plakat - Matka Teresa od kotów (2010)

pressbook

PRASA O FILMIE

Najciekawszy film festiwalu w Gdyni
Łukasz Maciejewski, Wprost

Najdojrzalszy, najbliższy spełnienia
Paweł T. Felis, Gazeta Wyborcza

Na festiwalu w Gdyni najbardziej podobała mi się ?Matka Teresa od kotów?. Zwłaszcza zaś sposób prowadzenia narracji, to że reżyser niedopowiada pewnych rzezcy. Ten film jest przykładem interesującego kina z autorskim stemplem?
Nick Holdsworth z Variety dla Przekroju


Scenarzysta i reżyser w jednej osobie, Paweł Sala, ma dokładną świadomość tego, jak film rozpocząć i jak dalej go rozwijać. Sala zdaje sobie sprawę, że ta historia może mieć wiele zakończeń.
Michał Chaciński, PAP

Niezwykłe studium rodzenia się zła w rodzinnych relacjach. Punktem wyjścia jest prawdziwa, opisywana niegdyś przez gazety, historia zamordowania matki przez jej dwóch synów. Sala wychodzi od zabójstwa, a potem cofa się w czasie i szuka momentu, w którym poczęło się zło. Ale nie ma ani takiego jednego momentu, ani jednego zbrodniczego charakteru. Zło jest rozproszone, tkwi i w ludziach, i w relacjach między nimi, i w życiu społecznym, które coraz bardziej nas od siebie oddala. Mocny film.
Jarosław Zieliński, Dziennik Bałtycki

Sali udało się zrealizować obraz niepokojący, chwilami drapieżny i dwuznaczny. Debiutujący reżyser zawiesił wszystko w onirycznej atmosferze, wywołując efekt swego rodzaju amoku, jakby zwidu, jakiejś halucynacyjnej rzeczywistości. W równym stopniu wstrząsające, co poruszające kino.
Artur Cichmiński, Stopklatka

Tytułowa "Matka Teresa od kotów" z tragiczno-ironicznego filmu Sali (świetna rola Ewy Skibińskiej), bezradna, znajduje się w jądrze chaosu, prześladowana przez syna (który ją w końcu zamorduje, co film ujawnia na samym początku, prowadząc narrację wstecz), miotając się bezradnie w świecie bez busoli, poszukując na oślep duchowego oparcia, idzie na pielgrzymkę - bez skutku. Jakiej siły potrzeba, żeby przywrócić jej równowagę? Tybetańskiego szamana? Wiejskich kobiet płaczek odprowadzających śpiewem ludzkie dusze?
Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza

SYNOPIS
O PRODUKCJI
WYWIAD Z REŻYSEREM, PAWŁEM SALĄ
OBSADA
REŻYSERIA
ZDJĘCIA
MUZYKA
PRODUCENT
multimedia
pozostałe