Denzel Washington 

Denzel Hayes Washington Jr.

8,5
74 645 ocen gry aktorskiej
Denzel Washington
Przyszedł na świat 28 grudnia 1954 roku w Mount Vernon, jako jedno z trojga dzieci pastora i właścicielki kilku salonów piękności.
Po ukończeniu szkoły średniej, wstąpił do Fordham University, z zamiarem rozpoczęcia kariery dziennikarskiej. Podczas występów w teatrze studenckim, złapał jednak bakcyla aktorskiego i przeniósł się do San Francisco, by studiować w szkole teatralnej. Rzucił jednak naukę po roku. Ze względu na swój urok osobisty i umiejętności aktorskie, nie miał problemów ze znalezieniem pracy w produkcjach telewizyjnych.

Jego pierwszym poważnym występem na dużym ekranie była kreacja Rogera Portera w "Carbon Copy". W latach osiemdziesiątych pojawiał się zarówno w telewizji, jak i w filmach kinowych. Przez sześć lat odtwarzał rolę dra Chandlera w serialu NBC "St. Elsewhere".

W 1989 roku zdobył Oscara za najlepszą kreację drugoplanową jako Tripp w filmie "Chwała". Następna dekada oznaczała dla niego występy w takich wysokobudżetowych produkcjach jak "Raport Pelikana", "Karmazynowy przypływ" czy "Szalona odwaga".

W 1999 roku Denzel otrzymał Złotego Globa oraz Srebrnego Niedźwiedzia za pierwszoplanową rolę w filmie "Huragan". Film opowiada historię Rubinia "Huragana" Cartera - boksera oskarżonego o potrójne morderstwo, który po dwudziestu latach więzienia doczekał się uniewinnienia.

2001 rok to kolejny Oscar dla Denzela. Aktor zdobył go za pierwszoplanową rolę w thrillerze "Dzień próby". Wcielił się on w nim w postać sierżanta policji Alonzo Harrisa, stosującego radykalne metody dochodzeniowe, często wykraczające poza granice prawa. W 2010 roku aktor zdobył Nagrodę Tony za pierwszoplanową rolę w sztuce "Fences".

Aktor mieszka w Los Angeles z żoną Paulettą i czworgiem dzieci.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 28 grudnia 1954

miejsce urodzenia: Mount Vernon, Nowy Jork, USA

wzrost: 185 cm

Oscar
Zdobył 2 nagrody Oscar, 22 inne nagrody oraz 78 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Pauletta Washington (od 25.06.1983), 4 dzieci: John David (ur. 28.07.1984), Katia (ur. 27.11.1987), bliźnięta: Malcolm i Olivia Rashelle (ur. 10.04.1991)
W 1977 roku ukończył dziennikarstwo oraz dramaturgię na Fordham University w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA).
Odrzucił rolę detektywa Davida Millsa w filmie "Siedem", aby zagrać w "W bagnie Los Angeles". Zastąpił go Brad Pitt.
Był brany pod uwagę do roli Reggiego Hammonda w filmie "48 godzin". Ostatecznie angaż otrzymał Eddie Murphy.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

A jeśli nie on to kto? Terrence Howard czy Morgan Freeman?

ale ma taką jedną swoją minę kiedy się zastanawia, powtarza ją w każdym filmie. zauważyliście? Ruch dolnej szczeki, taki bardzo charakterystyczny

Zauważyliście że w każdym filmie Denzel Washington gra murzyna?

Nie dość,że obok Freemana to najlepszy czarnoskóry aktor to raczej sława go nie zepsuły,bo nie miał raczej jakiś większych wpadek typu jakieś romanse,jazda po pijaku itp,więc wielki szacunek dla tego aktora :)

że uszlachetnia każdy film w którym występuje