PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=34936}

Luter

Luther
6,7 3 500
ocen
6,7 10 1 3500
Luter
powrót do forum filmu Luter

Czy to cenzura katolicka, czy wszechświatowy układ, czy opinia publiczna nie hce go ogląać?!

zosiak86

bo katolickie złodziejskie psy rządzą tym krajem i pewnie by im mniej na tace kładli:]

Indrid_Cold_84

Po twojej wypowiedzi widzę że jesteś albo protestantem albo ateistą, ale że zrzucasz to na katolików to pewnie jesteś protestantem, co?

ocenił(a) film na 9
zosiak86

A jesli ktos kto to napisal, jest katolikiem to bedzie dla ciebie partner do rozmowy?
Moze jezyk, ktorym powyzszy rozmowca posluzyl sie, nie byl na najwyzszym poziomie, ale pytanie nadal zostaje bez odpowiedzi.
Zyjemy w mentalnym getcie; jeden narod, jedna religia, jedna kultura, jeden jezyk.
Dlatego warto by bylo upowszechnia tego typu filmy, by uswiadomic, ze nie wszyscy nasi mieszkancy mowia po polsku i nie wszyscy nie modla sie do Najswietszej Panienki.Sa nawet tacy, ktorzy wogole sie nie modla...

ulla

Słuszna uwaga koleżanko. W tym kraju wiara jest w jakimś stopniu narzucana od urodzenia, a kościół postawiony jest wysoko i ma udział w rządzeniu tym krajem. Co by się nie mówiło to jest robienie Polski na siłę krajem jedno wyznaniowym. Dla czego? Dla kasy oczywiście oraz dla łatwiejszego rządzenia krajem. Ciemnota w naszym kraju jest czymś normalnym i wystarczy jechać za miasto by się o tym przekonać. Czy taki ma być ten kraj? Gdzie Jahwe ważniejszy jest niż chleb, gdzie kościół szponami ciemnoty od lat, kaleczy dzieci i wpaja im strach? Czy nie widać tego po budowaniu jakiś zasranych świątyń opatrzności zamiast wydawać pieniądze na drogi czy leczenie ludzi? Dlaczego takie pytania dotyczace tego filmu są zadawane skoro wysatrczy zobaczyć kto i dlaczego wygrywa wybory prezydenckie?:) Myślę że rzeczy takich jak chrzest nie powinno być. Dzieci powinny dorastać i mieć przedstawione sytuacje z różnych punktów widzenia, po czym same mogłyby się określać. Ale do tego nie dojdzie bo zburzyłoby to porządek jak pewnie się domyślacie. Ludzie powinni poznawać historię nie tylko ze strony tych "dobrych" chrześcijan i ich Boga. Mity syjonu są i zawsze były przyczyną ludobójstwa, wyprawy krzyżowe itd, a odpowiedzialni za rozpowszechnianie swoich wierzeń żydzi dziś zmuszają palestynę do kolejnej intifady - czy to dobry przykład? Robią to co im Hitler, a tacy biedni byli. Mógłbym pisać jeszcze o tym, jednakże po cóż miałbym to robić skoro są strony internetowe poświęcone racjonalnemu patrzeniu na świat. Tak jestem ateistą i przepraszam że ostro zacząłem, poprostu nie wiedziałem że ktokolwiek to przeczyta:) A zresztą... zastanówmy się po co jakiekolwiek mity zostały wymyślone? Czy nie widać po co przegladając książki od historii? (nie, nie te z podstawówki czy liceum:)

A pytanie o nieobecność tego filmu w kinach jest nie na miejscu. Odpowiedź mamy przed oczami. Może kiedyś go puszczą;)

pzdr.

Indrid_Cold_84

masz mentalność ludzi średniowiecza, a poza tym mieszasz ze sobą żydów z katolikami, wrzucasz wszystko do jednego worka, którego nazywasz wierzącymi, widać że jesteś ateista i nie znasz różnic miedzy tymi religiami, nie podoba mi się Twoja wypowiedź ale szanuje własne zdanie.

ulla

Chcesz przez to powiedzieć że nasz kraj jest monokuklturowy?
A Kaszubi, ślązacy, różne mniejszości narodowe, Żydzi?
To że oficjalnie katolików jest 90% to nie znaczy że tak jest naprawdę.

zosiak86

Nie jest. Liczbę katolików kościół wylicza patrząc na chrzest. A jak wiadomo gdy mamy chrezest nie jesteśmy nawet tego świadomi. Potem nawet jeśli człowiek nie jest wierzący to przeważnie olewa sprawę i nie dokonuje apostazji. Dlatego niby 90% Polaków to katolicy co jest bzdurą. Monokulturowy? Nie, nic takiego nie pisałem. Pisałem o większości.

ocenił(a) film na 8
zosiak86

Szczerze mówiąc to według mnie nasz kraj jest monokulturowy. Bo od czego zależy WIELOKULTUROWOŚĆ????? Od liczby osób należących do danej mniejszości, czy od liczby procentowej jaką one w społeczeństwie stanowią oraz ich oddziaływanie? Mieszkających w Polsce Karaimów jest około 50 osób, jakieś 99% społeczeństwa nawet nie wie o ich istnieniu? Podobnie jest z innymi mniejszościami jak np: Tatarzy, Ormianie, Czesi czy Słowacy. Ich ilość jest znikoma. Mniejszości narodowe i etniczne stanowią około 1-2% mieszkańców Polski (wliczając w to Ślązaków i Kaszubów, którzy do mniejszości zaliczani nie są). Tylko biorąc pod uwagę liczbę mniejszości narodowych i etnicznych możemy się uznawać za państwo wielokulturowe. Wielokulturowe są Wielka Brytania czy Francja, ale na pewno nie Polska. To moje subiektywne zdanie więc proszę nie brać go sobie do serca. Pozdrawiam wszystkich forumowiczów i zapaleńców kina

ulla

Pytałem o wiarę bo to określa nasze spojrenie na rzeczywistość.
Chcesz przez to powiedzieć że nasz kraj jest monokuklturowy?
A Kaszubi, ślązacy, różne mniejszości narodowe, Żydzi?

zosiak86

Nie pisałem o mniejszosciach tylko o większościach. A rząd przecież ma plan na stworzenie kraju jednowyznaniowego, o czym mieliśmy okazję usłyszeć przed świętami.

Indrid_Cold_84

Czy przeszkadza Ci to? (To że kościół katolicki wyprawia takie numery).
A co powiesz na to, że kościół był prześladowany w czasach PRL-u.
Czy w takim razie teraz sobie odbija?

zosiak86

Mi przeszkadza, bo rząd i kościół to dwie całkowicie różne instytucje( przynajmniej w teorii). Przeszkadza mi np. to, że rząd dał w zeszłym roku 20 milionów złotych na budowę świątyni opatrzności, nie mógł ale dał( państwo nie może dać kasy kościołowi, ale może dać na dziedzictwo kulturowe). Tym sposobem zabytek powstał jeszcze zanim jeszcze powstał, logiczne? Raczej nie. Fundacja zajmująca się budową, nie mogła wziąć tych pieniędzy bo nie ma w statucie czegoś takiego. A co na to rząd? Rząd
w tym roku znów dał 20 milionów, które znów nie pójdą na budowę.

"A co powiesz na to, że kościół był prześladowany w czasach PRL-u." A co powiesz na świętą inkwizycję?

Co do filmu nie wiem czemu go nie puszczono, ani nie wydano na DVD. Może dltego, że ludzie mogliby porównać tamte czsy i obecne? Wyszło by wtedy, że niewiele się zmieniło i mogłaby się rozpocząć jakaś poważniejsza dyskusja co zaowocowałoby zmniejszeniem wpływów kościoła?

Obłuda w formie powierzchownego katolicyzmu, objawijącego się nie czynami a tylko słowami i kasą to najgorszy rodzaj katolicyzmu. Niektórzy robią co chcą i myślą, że jak dadzą troche kapuchy to jest wszystko "cacy" i pójdą do nieba.


P.S. Tak btw jako katolik powinieneś pisać Kościół Katolicki kiedy piszesz o instytucji.
P.S.S. Miałem napisać tylko krótką odpowiedź;p

stragor

Nic takiego nie pisałem, że jestem katolikiem (od kilku lat nie uczęszczam do kościoła, ale za to uczęszczam na lekcje religii w szkole). A całe to moje pytanie dotyczące nie pojawienia się tego filmu w kinach zaczęlł się od dyskusji na ten temat ze Zborem Zielonoświątkowym (ponieważ mam z nimi kontakt). Oni za to dwierdzą, że "cenzura" którą kościół katolicki narzucił (ze zwględu na to, że jak twierdzą zielonoświątkowcy: "kościól katolicki się obawia o to, że ludzie zaczną się od nich odwracać i np. nawrócą się na protestantyzm").
A co wy na to jeżeli to opinia publiczna decyduje o tym co ma lecieć w kinach? Zastanówcie się (i popytajcie znajomych), czy wogóle poszlibyście na ten film? Ja osobiście NIE ponieważ to nie jest film w moim guście, ale obejrzałbym go na PC (ściągnięty z neta za darmo, bo szkoda kasy), ale też tylko z ciekawości.

ocenił(a) film na 8
stragor

Mam dobrą wiadomość!
Patrzcie na:
http://www.luter.pl/film/

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Indrid_Cold_84

Nie tylko katolicy palili czarownice na stosach.
A jeżeli ci taki układ ni8e odpowiada to dlaczego jeszcze siedzisz i narzekasz, a nie uświadamiasz o tym ludzi?

zosiak86

Sami kiedyś się zoriętują. Ja mam ich uświadamiać? A kto by mnie słuchał. Ja nie Rydzyk:)

Czarownice były tylko przykładem. WIem że dziś już nie ma takich hardkorów jak kiedyś w żadnym z wyznań:) A cały wjazd na Polskę, niszczenie pomników i świętych miejsc? Zapomnieli nasi ludzie kim są. Że mają swoje wierzenia, swoje przekonania i co gorsza nie widzą nawet że nadal mają to we krwi.

Ciekawostek historycznych i mitów kilka:)

http://www.slavinja.republika.pl/religia.htm

http://pl.wikipedia.org/wiki/Mitologia_S%C5%82owian

Indrid_Cold_84

Widzę, że nawiązujesz do mitologii słowiańskiej (do źródeł). czyli przed chrześcijańskiej, a co jeżeli byśmy nawiązali do jeszcze wcześniejszych? itd... Zarówno chrześcijaństwo jak i religia słowian jesst elementem naszej historii. Czy zapomnieli czym są? Ludzie szybko zapominają.

zosiak86

Zostało wiele rzeczy z naszej mitologii. Czarne koty, Marzanna, wilkołaki, wampiry itd:) Tylko że większośc ludzi nie wie skąd to sie wzięło wogóle, myśląc że wampiry to potwoery z hollywood, hehehe. Nie zapominają szybko bo bunty były setki lat po tym jak chrześcijanie zniszczyli nasze świątynie i różne święte miejsca zakopując wszystko z czym się utożsamialiśmy.

zosiak86

Jest różnica pomiędzy religiami słowiańskimi i przedsłowiańskimi a chrześcijaństwem. Zostaliśmy zmuszeni do przyjęcia chrześcijaństwa aby sąsiedzi nie mieli powodów żeby nas najechać. Kiedyś czytałem, że jeszcze w XVIw praktyki pogańskie miały się bardzo dobrze. Z dawnych religii zostało mimo wszystko bardzo wiele zielone świątki(sobótka), zaduszki (i pewnie jeszcze parę innych) do tego jeszcze jemioła, jajka wielkanocne itp.(nic mi nie przychodzi do głowy akurat;). Trochę się offtop zrobił. Tak btw. kto jeszcze prócz chrześcijan palił czarownice(i niszczył inne religie)?

stragor

Kojarzysz może sprawę Czarownic z Salem, myślisz że kto je spalił?
A btw to prawie każda religia niszczy inne religie poprzez swoją egzystencję (jeżeli chcesz istnieć musisz pozbywać się przeciwników)

ocenił(a) film na 6
zosiak86

Nie masz racji.
Dzieję się tak w przypadku religii roszczących sobie jedyną, obiektywną prawdę. Patrz; chrystianizm, islam
Judaizm to trochę inna sprawa.
Natomiast wystarczy spojrzeć na religie antyczne, by dojrzeć, że możliwa była spokojna koegzystencja wielu religii, ba, wzajemne oddziaływanie. Problem tkwi w tym, że tamte religie były sprawą kultu, wypełnieniem ludzkiej naturalnej skłonności do określania sił nadprzyrodzonych 'boskimi'. Dzisiaj religia jest sprawą wiary; w Rzymie nie musiałeś wierzyć, wystarczyło uznawać kult, dziś by być religijnym musisz wierzyć.
Stąd ta zasadnicza różnica

użytkownik usunięty
ulla

to nie jest mentalne getto, tylko Boży porządek - każdy naród ma swoje ziemie, swoją krew, swoją etniczność daną przez Boga i przed Bogiem jako naród (całość) odpowiada. Tego uczy nas historia i Pismo św. I to piszę ja, jako protestant w katolickim kraju. Wy, marksiści, zbłądziliście całkowicie i jesteście jeno pionkami szatana, a w swojej głupocie nie widzicie, jak wielkie zło czynicie

ocenił(a) film na 6
Indrid_Cold_84

13 lat minęło, a kajdany nadal zaciśnięte.

zosiak86

Dzisiaj jest puszczany BEZPŁATNIE w kinie Fenix w Łowiczu :)

ocenił(a) film na 7
FilmoManiak

Religię wymyślił człowiek. Wiadome jest, że żaden bóg nie istnieje.

ocenił(a) film na 7
Levanter

"Wiadome jest, że żaden bóg nie istnieje."
Imponująca pewność swojej teorii. A masz na to jakieś dowody?

Chciałbym też zwrócić uwagę tym wszystkim, którzy tak mocno wskazują w tym temacie, że film w zasadzie pokazuje sytuację, która nie uległa zmianie. Ja odniosłem zgoła inne wrażenie, wiele z postulatów Lutra paradoksalnie zostało zrealizowanych w Kościele katolickim. Przypominam, że od XVI w. trochę się jednak zmieniło:) Poza tym sam Luter pierwotnie nie zakładał tworzenia nowego wyznania, jego tezy miały być reformą Kościoła. Nie wiem, dlaczego "Lutra" nie było w naszych kinach, ja sam nic w nim groźnego nie znalazłem. To dobrze zrealizowany, nieco przeidealizowany (tego się chyba nie da uniknąć) film o człowieku, którego działania zmieniły świat. Być może film nie znalazł polskiego dystrybutora, bo zainteresowanie tematyką jest u nas niewielkie. A tak wszyscy mogą się oburzać, że cenzura zadziałała, że zabrania im się oglądać takie kino i w efekcie część widzów zobaczyła go tylko dlatego, że nie było go w normalnym obiegu kinowym.

ocenił(a) film na 7
maciekmisztal

Naciągane te wasze teorie o blokowaniu filmu przez KK. Robicie z wystąpienia Lutra i zjawiska protestantyzmu (bo reformacja to pojęcie kwestionowane w historiografii) skrzętnie ukrywaną przez kościół tajemnicę. Czemu kościól nie spalił więc publikacji akademickich dostępnych bez problemów vide Wójcik Historia powszechna XVI wieku itp. Kersten ,Bazylow ? Czemu nie zablokowali pozycji obnażającej w sposób obrazowy nadużyć i zdeformowanej wiary wieku XV - Jesieni średniowiecza Huizingi? Czemu wreszcie wydawnictwo nomen omen katolickie PAX wydaję szereg książek traktujących o tych wydarzeniach i to obiektywnych cenionych zachodnioeuropejskich historyków? Jean Delumeau czy Pierre Chaunu? Wierzcie mi nie narazicie swojego życia czytając te publikacje. W sposób wyraźniejszy i mniej wygodny dla KK poruszające problem odejścia od prawdziwej misji ewangelizacji kościoła ortodoksyjnego. Ks !!! Jan Fijałek
Życie i obyczaje kleru w Polsce średniowiecznej kreśli bulwersujący obraz obyczajowości polskiego duchowieństwa schyłku średniowiecza oparty na prawodawstwie diecezjalnym. Trzeba się najpier zorientować by nie powtarzać nie związanych z prawda komunałow- typu kościół blokuje dostęp do wiedzy. Może niektórym blokuje ale nie kościół tylko lenistwo. Nie przeceniałbym wreszcie możliwości cenzury w dobie internetu.

ocenił(a) film na 9
_Trymus_

Ależ blokuje. W żadnej telewizji tego filmu nie puszczono i nie ma nawet
oficjalnej premiery w Polsce. Piszesz o kilku pozycjach a zapominasz o
wielu które poszły na stos czasem razem z autorami. A PAX był tyleż
katolicki co i propaństwowy tyle, że za PRLu. Cenzura made by KRK w Polsce
jest i to czasem jak za PRLu(jest specjalny niekonstytucyjny artykuł czy
rada etyki mediów i dzięki Niebiosom za internet, którego watykan jeszcze
nie kontroluje.

ocenił(a) film na 7
TheLightbringer

Blokuje? Ale czemu miałby to robić, przecież zarzuty Lutra wobec współczesnego mu kościoła są powszechnie dostępną prawdą. Nie rozumiem, gdyby film był przynajmniej odkrywczy, gdyby ukazywał cokolwiek ponad powszechnie dostępne informacje (jest kilka biografii Lutra w j. polskim- kilka b. dobrych Todd, Friedenthal), wreszcie gdyby był dobry i zgodny z prawdą historyczną. Jest uproszczoną historyjką dla zbudowania protestantów, którzy podobnie palili ludzi (wręcz przodowali w paleniu czarownic), i podobnie nawoływali do palenia ksiąg (niechęć Lutra do starożytnej filozofii była powszechnie znana)- takie czasy, takie odczuwanie religii i traktowanie jej jako jedynego odniesienia w życiu na ziemi.
Jakoś nikt nie zablokował Imienia Róży- co najmniej oszczerczego, Agory, Black Robe, Misji, Matki JoannY od Aniołów, Żywotu Briana, Duchów Goi, Roku świni (albo dzień), Bracia Karamazow, były czeskie o spaleniu Husa, Baby of Macon, filmów o czarownicach, Królowy Margot, wszystkich, które przedstawiają (część słusznie, część na wyrost) w b. ciemnych barwach. Wiele z nich wyświetla regularnie nasza TV.

"Luter" jest po prostu przeciętny, miejscami naiwny, niemal wszędzie uproszczony. Jest wiele sugestywnych dzieł szeroko pojętej myśli ludzkiej, które potrafią zachwiać naszą wiarę. Ot chociażby Historia Wierzeń i idei religijnych M. Eliade notabene wznowiona przez niewiele już chyba mający wspólnego z PZPRem PAX. Podobnie jak książki o masakrach albigensów przez wojska krzyżowców tegoż wydawnictwa. Ludzie wszędzie te teorie spiskowe.

I co to za argument o stosach? Rozmawiamy o kościele w XVI wieku czy o dzisiejszej rzekomej cenzurze KK? Gdybyś raczył zauważyć czasy się troszkę zmieniły. Naprawdę nie grożą ci dziś tortury i ścięcie za obrazę majestatu prezydenta (mój Boże władza świecka też była brutalna!). Kiedy wreszcie ludzie zrozumieją, że taki kościół jacy ludzie, tacy ludzie jakie czasy. Czy tak trudno do tego dotrzeć? Aby później nie mierzyć wszystkiego XXI w wieczną miarą?

ocenił(a) film na 7
_Trymus_

Aha oczywiście w bastionach katolicyzmu, i to bardzo sformalizowanego, krajów Ameryki Południowej premiera się... odbyła. Jeśli ktoś mnie przekona, że głos kościoła może wpłynąć na kapitalistycznego wydawcę, który gdzieś ma religię, a jedynym dogmatem jest w jego przypadku zrobienie interesu to jestem w stanie przyznać Wam rację. Niestety dla każdego byłoby jasne, że w przypadku jakichkolwiek roszczeń kościoła wydawcy wykorzystaliby je jako świetną formę promocji i bez wahania stanęliby do bitwy o wydanie filmu z innymi wydawcami. Wiem, że to brzmi jakoś tak dziwnie...hmm... logicznie (?), ale naprawdę w tym świecie zdarzają się czasem rzeczy odbiegające od wszechobecnego spisku kościoła:)

TheLightbringer

Ja oglądałam go bodajże na TVP 2 jakieś dwa lata temu, także nie wiem skąd się Wam ta cenzura wzięła - w publicznej TV był nadawany (na pewno w którymś z 5 dostępnych powszechnie kanałów, w sobotę chyba, w godzinach popołudniowych pamiętam), a w kinach "nie puścili" nie tylko tego filmu.

użytkownik usunięty
malll

nie było żadnej cenzury, po prostu film nie był wystarczająco dobry aby można było na nim zarobić.
tyle.

ocenił(a) film na 4
_Trymus_

Jedyny rozsądny głos. Dziękuję, że są jeszcze ludzie myślący indywidualnie.

ocenił(a) film na 6
Levanter

"wiadome jest" ciekawa jestem, skąd Ty taką wiedzę posiadasz? Nie jesteś w stanie tego udowodnić, tak samo jak ja Tobie nie udowodnię, że Bóg jest i działa w moim życiu

ocenił(a) film na 7
Levanter

Prosze bardzo odpowiedź na twoje pytanie: http://www.filmweb.pl/film/Deliver+Us+from+Evil-2006-364825/discussion/Boga+nie+ ma.,1408744

Przyjemnej lektury.

ocenił(a) film na 8
zosiak86

Bo w Polsce jest 80 tys. luteran, więc pewnie było ryzyko, że na siebie nie zarobi;) Jak KK protestował przeciwko Kodowi da Vinci, to jakoś się nikt nie przejmował;)

ocenił(a) film na 9
zosiak86

Cenzura katolicka nie ma żadnego znaczenia. Kto niby miał by tą cenzurę wprowadzać. Mówi się, że w Polsce jest ok. 96% katolików, ale tak sie tylko mówi. Jak coś ma sie dobrze sprzedać i na sobie zarobić, to nikt się moralnością nie przejmuje. To po pierwsze, a po drugie filmy, np.: o naszym papieżu też nie były tak szeroko pokazywane na całym Świecie (Rosja, Chiny). A to właśnie dlatego, że by na tym się nie zarobiło. Film poprostu by się nie zwrócił. Zapewniam Cię, że gdyby ktoś nakręcił film który łamie wszystkie wyznaczenia KK i jego zasady i miał by na tym zarobić, to KK nie miałby zbyt wiele do powiedzenia. Film po prostu nieopłacalny dla producenta na naszym terenie. Choć bardzo dobry.

ocenił(a) film na 6
zosiak86

Ja widziałam ten film w kinie. Co prawda nie było to kino typu komercyjne typu cinema city czy mulitkino. Kino będące kinem komercyjnym,ale należącym do kin studyjnych.

zosiak86

,,wszechświatowy układ", ha, ha, ha. ,,Wszechświatowy układ" to na pewno nie katolicy. Nie teraz, nie teraz. Teraz to ich wszyscy sponiewierają. Katolicyzm się wykruszył. Za ,,wszechświatowy układ" można uznać żydów, bo trzęsą USA, a kto trzęsie USa, to trzęsie całym światem. Mackinder w 1904 roku: „Kto rządzi Europą wschodnią, panuje nad Heartlandem: Kto rządzi Heartlandem dowodzi World-Island: kto dowodzi World-Island dowodzi światem”. Bzdura, teraz jak rządzisz USA, to rządzisz całym światem.
Z drugiej strony jako religia przetrwac może tylko (ku mojemu zasmuceniu) islam. Wzmaga się, radykalizuje, potęguje. Wszyscy się go boją. Nie chcą z nim konfliktów.
Więc co ty za głupoty opowiadasz? Po katolicyzmie wszyscy jezdza, plują itd. Co dostało oskara za najlepszy film w 2015. Otóż ten film:
http://www.filmweb.pl/film/Spotlight-2015-723550
A kiedy puszczono ,,Innocence of Muslims" to była zadyma. Nie pamiętasz tego? Jesli jednak pamiętasz, to dlaczego takie głupstwa piszesz?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones