Księżniczka Mononoke

Mononoke-hime

1997 2 godz. 13 min.
8,0 75 634
oceny
8,0 10 1 75634
21 606
chce zobaczyć
8,4 10
ocen krytyków
{"rate":8.4,"count":10}
powrót do forum filmu Księżniczka Mononoke
 • idulec ocenił(a) ten film na: 10

  Księżniczkę Mononoke pierwszy raz obejrzałam mając 14 lat (obecnie mam 26). Oglądałam ją ze starszą siostrą. Cały film twardo się trzymałam, były momenty, kiedy czułam, że coś mnie w gardle ściska, ale to dopiero przy ostatniej scenie i na napisach wybuchłam głośnym płaczem. Siostra spojrzała na mnie zdziwiona i spytała czemu płaczę, skoro skończyło się dobrze. Ja odpowiedziałam, że w prawdziwym świecie by się tak nie skończyło... miałam po tym filmie "traumę" i nie mogłam się do niego znów zabrać latami. Mimo wszystko jakoś to przełamałam. Właśnie zakończyłam oglądanie Mononoke Hime po raz trzeci w swoim życiu - reakcja dokładnie taka sama jak 12 lat temu...

 • idulec Zarejestrowałem się żeby to napisać :)
  Hayao Miyazaki robił coś takiego w kilku innych animacjach. Dojrzały człowiek powinien się domyśleć, że te filmy kończą się na pięć minut przed końcem rzeczywistym. Ostatnia scena jest po to, żeby film nie wywoływał złych emocji, tylko dobre. Gdyby te filmy mówiły prawdę w oczy, na temat tego jak się tak naprawdę kończą, to były by zbyt przykre i człowiek wolał by o nich raczej zapomnieć, niż do nich wracać. A przecież jeśli dzieło ma wpłynąć na człowieka i uwrażliwić, to nie może być aż tak dołujące. Poza tym oglądają je dzieci, dla nich to by było za trudne. To taki przekaz kierowany do dorosłych.
  Zakończenia są specjalnie tak proste i niemożliwe w prawdziwym świecie. Zupełnie nie pasują do geniuszu i realizmu całego filmu, specjalnie żeby się tego domyśleć :)

 • SukienkaCzerwona ocenił(a) ten film na: 10

  KaimSnul O boze jak dobrze, ze nie tylko ja rycze na tych bajkach! Sciskam mocno!

 • EMERSION ocenił(a) ten film na: 10

  KaimSnul Wiele razy sam się zastanawiałem nad tym. Po prostu oglądając Mononoke Hime miałem wrażenie że najlepszym zakończeniem byłoby gdyby Ashitaka uratował dziewczynę a sam się poświęcił oddając głowę duchowi lasu i w procesie umarł. W ten sposób zostawaijąc ludzi i zwierzęta którzy na końcu widząc to pogodziliby się. Zawsze czułem że takie zakończenie idealnie by pasowało, zawsze miałem wrażenie że Miyazaki jakimś trafem nie widział że ten puzzel który włożył w ostatnią lukę średnio pasował.

 • SantaCruzeNomad ocenił(a) ten film na: 10

  idulec Jestem fanem anime od dzieciaka. Jednak gustowałem w takich produkcjach jak Ninja Scroll i Vampire Hunter D. Mononoke obejrzałem przypadkiem u kumpla i wbiło mnie w kanapę. Świetna fabuła i rewelacyjna kreska.

 • mk34 ocenił(a) ten film na: 6

  idulec WUT? przecież w tej historii nie ma nic angażującego emocjonalnie lol