PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1004}

Ludzie honoru

A Few Good Men
7,5 58 257
ocen
7,5 10 1 58257
6,9 16
ocen krytyków
Ludzie honoru
powrót do forum filmu Ludzie honoru

Ława?

użytkownik usunięty

Dlaczego w stanach o winie lub jej braku decyduje grupka ludzi z ulicy? Bo taka jest chyba
definicja ławy przysięgłych, jest to kolejny film po którym przychodzi mi to na myśl. Dlaczego
ludzie nie są sądzeni przez zawodowych sędziów?
Pytam poważnie bo jestem sprawa zainteresowany.
Co do filmu to na 7, nic wybitnego ale tragedii tez nie było.

ocenił(a) film na 9

Na Wikipedii (angielskiej) jest całkiem spory artykuł o tym.

ocenił(a) film na 7

Ława przysięgłych, instytucja prawna polegająca na udziale czynnika społecznego w wymiarze sprawiedliwości. Składa się z sędziów niezawisłych, powołanych do udziału w rozpoznaniu konkretnej sprawy karnej i orzekaniu zwykle tylko co do winy lub niewinności oskarżonego (nie co do kary). Ława przysięgłych wyjątkowo może orzekać w sprawach cywilnych, ale jej werdykt ogranicza się w tym przypadku do ustalenia stanu faktycznego. Orzeczenie co do kary (w sprawach karnych) wydaje zawsze, po wysłuchaniu werdyktu ławy przysięgłych, sędzia zawsze bez konsultowania orzeczenia z ławą.
Sądy z udziałem ławy przysięgłych ukształtowały się w XVI-XVII w. w Anglii. Funkcjonują w tych państwach, które przyjęły system brytyjskiego prawa common law, m.in. w USA, Australii.
Czyli "głos ludu" orzeka czy ktoś jest winny czy niewinny, natomiast sędzia już orzeka ile lat kary za to dostanie winny przestępca. A dlaczego tak jest? No cóż, tak to sobie ktoś kiedyś wymyślił :D Dużo by opowiadać. Na Wikipedii czy innych portalach nawet po polsku jest sporo informacji na ten temat. Pozdrawiam i powodzenia w poszukiwaniach wiedzy ;)

ocenił(a) film na 7
lia_13

Bo przestępstwo jest z definicji działaniem na szkodę społeczeństwa, więc przedstawiciele społeczeństwa je osądzają ;).

ocenił(a) film na 7
Wladca_Snow

hmmm, takie to oczywiste, a jakoś nigdy na to nie patrzyłam w ten sposób ;) Dzięki za sugestię.

ocenił(a) film na 8
Wladca_Snow

Główną głupotą ławy przysięgłych jest to że ma odzwierciedlać skład społeczności w której znajduje się dany sąd. Najlepszym przykładem była sprawa OJ Simpsona ponieważ pod presją ustalono że będzie sądzony w innym miejscu. Wybrano miesjce w którym była duża czrnaskórka społeczność. I tylko dlatego wybronił się od co najmniej więzienia - tam a propo niedoskonałości systemu, chcoiaż i tak najlepszym obrazem na temat ławy pozostanie "Dwunastu Gniewnych Ludzi":).

ocenił(a) film na 7
tc1987

Idea ławy przysięgłych jest wyśmienita. Oskarżony staje przed dwunastoma nieznanymi mu sędziami, przedstawicielami społeczeństwa, którego porządek i prawa naruszył, a którzy przez to, że są zwykłymi ludźmi gwarantują oskarżonemu "sądzenie przez równych sobie", których obowiązuje prawo, dla których każda sprawa jest unikalna a nie rutynowa, którzy wreszcie jakże często potrafią spojrzeć ludzkim okiem na ofiarę, sprawce i sprawę w całości. WIęc nie mogę się zgodzić że pomysł ławy przysiegłych jest głupotą, jak również że odzwierciedlanie składu społeczności również głupotą jest. Problem jak zwykle nie w idei ale w ludziach. Mielismy to wyśmienicie ukazane właśnie w "Dwunastu...". Ludze są słabi, pełni uprzedzeń, lęków. pogardy i nienawiści. To ludzie są tu słabym ogniwem a nie konstrukcja systemu ;). pozdrawiam !

użytkownik usunięty
Wladca_Snow

Może i idea jest wyśmienita ale to się nie sprawdza właśnie dlatego że ludzie nie są obiektywni, wystarczy wybrać określony ławników, powiedzieć parę odpowiednich zdań i wynik ustalony...

Wladca_Snow

Ktoś mi kiedyś powiedział, że każdy system, który wymaga od ludzi pewnej szlachetności jest skazany na porażkę, gdyż ludzie ze swojej natury szlachetni nie są. W Polsce też mieliśmy ławy przysięgłych. Skasowano je po tym jak endecka ława przysięgłych uniewinniła Adama Doboszyńskiego w sprawie "rajdu myślenickiego", ale to już inna historia. Postępowanie przed ławą przysięgłych jest dłuższe i kosztowniejsze. Zresztą wydaje mi się, że zdolny adwokat jest w stanie wcisnąć takim nieotrzaskanych z sądem ławnikom dowolną bzdurę.

Idea ławy przysięgłych jest, myślę, najlepszym sposobem osądu z dotychczas mi znanych, choć na pewno nie najlepszym. Można tak stwierdzić chociażby po obejrzeniu polskiego filmu Lincz, gdzie kilku wiejskich robotników leśnych, po braku pomocy ze strony policji, wzieli sprawę w swoje ręce i zlinczowali recydywistę, który terroryzował ich wieś. Zostali zatrzymani i odbył się proces. Dotyczyły ich dwa paragrafy o bodajże przemocy i OBRONIE KONIECZNEJ- zamiast tego w Stanach jest ława. I niestety zostali osądzeni negatywnie, bo prokurator był lepszy :/ Społeczeństwo nie mogło poprzeć ich motywu..

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones