film

Malcolm X

1992
3h 22m
7,4 10 587
ocen
7,4 10 1 10587
6,7 9
ocen krytyków
Malcolm X rywalizuje z Martinem Lutherem Kingiem o względy afroamerykańskiej ludności USA. więcej mniej
Malcolm X zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Srebrny Niedźwiedź
Film zdobył nagrodę Srebrny Niedźwiedź, 3 inne nagrody oraz 6 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody

Malcolm X był jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci Ameryki lat 60. Rywalizował z Martinem Lutherem Kingiem o rząd dusz czarnoskórych Amerykanów. Obydwu przywódcom przyświecały podobne cele: emancypacja afroamerykańskiej społeczności, walka o szacunek i równe prawa w zdominowanym przez białych kraju. Tu jednak podobieństwa sięMalcolm X był jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci Ameryki lat 60. Rywalizował z Martinem Lutherem Kingiem o rząd dusz czarnoskórych Amerykanów. Obydwu przywódcom przyświecały podobne cele: emancypacja afroamerykańskiej społeczności, walka o szacunek i równe prawa w zdominowanym przez białych kraju. Tu jednak podobieństwa się kończyły. Pastor King pragnął zrealizować swoje wizje w oparciu o zasady chrześcijańskiej moralności. Malcolm X dopuszczał do używania przemocy w walce politycznej. Zapowiadał także radykalną rewolucję społeczną.

boxoffice
$48 169 910 w USA
budżet
$33 000 000
na podstawie
Alex Haley (książka) / Malcolm X (książka)
studio
Largo International N.V. (przedstawia) / 40 Acres & A Mule Filmworks / JVC Entertainment Networks (współudział)
tytuł oryg.
Malcolm X
inne tytuły
X USA
więcej
Spike Lee usunął z filmu postać Louisa Farrakhana (ważnego działacza Nation of Islam) po tym, jak spotkał się z groźbami z jego strony.
Początkowo reżyserią miał zająć się Norman Jewison, ale musiał się wycofać, ponieważ była wywierana presja aby reżyserem filmu był czarnoskóry filmowiec.
Gdy Malcolm wraz Sophią odwiedzają klub jazzowy, na scenie występuje trębacz. Gra on na trąbce Monette - produkcję tych trąbek rozpoczęto dopiero w 1983 roku, to jest ponad 20 lat po tym, jak rozgrywa się wspomniana scena.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Opis

ocenił(a) film na 8

Pisany przez typowego lewaka " Działał dla czarnej społeczności, co nie podobało się białym rasistom" Aha, czyli według gościa który to pisał, człowiek który twierdzi że biali są gorsi od czarnych, jest "murzyńskim działaczem" a biali którym nie podoba się że ktoś obraża ich i całą rasę białą, jest rasistą. To tylko...

więcej

biorac pod uwage jak malo dba sie teraz o znajomosc historii filmy o wyjatkowych wydarzeniach i postaciach zapewniaja przynajmniej minimalna swiadomosc jak wiele poswiecenia trzeba bylo aby pewne wartosci byly dla swiata oczywiste

Nie róbcie męczennika z zagubionego separatysty. Obraz bardzo stronniczy a miejscami wręcz propagandowy (końcówka z wszystkimi dziećmi świata). Dziś pozostała po nim tylko kontrowersyjna karykatura przekonań skoro organizacje typu "lgbt" zrobiły sobie z niego bożka i świętego na transparenty.

+świetne aktorstwo i scenariusz,reżyseria Spike LEE czego trzeba więcej??

Mekka

ocenił(a) film na 9

Co dał Malcolmowi wyjazd do Mekki ? Prędzej czy później by go i tak zabili. Malcom był do pewnego momentu swojego życia wielkim rasistą, jednakże Pan X widząc jak ludzie z Mekki mieszkają, pomagają sobie, porozumiewają się ze sobą, wyznają swoją religie.. Zatrzymał się i powiedział "Koniec tego", Musi zapanować pokój....

więcej

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones