PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=190315}

Kronika opętania

The Possession
6,0 48 327
ocen
6,0 10 1 48327
4,8 4
oceny krytyków
Kronika opętania
powrót do forum filmu Kronika opętania

Upiorna Polska

ocenił(a) film na 4

Według mnie twórcy filmu w ogóle nie zadbali o budowanie napięcia. Widziałam filmy typu "The Blair Witch Project", czy "Paranormal Activity", w których de facto nic konkretnego się nie dzieje i nie widać co tak na prawdę straszy, a widz ogląda te obrazy siedząc wbity w fotel z przejęcia. W przypadku "Kroniki opętania", która powstała podobno na faktach jest jakaś fabuła dająca możliwość stworzenia ciekawego scenariusza, ale poza opowiedzeniem mrocznej historyjki ten film niewiele ma wspólnego z horrorem.

Kilka scen zasługuje na uwagę, szczególnie, gdy Em jest już zupełnie opętana przez demona (twórcom udało się nawet nieźle ucharakteryzować dziewczynkę, by wyglądała demonicznie). Całość filmu jednak jest słaba, brakuje spójności poszczególnych części składowych, rozwijania akcji w sposób przyczynowo-skutkowy. Nie ma elementów zaskoczenia. Muzyka zupełnie nie pasuje do filmu grozy, chwilami jest chaotyczna i wręcz przeszkadza w skupieniu się na oglądaniu.

Scenariusz jest słaby. Dziwi mnie na przykład, że matka która spędza czas z córkami w domu przez wiele dni nie zauważa, że z młodszą z nich dzieje się coś niedobrego - dziecko nawet z wyglądu zmienia się z chwili na chwilę, nie mówiąc już o zachowaniu.
Sam demon w moim odczuciu jest ukazany zbyt dosłownie - to, że wstąpił w kogoś jest rozumiane tak, że fizycznie tkwi we wnętrznościach danej osoby, do tego stopnia, że jest to widoczne na zdjęciach z tomografu. Opuścić nosiciela może wyłącznie wypełzając przez jego usta, po czym upycha swoje cielsko do szkatułki i staje się niewidzialny - jako coś niematerialnego czyha na swoją ofiarę, mamrocząc od czasu do czasu w słyszalny sposób jakieś smętne kwestie.

Kontrowersyjne jest też to, że demon pochodzi z Polski. Według mnie skoro demon miał być koniecznie żydowski mógłby mówić np. po hebrajsku i też byłoby egzotycznie. Polska jest tu kreowana niemal na drugą Transylwanię :P Utrwala się stereotyp, że wszystko co najgorsze pochodzi z naszego kraju. Brakowało mi jeszcze tylko, aby w jednej z końcowych scen, gdy główny bohater (ojciec) pyta młodego żyda co zamierza zrobić ze skrzynką, ten miałby odpowiedzieć, że odeśle ją tam skąd ona pochodzi, czyli z powrotem do Polski. Byłaby to kropka nad "i" jeśli chodzi o uprzedzenia.

mary_rose_2

"mógłby mówić np. po hebrajsku i też byłoby egzotycznie. Polska jest tu kreowana niemal na drugą Transylwanię :P Utrwala się stereotyp, że wszystko co najgorsze pochodzi z naszego kraju", czyli wszystko co najgorsze ma pochodzić od Żydów lub innych, natomiast najlepsze rzeczy i czynny od nas, idealnych Polaków, tak?
Polacy jakby skoczyli ze swojego ego, na swoje możliwości, to połamaliby sobie nogi.

mary_rose_2

Hmmm... Z większością się zgadzam, ale to z Polską odebrałam całkiem inaczej. Po prostu legenda dybuka, choć związana z kulturą żydowską, narodziła się podobno w środkowej Europie (niewykluczone, że w Polsce) i prawdopodobnie miała swoje związki również z legendami słowiańskimi (polecam posłuchać sobie słów piosenki polskiego zespołu folkowego Żywiołak pt. "Dybuk"). W pewnym okresie Polska była wręcz zalana ludźmi pochodzenia żydowskiego. Później (wiadomo dlaczego) większość Żydów zginęła lub wyemigrowała (bardzo często do Ameryki, co zresztą widać w amerykańskich filmach, gdzie co drugi bohater obchodzi żydowskie święta, jest obrzezany itp.) i teraz jest ich w Polsce mniej. Były jednak czasy, gdy było ich w Polsce nawet więcej niż Polaków. Wystarczy sobie przypomnieć niektóre powieści, np. z okresu pozytywizmu. Choćby "Lalkę". Myślę, że dla Amerykanina oglądającego film, słowo 'Polska' nie tyle kojarzy się z siedliskiem wszelkiego zła, ile raczej brzmi po prostu odpowiednio mocno egzotycznie. Poza tym nawet beznadziejni z geografii Amerykanie kojarzą fakt, iż w Polce było dużo Żydów, choćby dlatego, że to u nas powstawały hitlerowskie obozy koncentracyjne.

Btw. co się w końcu stało z tym pierścionkiem ze skrzynki? Kto go podniósł? Ten rabin? Jeśli tak, to co z nim zrobił...?

ocenił(a) film na 5
sol4me

Zgadzam się ze stwierdzeniem, że przed wojną w Polsce mieszkało wielu Żydów, ale pisanie, "było ich więcej niż Polaków", to jednak lekkie nadużycie. :p

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones