PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=7603}

Matrix Reaktywacja

The Matrix Reloaded
7,2 242 063
oceny
7,2 10 1 242063
5,7 18
ocen krytyków
Matrix Reaktywacja
powrót do forum filmu Matrix Reaktywacja

6/10

ocenił(a) film na 6

Sequel poszedł w stronę, w którą niestety podąża wiele sequeli. Fabuła stała się tylko pretekstem do ukazania większej ilości walk i zwyczajnie większej ilości scen, które wizualnie mają zachwycić widza. Więcej, więcej, więcej. Historia zaczyna tracić na znaczeniu. Prawdę mówiąc, pomijając walki - to, jak rozbudowano świat i co nowego się o nim dowiedzieliśmy, można by opisać w kilku zdaniach.

Sceny walk są na ogół długie, ale nie porażają kreatywnością. Walka z klonami Smitha po spotkaniu z Wyrocznią była męcząca. Najlepiej wyglądał bez wątpienia pościg na autostradzie. Niemniej, wszystkie łączy ten sam niuans - trudno się w nie zaangażować emocjonalnie i się nimi zaskoczyć, gdyż doskonale wiemy, że Neo i reszta wyjdzie z nich zwycięsko. Poważnie, ani przez chwilę nie czułem, żeby ktokolwiek z trójki: Neo, Trinity i Morfeusz mógł lub mogła poczuć się zagrożony lub zagrożona. Owszem, Trinity w końcu nie dała rady w swojej walce, ale to już nam niejako zaspojlerowano na samym początku filmu. Zresztą ta scena upadku z wieżowca i "pojedynek strzelecki" podczas tego lotu z tym swoim popisem celności z obu stron zasługuje na uśmiech politowania.

Wszystko, co dzieje się w tej części zgrabnie wypracowała część pierwsza. Cała dobra robota została już wcześniej odwalona. Dlatego teraz oglądamy wszelkie wątki rozciągnięte w nieskończoność podczas gdy w jedynce załatwiono by je pewnie w kilka minut. Zdaję sobie sprawę, że Matrix to seria efekciarska i w dużym mierze opierająca się na scenach akcji, ale nie znaczy to, że nie można tego łączyć z dobrym, błyskotliwym scenariuszem, tak jak zrobiono to kilka lat wcześniej. Dla widza było to coś zupełnie nowego. Czy sequel jest w jakimkolwiek stopniu spełnieniem oczekiwań, że widz znów dostanie coś przełomowego i skłaniającego do refleksji? Zdecydowanie nie. To tylko sequel odegrany szablonowo, bez tej fabularnej głębi i bez większych emocji.

Moja ocena: 6/10.

ocenił(a) film na 9
Shady_Yo

Ja bym ocenial Matrix 2,3 jako poprostu rozrykowe kino akcji ktore malo ma wspolnego z Matrix 1 ;].

lavrenzo84

No nie wiem- matrix 2 to albo matrix w matrixie, albo neo był zaprogramowany, żeby wybudzać ludzi, którzy mieli co jakiś czas rozmnażać się w Syjonie, żeby po czasie maszyny niszczyły tą grupę oporu i zostawiały 15 osób rasy ludzkiej żywych do kolejnej sztucznej reprodukcji, bo ludzie byli potrzebni niby do wytwarzania energii.
Trochę strasznie się ogląda ten film teraz, gdy żyjemy w czasach raczkowania AI, a Chiny oficjalnie pochwaliły się testami sztucznej macicy i wyhodowały sobie lamy, ale są przed kryzysem demograficznym i całkiem możliwe, że w przyszłości wykorzystają sztuczną macicę do hodowli zasobów ludzkich. 

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones