plakat filmu Małe rzeczy

Małe rzeczy

The Little Things
6,3 20 131
ocen
6,3 10 1 20131
6 861
chce zobaczyć
5,4 9
ocen krytyków
{"rate":5.44444,"count":9}
{"type":"film","id":853600,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Ma%C5%82e+rzeczy-2021-853600/tv","text":"W TV"}]}
Małe rzeczy
powrót do forum filmu Małe rzeczy
 • thomasward ocenił(a) ten film na: 7

  Sprawa jest w mojej opinii dość prosta, nawet jeżeli niejednoznaczna. Sparma mordercą nie był, o czym świadczą bezpośrednio fragmenty filmu (morderca ma inny zarost, sposób chodzenia, inne samochody, profil psychologiczny z FBI sprawdza się jedynie po części). Ale co tam się wydarzyło i dlaczego został podejrzanym? Cóż, to proste - był na miejscu ostatniej ze zbrodni. Po kolei.

  Sparma jest trochę psycholem, interesuje się tematem morderstw, psychologią, kryminalistyką itd. Ale nie jest mordercą. Zbiera lub nie wycinki z gazet ws. seryjnego zabójcy (w zależności od interpretacji sceny z pustą skrzynką na końcu Deacon sobie to wymyślił lub nie), ale poza tym jest w miarę zwykłym, samotnym gościem. W pracy dostaje zlecenie naprawienia lodówki, idzie na miejsce, otwiera mieszkanie, a tam zamordowana dziewczyna - świadczy o tym fakt, że lodówka była zepsuta już wcześniej, a także obecność tego samego rodzaju piwa i mleka, co pije Sparma. Nie dzwoni on jednak na policję, a przestawia ciało i napawa się sytuacją - w końcu ma do czynienia z prawdziwym morderstwem. Poznaje też po modus operandi, że to ofiara tego seryjnego mordercy. Przygotowuje sobie naprzeciwko miejsce do oglądania zwłok (po to je ułożył zresztą tam, a nie gdzie indziej), zgłasza w pracy, że zlecenie jest nieaktualne, być może właściciel warsztatu go kryje po znajomości, a potem obserwuje i czeka. Wie, że jak policjanci będą ogarnięci, to prędzej czy później do niego trafią... I trafiają. Wie, że jest śledzony i celowo jedzie na to miejsce, gdzie znaleziono dziewczynę. Słucha regularnie radia policyjnego w swoim domu i stąd wie, przy którym miejscu na autostradzie znaleziono ciało, ale wie też, że policjanci nie wypuścili tych informacji do gazet i przez to będzie dla nich jeszcze bardziej podejrzany. Zaczyna sobie z nimi pogrywać, emocjonuje go to strasznie, aż wreszcie na końcu przesadza (celowo lub nie prowokuje gliniarza) i mamy coś w stylu finału "Siedem". Ot, cała historia.

  Kim był prawdziwy morderca? Nie wiem. Może znowu uderzy, a FBI go złapie. A może nie uderzy lub się przeniesie gdzieś indziej. Scenariusz tego nie wyjaśnia. Jest trochę luk i niewyjaśnionych kwestii (dlaczego pierwszy podejrzany strzelił samobója? czy te dwie zabite prostytutki były faktycznie ofiarami tego samego seryjnego mordercy?), ale to celowe.

 • thomasward ocenił(a) ten film na: 7

  thomasward A tutaj moja bezspoilerowa recenzja filmu: https://500filmow.pl/male-rzeczy-2021/

 • Valhilla ocenił(a) ten film na: 6

  thomasward Hej na blogu piszesz o Air, Moon, Ad Astra. Co jeszcze z podobnych byś zaproponował?

 • thomasward ocenił(a) ten film na: 7

  Valhilla Cześć, niestety mało jest dobrego SF w tym stylu. Ja sam nie widziałem wiele więcej podobnych filmów. :/

 • Valhilla ocenił(a) ten film na: 6

  thomasward W takim razie od siebie dodam: Prospect 2018 (super); Aniara (dłuży i nie wszystko wyjaśnione); Arrival 2016; Odyseja to wiadomo. Grawitacja jak Ad Astra trochę więcej akcji ale warto obejrzeć, tak jak interstelar.

 • thomasward ocenił(a) ten film na: 7

  Valhilla A, to takie oczywistości w większości, poza Aniarą. W sumie jak się zastanowić, to jeszcze jest Sygnał 2014, Ostatnie dni na Marsie 2013 oraz Dante 01 2008, ale to max przeciętniaki, choć da się obejrzeć :)

 • Valhilla ocenił(a) ten film na: 6

  thomasward Ostatnie dni na Marsie 2013 To ten film gdzie wracali ruską rakietą ? ha ha dobry był

 • Teenzet ocenił(a) ten film na: 7

  thomasward 100/100

 • Eskim0s ocenił(a) ten film na: 3

  thomasward Ale Sparma był mordercą, to widać na początek filmu że kuśtyka tak jak on.
  W dodatku jest zbyt sprytny na policjantów, potrafi manipulować nimi nie mając nic do obrony po za rozumem.
  Film jednak jest jednym z najgorszych jakich widziałem w kategorii kryminał.

 • thomasward ocenił(a) ten film na: 7

  Eskim0s Stop klatki z filmu pokazują twarz mordercy i na 100% nie jest to Sparma.

 • Eskim0s thomasward ma rację! Wystarczy raz jeszcze obejrzeć sam początek filmu żeby zobaczyć, że jest inny samochód, inny rodzaj ubioru - Sparma chodzi cały czas w ubraniu roboczym i kuleje. Na początku filmu morderca jest w czapce i nie kuleje, ale idzie wolno, przez co może się wydawać to podobne. I widać w jednej scenie zupełny brak zarostu. To jest taka sytuacja jak z dziewczyną co widziała Sparmę na posterunku - zobaczyła faceta w kajdankach a później na zdjęciu podejrzanych i powiedziała sobie że to on - taką rozgrywkę mamy tu od początku - Sparma jest psycholem, ale finalnie nie jest zabójcą mimo że byśmy tego chcieli.

 • duzers78 ocenił(a) ten film na: 8

  Steve95 Stop klatki potwierdzają, że Sperma to nie zabójca. Gość z początku filmu ma zarost i to bardzo podobny do tego, jaki ma Sperma, ale po policzku i nosie widać, że to nie on. Szkoda.