Norman Jewison 

Norman Frederick Jewison

7,7
983 oceny pracy reżysera
Norman Jewison
Norman Jewison to bez wątpienia reżyser bardzo wszechstronny i ceniony w Hollywood. Podczas swojej dotychczasowej, bogatej kariery był siedmiokrotnie nominowany do Oscara (trzykrotnie za reżyserię - "Wpływ księżyca", "Skrzypek na dachu","W upalną noc" i czterokrotnie jako producent najlepszego filmu). Filmy Jewisona zdobyły łącznie aż 12 Oscarów i 45 nominacji. Reżyser był również wielokrotnie nagradzany festiwalach filmowych, m.in. w Berlinie i w Moskwie. Ponadto jest laureatem prestiżowej nagrody Donatella i nagrody im. Irvinga Thalberga, przyznawanej przez Amerykańską Akademię Filmową.
Norman Jewison urodził się 21 lipca 1926 r. w Toronto i tam spędził początkowy okres swojego życia, debiutując na scenie już w wieku 5 lat. Aktorstwo w tamtym okresie było dla Jewisona tylko dodatkowym zarobkiem i hobby, gdyż zarabiał na życie, jeżdżąc taksówką. Dopiero wyjazd do Londynu na stypendium BBC i późniejsza praca w kanadyjskim radiu otworzyły Jewisonowi drogę do kariery reżyserskiej, gdyż niebawem dostał zaproszenie od CBS do Nowego Jorku. Tam dostał szansę zaistnienia, reżyserując popularną wtedy serię "Your Hit Parade". Kinowy debiut osiągnął w roku 1962 filmem "40 pounds of trouble" z udziałem Tony'ego Curtisa. Od tamtego czasu Jewison wyreżyserował wiele uznanych na całym świecie produkcji, począwszy od komedii romantycznych ("Wpływ księżyca"), poprzez musicale ("Skrzypek na dachu" i "Jesus Christ Superstar"), dramaty ("W upalną noc"), aż do kina z gatunku science-fiction "Rollerball". Reżyser za swoją działalność został wyróżniony przez rodaków najwyższym kanadyjskim wyróżnieniem cywilnym - Companion of the Order Canada. Jewison swoimi urozmaiconymi gatunkowo obrazami zaskarbił sobie sympatię widzów na całym świecie i na stałe dołączył do bogatej plejady czołowych reżyserów w Hollywood.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 21 lipca 1926

miejsce urodzenia: Toronto, Kanada

Srebrny Niedźwiedź
Zdobył Srebrny Niedźwiedź, 2 inne nagrody oraz 20 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Margaret Ann Dixon (11.07.1953 - 26.11.2004, jej śmierć), 3 dzieci: Michael Philip, Kevin Jeffrie i Jennifer Ann
Był członkiem jury AFI Motion Pictures Awards 2005.
Początkowo miał wyreżyserować "Malcolma X", jednak musiał się wycofać z projektu. Powodem jego odejścia były głosy domagające się zatrudnienia czarnoskórego reżysera do tego filmu. Ostatecznie zajął się tym Spike Lee.
Był jednym z kandydatów do reżyserii filmu "W słusznej sprawie", jednak ostatecznie za kamerą stanął Arne Glimcher.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Tyle klasyków facet stworzył, a jego nazwiska i tak już mało kto pamięta. Z pewnością jedna z bardziej zasłużonych postaci amerykańskiego kina.

"Skrzypek na dachu" "Jesus Christ Superstar" kultowe filmy !

Kapitalny reżyser, mający na swoim koncie bardzo różnorodne filmy. Wstyd, że Akademia nie nagrodziła go Oscarem Honorowym, na którego zasłużył, jak mało kto.

Świetny reżyser, chociaż Kanadyjczyk....

1.Skrzypek na dachu 10/10
2....I sprawiedliwość dla wszystkich 10/10
3.Jesus Christ Superstar 9/10
4.Wpływ księżyca 8/10
5.W upalną noc 8/10
6.Huragan 8/10
7.Cincinnati Kid 7/10
8.Afera Thomasa Crowna 7/10
9.Tylko ty 7/10
10.Rosjanie nadchodzą 6/10
11.Rollerball...

wciąż żyje...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones