Denzel Washington 

Denzel Hayes Washington Jr.

8,5
70 117 ocen gry aktorskiej
Denzel Washington
Przyszedł na świat 28 grudnia 1954 roku w Mount Vernon, jako jedno z trojga dzieci pastora i właścicielki kilku salonów piękności.
Po ukończeniu szkoły średniej, wstąpił do Fordham University, z zamiarem rozpoczęcia kariery dziennikarskiej. Podczas występów w teatrze studenckim, złapał jednak bakcyla aktorskiego i przeniósł się do San Francisco, by studiować w szkole teatralnej. Rzucił jednak naukę po roku. Ze względu na swój urok osobisty i umiejętności aktorskie, nie miał problemów ze znalezieniem pracy w produkcjach telewizyjnych.

Jego pierwszym poważnym występem na dużym ekranie była kreacja Rogera Portera w "Carbon Copy". W latach osiemdziesiątych pojawiał się zarówno w telewizji, jak i w filmach kinowych. Przez sześć lat odtwarzał rolę dra Chandlera w serialu NBC "St. Elsewhere".

W 1989 roku zdobył Oscara za najlepszą kreację drugoplanową jako Tripp w filmie "Chwała". Następna dekada oznaczała dla niego występy w takich wysokobudżetowych produkcjach jak "Raport Pelikana", "Karmazynowy przypływ" czy "Szalona odwaga".

W 1999 roku Denzel otrzymał Złotego Globa oraz Srebrnego Niedźwiedzia za pierwszoplanową rolę w filmie "Huragan". Film opowiada historię Rubinia "Huragana" Cartera - boksera oskarżonego o potrójne morderstwo, który po dwudziestu latach więzienia doczekał się uniewinnienia.

2001 rok to kolejny Oscar dla Denzela. Aktor zdobył go za pierwszoplanową rolę w thrillerze "Dzień próby". Wcielił się on w nim w postać sierżanta policji Alonzo Harrisa, stosującego radykalne metody dochodzeniowe, często wykraczające poza granice prawa. W 2010 roku aktor zdobył Nagrodę Tony za pierwszoplanową rolę w sztuce "Fences".

Aktor mieszka w Los Angeles z żoną Paulettą i czworgiem dzieci.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 28 grudnia 1954

miejsce urodzenia: Mount Vernon, Nowy Jork, USA

wzrost: 185 cm

Oscar
Zdobył 2 nagrody Oscar, 22 inne nagrody oraz 78 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Pauletta Washington (od 25.06.1983), 4 dzieci: John David (ur. 28.07.1984), Katia (ur. 27.11.1987), bliźnięta: Malcolm i Olivia Rashelle (ur. 10.04.1991)
W 1977 roku ukończył dziennikarstwo oraz dramaturgię na Fordham University w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA).
Odrzucił rolę detektywa Davida Millsa w filmie "Siedem", aby zagrać w "W bagnie Los Angeles". Zastąpił go Brad Pitt.
Był brany pod uwagę do roli Reggiego Hammonda w filmie "48 godzin". Ostatecznie angaż otrzymał Eddie Murphy.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych