Odtwórz Zwiastun nr 1 1:56
Film

Luther

2003 2 godz. 1 min.
6,8 3 245
ocen
6,8 10 1 3245
1 798
chce zobaczyć
{"id":"34936","linkUrl":"/film/Luter-2003-34936","alt":"Luter","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/49/36/34936/7178591.2.jpg"}
XVI wiek, Europa. Marcin Luter (Joseph Fiennes), po przetrwaniu straszliwej burzy, poprzysięga oddać swoje życie Bogu.... więcej

Ten film nie ma jeszcze zarysu fabuły.
#ZOSTAŃWDOMU
Sprawdź filmy, seriale i gry, które warto nadrobić
Luter
Zwiastun nr 1 1:56
Luter - Zwiastun Nr 1 Luter - Zwiastun Nr 1

XVI wiek, Europa. Marcin Luter (Joseph Fiennes), po przetrwaniu straszliwej burzy, poprzysięga oddać swoje życie Bogu. Wstępuje do Zakonu Świętego Augustyna, gdzie zostaje mnichem. Z biegiem czasu zauważa nadużycia Kościoła, szczególnie odpłatnych odpustów, za które można wykupić swoje grzechy. Staje się to bezpośrednim powodem do wygłoszenia 95 tez, mającym na celu zreformować Kościół. Te nie podobają się najwyższym rzymskokatolickim dostojnikom.

boxoffice
$29 413 900 na świecie
$5 791 328 w USA
$23 622 572 poza USA
budżet
$30 000 000
studio
Eikon Film / NFP Teleart Berlin (I) / Thrivent Financial for Lutherans
inne tytuły
W scenie, której Luter udaje się na spotkanie z kardynałem Kajetanem (gdzie ma odwołać swoje tezy), robi to w nocy, w ciemnościach, podczas padającego deszczu. Jednak, kiedy wchodzi do środka, we wszystkich pomieszczeniach, przez które przechodzi z okien pada światło dzienne. Dzieje się tak aż do poprzedzającej spotkanie z kardynałem rozmowy z Girolamo Aleandro włącznie. Potem, już podczas audiencji u kardynała jest to skorygowane.
Luter odwołuje się do konkretnych wersetów biblijnych używając nomenklatury znanej dopiero z Biblii genewskiej wydanej po jego śmierci - od 1560 roku.
W scenie wyznania augsburskiego, wszyscy arystokraci, w tym książęta elektorowie poparli Karola V. W rzeczywistości prawie wszyscy książęta pozostali przy katolicyzmie. Tylko jeden z siedmiu elektorów, książę Saksonii, poparł bunt.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Luter górą! 

  garfield_7 ocenił(a) film na 7

  Każdy kto popierałby działalność Marcina Lutra, gdyby żył w tamtych czasach nich się tu wpisze. Ja bym to zrobił z pewnością, a wy? Czekam na wpisy.

 • CZEMU NIE PUŚCILI GO W KINACH????

  zosiak86

  Czy to cenzura katolicka, czy wszechświatowy układ, czy opinia publiczna nie hce go ogląać?!

 • Nijaki

  torne ocenił(a) film na 5

  Luter to postać dość ciekawa i warto o nim opowiedzieć w kinie. Niestety nakręcony za pieniądze religijnych organizacji film nie spełnia oczekiwań. To jedynie ilustracja najważniejszych momentów w życiu reformatora, bez jakiegokolwiek wglądu i pomyślunku. Nie jest to zatem portret postaci wyjątkowej, bo Lutra ... więcej

 • 6/10

  Bestia ocenił(a) film na 6

  Film po raz kolejny utwierdził mnie w przekonaniu, że Kościół Katolicki to instytucja służąca do podporządkowywania sobie ludzi i czerpania zysków, a dawniej nawet eliminowania przeciwników wykorzystująca dla własnych potrzeb osobę stwórcy.

 • Friedrich!!! Co za idiota tak napisał? Czy to było tak trudno sprawdzić kto to jest?

  wiesniok ocenił(a) film na 8

  Fryderyk III Mądry, niech ktoś to przerobi bo aż żal patrzeć.

Twórz z nami drugą największą bazę filmową na świecie! To proste! Wystarczy, że skorzystasz z plusika przy sekcji, do której chcesz dodać treść lub klikniesz w przycisk „Lista elementów do edycji”.