film

Malcolm X

1992
3 godz. 22 min.
7,4 10 470
ocen
7,4 10 1 10470
10 626
chce zobaczyć
6,7 9
ocen krytyków
Malcolm X rywalizuje z Martinem Lutherem Kingiem o względy afroamerykańskiej ludności USA. Więcej Mniej
Malcolm X zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Srebrny Niedźwiedź
Film zdobył nagrodę Srebrny Niedźwiedź, 3 inne nagrody i 6 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody

Malcolm X był jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci Ameryki lat 60. Rywalizował z Martinem Lutherem Kingiem o rząd dusz czarnoskórych Amerykanów. Obydwu przywódcom przyświecały podobne cele: emancypacja afroamerykańskiej społeczności, walka o szacunek i równe prawa w zdominowanym przez białych kraju. Tu jednak podobieństwa sięMalcolm X był jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci Ameryki lat 60. Rywalizował z Martinem Lutherem Kingiem o rząd dusz czarnoskórych Amerykanów. Obydwu przywódcom przyświecały podobne cele: emancypacja afroamerykańskiej społeczności, walka o szacunek i równe prawa w zdominowanym przez białych kraju. Tu jednak podobieństwa się kończyły. Pastor King pragnął zrealizować swoje wizje w oparciu o zasady chrześcijańskiej moralności. Malcolm X dopuszczał do używania przemocy w walce politycznej. Zapowiadał także radykalną rewolucję społeczną.

boxoffice
$48 169 910 w USA
budżet
$33 000 000
na podstawie
Alex Haley (książka) /
studio
Largo International N.V. (przedstawia) / 40 Acres & A Mule Filmworks / JVC Entertainment Networks (współudział)
tytuł oryg.
Malcolm X
inne tytuły
Spike Lee usunął z filmu postać Louisa Farrakhana (ważnego działacza Nation of Islam) po tym, jak spotkał się z groźbami z jego strony.
Początkowo reżyserią miał zająć się Norman Jewison, ale musiał się wycofać, ponieważ była wywierana presja aby reżyserem filmu był czarnoskóry filmowiec.
Gdy Malcolm wraz Sophią odwiedzają klub jazzowy, na scenie występuje trębacz. Gra on na trąbce Monette - produkcję tych trąbek rozpoczęto dopiero w 1983 roku, to jest ponad 20 lat po tym, jak rozgrywa się wspomniana scena.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych