PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=775970}

Kształt wody

The Shape of Water
6,4 129 417
ocen
6,4 10 1 129417
6,4 46
ocen krytyków
Kształt wody
powrót do forum filmu Kształt wody

Pierwowzór

ocenił(a) film na 8

Pomysł na ten film wydaje się być zaczerpnięty z tej animacji z 2015 "The Space Between Us" poniżej link :)

https://www.youtube.com/watch?v=k9eph-UuMZE

pimbar

A tobie kto pozwolił wziąć sobie obrazek ze Spongeboba?

pimbar

No właśnie też oglądałam tę animację, zanim w ogóle dowiedziałam się o tym filmie i natychmiast mi się przypomniała, kiedy zobaczyłam trailer "Kształtu wody". Nie mam pojęcia co o tym w ogóle myśleć... Czy to przypadkowa zbieżność, czy ktoś od kogoś zerżnął pomysł? Może ktoś ma jakieś info?

użytkownik usunięty
i_Xa

Raczej Del Toro pierwszy wymyślił - a dokładniej usłyszał od jakiegoś znajomego - pomysł na Shape of water. Po prostu wcześniej był zbyt zajęty, a w miedzy czasie ktoś wpadł na podobny koncept.

Tu jest cytat ze strony bloody-disgusting.com wyjaśniający wątpliwość:
According to Guillermo del Toro, The Shape of Water was inspired by Universal’s Creature from the Black Lagoon, and development on the project began as early as 2011. Filming didn’t take place until 2016, however, and the movie was of course released last year. As for The Space Between Us, we can confirm it was first shown in 2015.

Pomysł na Shape of water był już w 2011 roku.

Dzięki za info :) Czyli Del Toro wymyślił pierwszy, ale czy w takim razie ta animacja jest zupełnie niezależnym pomysłem czy była wzorowana na "Kształcie wody"? A jeśli to drugie, to ciekawe, że autor nie poniósł żadnych konsekwencji...

użytkownik usunięty
i_Xa

Jednak teraz gdy jest doceniany, ruszyły oskarżenia o plagiat (cytat z naekranie.pl):

Przedstawiciele nieżyjącego już Paula Zindera, dramaturga z Nagrodą Pulitzera, oskarżyli reżysera Guillermo del Toro o to, że bezprawnie skorzystał z pomysłu pisarza i przypisał całą oryginalność samemu sobie. Ich zdaniem, pomysł na film w oczywisty sposób nawiązuje do sztuki z 1969 roku pod tytułem Let Me Hear You Whisper. Syn Zindera oświadcza:

Jesteśmy zszokowani, że wielkie studio było w stanie stworzyć film tak jawnie wywodzący się z pracy mojego zmarłego ojca, w dodatku bez jakiegokolwiek zgłoszenia się do nas po prawa (…) Wielu fanów mówi nam, że uderzyło ich znaczące podobieństwo. Jesteśmy im bardzo wdzięczni za zwrócenie naszej uwagi.

Porównując podobieństwa w obu historiach, wskazuje kwestie kluczowe:

postać woźnej, która spotyka wodną kreaturę
fakt nawiązania przyjaźni i bliskiej relacji z istotą
odkrycie przez kobietę przerażającej prawdy o tym, że stworzenie ma zostać zgładzone
próbę zaaranżowania akcji ratunkowej, by pomóc przyjacielowi

Wytwórnia Fox już odniosła się do zarzutów, wystosowując następujące oświadczenie:

Guillermo del Toro nigdy nie widział ani nie czytał sztuki pana Zindela w żadnej formie. Pan del Toro jest aktywny w zawodzie od 25 lat i stworzył 10 filmów pełnometrażowych, za każdym razem będąc bardzo otwartym i szczerym na temat wpływów i inspiracji. Jeżeli rodzina pana Zindela chce przedyskutować z nami te kwestę, jesteśmy gotowi na konwersację.

W sieci pojawiły się również głosy wskazujące na to, że film jest podobny do holenderskiego krótkiego metrażu pod tytułem The Space Between Us. Tam również pojawia się relacja między kobietą a wodnym stworzeniem, co dla wielu fanów jest dziwnie podejrzane. Twórcą krótkometrażówki jest Marc S. Nollkaemper, a w zaistniałej sprawie wypowiedziała się już Holenderska Akademia Filmowa. Jak czytamy w oświadczeniu:

Po niedawnym pokazie filmu oraz towarzyszących mu dyskusjach w przyjaznej atmosferze, wierzymy, że Kształt wody i nasza produkcja krótkometrażowa The Space Between Us mają swoje własne i zupełnie odmienne tożsamości. Były rozwijane w oddzielnym czasie i nie są w żaden sposób ze sobą powiązane. Studenci oraz ekipa odpowiedzialna za naszą produkcję są niezwykle wdzięczni za możliwość osobistego przedyskutowania tych kwestii z panem del Toro. Rozmowa okazała się cenną nauką, a my życzymy Kształtowi wody kolejnych sukcesów w świecie filmowym.

Wow, bardzo ciekawe. Wielkie dzięki za te informacje :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones