Malcolm McDowell I

Malcolm John Taylor

8,2
11 759 ocen gry aktorskiej
Malcolm McDowell I
Malcolm McDowell urodził się w Leeds, w hrabstwie Yorkshire w rodzinie robotniczej. Rodzice, chcąc zapewnić mu jak najlepsze wykształcenie, wysłali go do prywatnej szkoły. Po jej ukończeniu McDowell miał możliwość podjęcia dalszych studiów na uniwersytecie w Sussex, zrezygnował jednak z tej szansy, powrócił do Yorkshire i zatrudnił się w amerykańskiej firmie jako sprzedawca kawy.
Nic nie zapowiadało aktorskiej kariery McDowella aż do momentu, gdy dowiedział się o lekcjach dykcji pobieranych przez jego dziewczynę u 82-letniej emerytowanej aktorki. Wkrótce sam rozpoczął naukę, którą kontynuował podczas studiów w londyńskiej Academy of Music and Art. Po jej ukończeniu związał się z najbardziej prestiżowym teatrem w Anglii, Royal Shakespearean Company. Przez dwa lata nie udało mu się jednak zaistnieć na jego scenie.
O wiele bardziej poszczęściło mu się na ekranie. Po epizodycznym debiucie w dramacie obyczajowym Kena Loacha "Czekając na życie", zagrał u Lindsaya Andersona zbuntowanego studenta w anarchizującym komediodramacie "Jeżeli...". Sukces jaki odniósł uczynił z niego najbardziej rozchwytywanego aktora swojego pokolenia. Kolejne dwie role: DeLarge'a w kontrowersyjnej "Mechanicznej pomarańczy" Kubricka i Micka Travisa Alexa w muzycznej fantazji "Szczęśliwy człowiek" Andersona - zapewniły mu światowy rozgłos i trwałe miejsce w historii kina. Lata siedemdziesiąte to najlepszy okres w karierze McDowella.
Oprócz wymienionych filmów zagrał jeszcze w tak znanych tytułach jak: "Fałszywy król" Richarda Lestera, "Przeklęty rejs" Stuarta Rosenberga i "Kaligula" Tinto Brassa. W 1979 r. na planie obrazu sci-fi "Podróż w czasie" poznał Mary Steenburgen, którą poślubił i zamieszkał z nią w Ameryce.
Pobyt w Hollywood nie okazał szczęśliwy dla Malcolma. Po 10 latach nieudanego małżeństwa rozwiódł się, a jego kariera zawodowa utknęła w martwym punkcie. Co prawda w latach 80-tych i 90-tych grał bardzo dużo, ale głównie w produkcjach nie najwyższych lotów i do tego jeszcze nieskomplikowane role "czarnych charakterów". Z nielicznych wartościowych tytułów z tych czasów, warto wymienić: "Szpital Brytania" Andersona, "Cross Creek" Martina Ritta, "Maestro" Marion Hänsel, "Carobójca" Karena Shakhnazarova i "Wiatr ze wschodu" Robert Enrico (prawie wszystkie powstały w Europie).
Dopiero w ostatnim okresie udało się aktorowi podreperować mocno nadszarpniętą reputację - dzięki dwóm znakomitym kreacjom: wujka Morrisa w komedii Hugha Hudsona "Pierwsze oczarowanie" oraz tytułowej postaci w dramacie sensacyjnym Paula McGuigana "Gangster numer jeden". Trudno jednak mówić w tym przypadku o renesansie popularności McDowella.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 13 czerwca 1943

miejsce urodzenia: Leeds, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 174 cm

trzykrotnie żonaty: 1. Margot Bennett (21.04.1975 - 15.09.1980, rozwód); 2. Mary Steenburgen (29.09.1980 - 01.10.1990, rozwód), 2 dzieci: Lilly (ur. 21.01.1981) i Charlie (ur. 10.07.1983); 3. Kelley McDowell (od 12.11.1991), 3 synów: Beckett Taylor (ur. 29.01.2004), Finnian Anderson (ur. 23.12.2006) i Seamus Hudson (ur. 07.01.2009)
Od zrealizowania filmu "Mechaniczna pomarańcza" ma fobię na krople do oczu.
Był członkiem jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian w 1977 roku.
W 2009 roku wystąpił w teledysku "Snuff " grupy Slipknot.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

jak był młody to był zabójczo przystojnym mężczyzną. Oglądając filmy: Mechaniczna Pomarańcza i If... nie mogłam się napatrzeć. Co do aktorstwa - aktor rewelacyjny:)

Świetny aktor, ale w filmach gra różnych, od gniotów po wspaniałe

Niedawno znalazłam informację, że punktem zwrotnym w życiu Gary Oldmana był film "Raging Moon" z udziałem Malcolma McDowella. Zafascynowany grą wielkiego aktora sam postanowił pójść w jego ślady.
"He was a pianist as a child, and later a singer, but gave up his musical aspirations to pursue an acting career after...

Zawsze będzie dla mnie wiecznie młody. Jest niesamowity.

Haha... Do dziś wspominam to z uśmiechem, ale zawsze kojarzył mi się z rolami psycholi i jako dzieciak po kilku filmach z nim zacząłem zupełnie unikać wszystkiego czego się dotknął. Sam zwiastun "Kaliguli" obejrzany na Polsacie w przerwie między "Kevinem" wywołał ciarki na moich plecach. W wyobraźni myślałem "jaki to...

więcej