PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=184151}
7,5 66 299
ocen
7,5 10 1 66299
7,8 22
oceny krytyków
Koralina i tajemnicze drzwi
powrót do forum filmu Koralina i tajemnicze drzwi

Jaki moral?

ocenił(a) film na 7

Po obejrzeniu tego filmu, zastanawialam sie, jaki jest jego moral.. i jedyne, co przychodzi mi na mysl to: nie masz prawa narzekac, nawet, jezeli rodzice cie zaniedbuja, bo moze to sie obrocic przeciwko tobie.
Mozna tu przytoczyc duchy dzieci i powiedziec, ze zostaly ukarane, bo chcialy wiecej i wiecej.. ale dlaczego chcialy? Bo nie byly zadowolone (prawdopodobnie) z relacji ze swoimi rodzicami.
Koralina na dobra sprawe chciala tylko miec "normalny dom", matke, ktora bylaby zainteresowana byciem matka i ojca, ktory okazalby jej odrobine uwagi i uczucia. Upraszczajac, jest to apel do dzieci "zamknijcie sie i cieszcie sie z tego, co macie". Do mnie jakos nie trafia.

Co do strasznych scen, to bylo ich sporo i rowniez uwazam, ze to nie jest film odpowiedni dla najmlodszych.

Animacja i muzyka - bardzo dobre.

ocenił(a) film na 1
shooshoorama

Dokładnie tak samo odczytałam to przesłanie i cieszę się, że ktoś poruszył ten temat, bo z niezrozumiałych dla mnie przyczyn wszystkie dyskusje wokół tej bajki toczą się tylko w kwestii tego czy jest dla dzieci czy jednak jest za straszna. Moim zdaniem jest to rzecz drugorzędna. Nie dlatego, że jest to nieistotne (chociaż moim zdaniem można włączyć ją dziecku tylko trzeba dobrze znać dziecko tzn. jego potrzeby, wrażliwość, sposób rozumienia świata itp. i na tej podstawie stwierdzić, że można, a nie na podstawie wieku albo naszych odczuć). Mnie jednak w tej bajce przeraża zupełnie coś innego niż estetyka czy klimat, przeraża mnie przesłanie, które jest dokładnie takie jak napisałaś. Koralina była naprawdę mocno zaniedbana przez rodziców, była traktowana jak problem, który tylko "plącze się pod nogami", przeszkadza i czegoś chce. Miała prawo być nieszczęśliwa! W rodzinie nie musi dochodzić do bicia, molestowania czy alkoholizmu żeby była ona patologiczną. I z taką właśnie jest rodzina Koraliny. I te duchy maluchów, to przerasta już wszystko. Skoro były nieszczęśliwe tzn., że rodzina nie zaspokajała ich podstawowych potrzeb emocjonalnych, co jest bardzo destrukcyjne dla dziecka i przyczynia się do powstawania wielu zaburzeń psychicznych od różnego rodzaju nerwic po poważne zaburzenia osobowości włącznie z zaburzeniami psychotycznymi. Co natomiast mówi dziecku bajka? Dzieci udawajcie szczęśliwe, bądźcie zadowolone, że w ogóle macie rodziców i siedźcie cicho, bo wasze nadmierne pragnienie miłości i zainteresowania może zostać ukarane. To okropne! I właśnie z tego powodu nie jest to bajka ani dla maluchów ani dla dużych dzieci ani nawet dla rodziców, bo ci, którzy tak traktują dzieci tylko utwierdzą się w przekonaniu, że robią słusznie, a ich dziecko chce nie wiadomo czego. Żenada! Dałam 4 tylko za efekty wizualne, które mi się bardzo podobały, podobnie jak mroczny klimat filmu. Sam pomysł o porównaniu świata idealnego z rzeczywistym też jest w porządku, ale nie w taki sposób, nie w takiej odsłonie!

użytkownik usunięty
paulinasopata

Przesłanie tego filmu jest dla dzieci kiedy w chodzą w okres buntu.Że lepiej mieć rodziców którzy nie mają dla ciebie czasu ale cię kochają niż robią dla ciebie wszystko ale ciebie nie kochają.

shooshoorama

Ja do tej pory boje się tego cholerstwa. A przesłanie było dla mnie nie zrozumiałe przez to że srałem w majtki jak to oglądałem. Morał który wg was jest tutaj dla mnie to kompletny debilizm i wolałbym oglądać piłę niż ten film drugi raz. Serio żaden horror mnie przestraszył tak jak to.

ocenił(a) film na 9
Badurak

Film nie miał na celu przestraszyc, nie każda animacja to bajka, tak sie niestety przyjeło. Jest to bardziej kierowane do nastolatków. Fajna inicjatywa ze strony twórców, że nie stworzyli kolejnego shitu typu o miłości i kucykach bo takich jest miliony z takim samym przesłaniem. Film można interpretować na wiele sposobów i twórcy dali nam przestrzeń na to nie wpychając rozwiązanie nam przed nos....dlatego ten film nie jest dla wszystkich a zwłaszcza dla młodszych. wiadomo, można obejrzeć film tylko dla fajnych scen, ulubionych aktorów nie znając przesłania lub nawet historii... ale warto? nie wydaje mi się :))

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones