PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=34656}

Mój sąsiad Totoro

Tonari no Totoro
7,8 70 197
ocen
7,8 10 1 70197
8,3 29
ocen krytyków
Mój sąsiad Totoro
powrót do forum filmu Mój sąsiad Totoro

https://www.youtube.com/watch?v=-ff7lOGRGrw
Na tym się opieram sam jeszcze tego nie oglądałem i się zastawiam czy ci co to oglądali się zgadzają z teorią?

kirmarks

Zgadzam się.

kirmarks

Bardzo zmienia to spojrzenie na całość tego dzieła, jest nawet lepsze.

ocenił(a) film na 8
kirmarks

Woah. Tak, zgadzam się zdecydowanie.

ocenił(a) film na 4
kirmarks

Bardzo ciekawe!

ocenił(a) film na 7
kirmarks

Teoria naprawdę intrygująca i rzucająca nowe światło na całą fabułę. Od samego początku filmu szukałem drugiego tła (a może głównego wątku?) skoro filmy Myiazakiego zawsze zachwycają głębią przesłania ukrytego skrzętnie za maską przyjemnej dla oka kreski i sympatycznych postaci. Muszę przyznać, że nie wiedząc wcześniej o historii morderstwa do którego rzekomo film nawiązuje, moje spekulacje stopniowo kierowały się na podobne tory. Kiedy Mei się zgubiła i wszyscy jej szukali, na czele z jej siostrą, i gdy pojawiła się wieść o znalezionym sandale w stawie, zacząłem podejrzewać, że mała mogła się gdzieś naprawdę zgubić, położyć tylko w sobie znanym miejscu i z wycieńczenia umrzeć. Kiedy jej siostra ocenia że sandał nie należy do Mei wyrusza dalej na samodzielne poszukiwania, a warto zauważyć, że zapadł już prawie zmrok. Odnajduje ścieżkę do lasu i po ciemku brnie przez chaszcze. Po wielu godzinach szukania siostry, głównie biegnąc, starając się ją dogonić w drodze do szpitala, gdzie leżała ich matka, musiała być wykończona fizycznie, a fakt że jej mała siostrzyczka, którą się zawsze opiekowała uciekła po kłótni między nimi musiał również wykańczać ją psychicznie. Później mamy już 'kotobusa' zabierającego Satsuki prosto do jej młodszej siostry, a następnie obie razem jadą do matki, do której nie biegną od razu by ją uściskać, nie biegną do ojca by mu po raz kolejny opowiedzieć o magicznym Totoro, tylko znikąd spada kolba kukurydzy z pozdrowieniami od córek dla matki, czy to nie dziwne? Podsumowując, faktycznie więcej argumentów przemawia za teorią przedstawioną w podanym linku, ale jak widać nawet ktoś nie wiedzący o morderstwie może dojść do zbliżonych wniosków :)

ocenił(a) film na 8
kirmarks

Ta teoria zmienia moją ocenę na wyższą

ocenił(a) film na 8
kirmarks

Teoria miałaby sens jeśli film by się nie skończył tak jak się skończył. Tutaj wyciągnięte są tylko urywki z urywków. A scenki z napisów końcowych w ogóle nie są przez Was brane pod uwagę.

kirmarks

Jak starsza siostra miałam dosyć przykrych emocji- kiedy zobaczyła sandał nie powiedziała, że to nie siostry. Wcześniej widziałam go na nogach małej, ale wolałam zaprzeczyć. To takie oczywiste i prawdziwe... Tak, zaprzeczałam temu, że mogło zdarzyć się coś bardziej... Niewysłowienie bolesnego. Zgadzam się z innym spojrzeniem na fabułę- ale też spójnym- duchy widzą tylko ci, którzy do nich dołączają... Przepięknie opowiedziana historia... Mistrzostwo.

CicheBaBum

Pierwsze zdanie- błąd myślowo- pisaniowy- miało być "zaprzeczyła, że to but siostry- wyparła to- nie chciała godzić się na taki fakt".

ocenił(a) film na 8
CicheBaBum

Specjalnie wróciłam do sceny z zakładaniem na stopy sandałków po tym, jak Mei widzi płaczącą Satsuki i do tej, w której Babcia pokazuje sandał z jeziora - są ewidentnie różne :) Sama teoria bardzo ciekawa, ale myślę, że gdyby była prawdziwa, to reżyser zadbałby o takie szczegóły.

kirmarks

Ciągle analizuję... A pamiętasz babcię? Kiedy pierwszy raz mała ja zobaczyła przestraszyła się. Ona nie była potworkiem, była "dobra". U Disneya piękno idzie w parze z dobrocią, szkarada to potwór. Owszem wyjątki bywają nawet całe filmy temu poświęcone, ale tak z grubsza brzydkie= złe i na odwrót. Babcia mówi też, że to tylko kurz, a nie stworki- delikatnie stara się wybić z głów dziewczynkom nadzieję na poznanie nowych przyjaciół w osobach dziwacznych i "dzikich". Chłopiec przestrzega przed duchami... Fajny film.

ocenił(a) film na 8
kirmarks

To ja popsuję wam całą teorię:
http://en.rocketnews24.com/2015/06/02/studio-ghibli-producer-kills-theory-of-dea th-subtext-in-my-neighbor-totoro/

(W skrócie: studio Ghibli zaprzeczyło że którakolwiek z dziewczynek ginie i że Totoro jest bogiem śmierci. To po prostu wymysł fanów którzy chcieli zrobić film bardziej interesującym)

ocenił(a) film na 9
sherlock02

Jedno jest pewne: to piękny, starannie zrobiony film, który podoba się zarówno młodym, jak i dojrzałym widzom. Świadczy o tym jego ogromny sukces w Japonii i mnóstwo zachwytów w innych państwach.
Teoria o ukrytym przesłaniu i metaforze śmierci jest bardzo ciekawa i część jej założeń trudno podważyć (tak samo jak nie da się jednoznacznie potwierdzić), jednak dalej pozostanie teorią.
Studio na pewno nie przyznałoby się do tego, że film ma drugie dno, gdyż mogłoby to zburzyć kult jakim ten film został objęty w Japonii. Film dla dzieci z taką renomą i estymą nie może być jawną przykrywką dla strasznej i tragicznej historii.
A tak, dzięki temu oświadczeniu, wilk jest syty i owca cała. "Mój sąsiad Totoro" pozostał piękną ciepłą animacją, a zagorzali wielbiciele fanowskich teorii pewnie i tak dalej będą widzieć swoje.
Choć sam uwielbiam głęboko ukryte warstwy, kupuję Totoro i bez podtekstów - film jest świetny :)

ocenił(a) film na 9
Archespor

Hehe serio wierzycie w materiał Fuzionka.

użytkownik usunięty
kirmarks

Ja pi*rdolę, dawno nie słyszałem większej bzdury xD

aha To przynajmniej poprawiłem ci honor.

ocenił(a) film na 10
kirmarks

Obejrzałem film ponownie czytając o tej teorii i jedna scena z początku filmu dała mi do myślenia. Jadąc samochodem dziewczynki chowają się w środku myśląc, ze mijany przez nich rowerzysta jest policjantem - o co chodziło ? Może to i kontrowersyjne i może to totalna bzdura, ale to może ojciec dziewczynek jest mordercą ? :P
Do tego nikt inny nie widzi Totoro i reszty duchów, dziwna niewytłumaczona choroba matki, ehhh animacja jest cudowna, ale zbyt proste by to było jak na Miyazakiego

SmolATAR

ciekawe.

ocenił(a) film na 7
SmolATAR

Odnośnie do rzekomego policjanta: dziewczynki jechały razem z meblami na pace auta, według mnie schowały się, aby ojciec nie dostał mandatu za przewożenie dzieci nie w kabinie ;)

ocenił(a) film na 5
kirmarks

Dorabianie ideologii do filmu o niczym.

kirmarks

Zgadzam się - podczas oglądania wysnułam nieśmiało taki wniosek, intuicyjne.

ocenił(a) film na 7
kirmarks

Zamierzam w to uwierzyć, te dzieciaki w animacji mnie nieziemsko wnerwiały <3

ocenił(a) film na 6
kirmarks

Zastanawia mnie tylko co sie stało z babcią i tym chłopcem. Oni tez umarli, ze potem spotkali sie z siostrami? A może to tata z mamą byli juz w innym świecie? Moim zdaniem gdyby nie ta ukryta głębia, na której trop naprowadzała mnie intuicja, a ten filmik i komentarze w jej przekonaniu mnie utwierdziły, był by to seans tylko dla najmłodszych, ale jednak jakby się tak dłużej zastanowić i połączyć fakty, mozna dojść nawet do przerażających wniosków :)

ocenił(a) film na 7
kirmarks

W komentarzu do filmiku Sebastian rozprawia się z tezami filmu, cytuję
"1. Napis na pudle z herbatą - Sayama.

Sayama to odmiana herbaty, więc na pudle było napisane jaka to jest herbata - logiczne. W ostatnim linku napisali, że mimo małej produkcji ma najlepszy smak z japońskich herbat.

https://en.wikipedia.org/wiki/Sayama_Tea
http://www.japanvisitor.com/japanese-food/sayama-tea

2. Mei płacze przy posągu Jizo, Boga zamordowanych dzieci.

W Japoni raczej dzieci usuniętych podczas aborcji to raz, a dwa Jizo to także opiekun podróżnych i słabych. Mei chciała zanieść kolbę kukurydzy swojej mamie do szpitala, wyruszyła sama w drogę pieszo, jak dla mnie była podróżnikiem, a że mała - to możliwe że słaba. Można też odczytać, że zgubiła drogę, ale Jizo nad nią czuwa i wszystko będzie ok.

http://www.japantimes.co.jp/community/2012/03/31/our-lives/a-guide-to-jizo-guard ian-of-travelers-and-the-weak/#.ViP2O_nhCUk

3. Kotobus miał napis graveroad, czyli Mei została zamordowana i była na cmentarzu.

Kotobus faktycznie miał napisane graveroad, ale zauważ, że ludzie przeszukiwali jeziora bo myśleli że się utopiła czy coś, możliwe, że stąd ten napis. Ale kiedy Totoro i Satsuki odnaleźli Mei zmienił cel na szpital o czym nie wspomniałeś.

4. W końcowej scenie dziewczynki nie rzucają cienia czyli są duchami.

Co do cienia - Dziewczynki ciągle rzucały jakiś cień, tuż przed pojawieniem się Totoro na przystanku albo na samym końcu gdy siedzą na drzewie z Totoro i patrzą na rodziców w szpitalu, ich nogi rzucają cień na gałąź. Jedynie ostatni motyw jak już leci końcowa piosenka, dziewczynki nie mają cienia... ale też nie ma go babcia, chłopiec jak i rower, bo uwaga... jest noc! A jak wiemy do produkcji cienia potrzeba światła co widać w piękne słoneczne dni ;) "

ocenił(a) film na 8
kirmarks

cytat z filmwebu z działu ciekawostki do filmu "Grobowiec świetlików":

Film był produkowany równocześnie z filmem "Mój sąsiad Totoro" (1988). Wielu animatorów miało problemy z zapamiętaniem, nad którym projektem obecnie pracują. Oba filmy były również dystrybutowane w tym samym czasie - "Mój sąsiad Totoro" miał podnieść publiczność na duchu po smutnym "Grobowcu świetlików".

Więc albo to jest tylko teoria, albo twórcy mówiąc kolokwialnie mają "zryty beret".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones