PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1275}

Mechaniczna pomarańcza

A Clockwork Orange
7,9 218 683
oceny
7,9 10 1 218683
8,7 38
ocen krytyków
Mechaniczna pomarańcza
powrót do forum filmu Mechaniczna pomarańcza

Mechaniczna pomarańcza przewyższa Francuski łącznik. To film Kubricka powinien dostać statuetkę w kategorii najlepszy film i reżyser. Powinni też nominować - co najmniej nominować - McDowella - kawał świetnej roboty aktorskiej. W 1972 moim zdaniem z Mechaniczną pomarańczą mógł się równać tylko Skrzypek na dachu. Akademia jak zwykle uciera nam nosa. Niedoceniony Kubrick, niedoceniony McDowell.

ocenił(a) film na 10
justyna_bo_33

Nie do końca tylko twoja opinia, bo moja jest taka sama

mic_sz_2

Napisałam tak, żeby nikt się ewentualnie nie obraził za niedocenienie Francuskiego łącznika

ocenił(a) film na 9
justyna_bo_33

Gene Hackmanto może co najwyżej buty czyścić
McDowell'owi (nie wiem czy dobrze odmieniłem). Dla mnie jeszcze większym
szokiem jest fakt, iż szacowna Akademia
nie przyznała ani jednego Oscara Kubrickowi.

Hobbit1

Właśnie. Kubrick to chyba najbardziej pokrzywdzony reżyser wszechczasów. Nie przyznano mu nawet nagrody honorowej. Przypominają mi się słowa Ralpha Fiennesa, który powiedział, że nagrody są jak oklaski. Co do Malcolma wydaję mi się, że gdzieś zaginął wraz z końcem trylogii Andersona. Miał potencjał, był przystojny. Zaginął. Szkoda straszna. Owszem Gene Hackman również jest fenomenalnym aktorem. Myślę, że utrzymują z McDowellem podobny wysoki poziom aktorski. Różnica polega moim zdaniem na tym, że M.McD ma charyzmę, wdzięk, pazur i tych zalet z lat jego młodości mogę jeszcze wymieniać. :)

ocenił(a) film na 9
justyna_bo_33

Najbardziej niedocenieni reżyserzy to Kubrick, Leone i Lynch. A widziałaś kaligule, bo Malcolm zagrał tam fenomenalnie (rola warta oscara) ?

Hobbit1

Nadrabiam trylogię o Micku Travisie z nim. Ale za Kaligulę też się zabiorę wkrótce :D

ocenił(a) film na 10
Hobbit1

Hitchcock i Altman też nie dostali Oscarów. Ogólnie to Kubrick, Hitchcock i Lynch stanowią wg mnie największa trójcę, którą każdy olał. Stanley dostał wprawdzie statuetkę za efekty specjalne do Odysei, ale to podrzędna kategoria. https://www.youtube.com/watch?v=uVEeu1eNx34

ocenił(a) film na 9
Kamileki

Ale Altman dostał oscara i to honorowego, a to naprawde jest duże wyróżnienie.

ocenił(a) film na 10
Hobbit1

Czy ja wiem czy duże. Niecały rok później zmarł. To taki śmieszny Oscar, w wielu przypadkach Ci ludzie którzy go otrzymali żyli dosłownie kilka lat. Równie dobrze można by pośmiertnie wręczać statuetkę. Jedna wielka pomyłka, a nie Akademia.

ocenił(a) film na 10
justyna_bo_33

Pozostaje tylko się zgodzić. "Mechaniczna pomarańcza" weszła na ekrany w 1971 roku, a film nie stracił nic ze swojej siły wyrazu. To cechuje tylko wybitne dzieła. Co ja mówię - arcydzieła. Bo tym dla mnie jest "Mechaniczna...". Jedyna w swoim rodzaju metafora buntu, zniewolenia, ale też wynaturzeń, podświadomych dążeń i kondycji człowieka, który wciąż jest "upupiany" przez społeczeństwo.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones