego na liście płac Escobara odpowiedzialnego za rzeź w SN Kolumbii w roku 1985. Wtedy SN został zaatakowany przez M19 kolumbijską partyzantkę marksistowską nie bojówki Escobara. Wojsko odbiło SN zabijając 100 zakładników a następnie przewieźli ocalałych napastników i zakładników do koszar gdzie zostali poddani torturom i grupowym gwałtom. W tej jadce uczestniczyła kolumbijska armia i niektórzy jej bezpośredni wykonawcy zostali skazani w 2010 r. Wyrok spotkał się z atakiem prezydenta Uribe, który ogłosił, iż będzie chronił wojskowych zamieszanych w te wydarzenia przed „polowaniem na czarownice”.
W filmie pokazano zabójstwo kandydata na prezydenta Kolumbii Carlos Galán w roku 1989, na zlecenie samego Escobara. Oznacza to, że przemilczano udział polityków kolumbijskich jak ówczesny Min Sprawiedliwości Kolumbii wraz z DAS (Departamento Administrativo de Seguridad czyli tajną policją) wraz z innymi kartelami narkotykowymi w tym z Cali. Wszyscy oni razem zaplanowali zabójstwo Galán’a a podłożem były zmiany w prawie dotyczącym ekstradycji bossów narkotykowych do USA i walka o władzę. W filmie jest pokazane jednoznacznie, iż był to pomysł Escobara i przez niego poróżnił się on z kartelem w Cali. O roli polityków i tajnej policji w całym spisku nie ma mowy.

nawieczor

". Virginia po zerwaniu z Escobar’em wyjechała do Niemiec film pokazuje, że nie została wpuszczona co zaowocowało współpracą z DEA" - a mnie się wydaje, że film pokazuje, że to żona Escobara nie została wpuszczona do Niemiec na skutek współpracy Virginni z DEA.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones