Losy kilkorga nieznajomych sobie ludzi łączą się na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia w dzisiejszym Los Angeles. Prokurator okręgowy Rick Cabot i jego wiecznie podejrzliwa, rozzłoszczona żona Jean odkryją pustkę swego "bezpiecznego" życia. Policjant Tom Hansen popełnia fatalny błąd, którego nie będzie w stanie naprawić. Sklepikarz arabskiego pochodzenia, detektywi, których łączy coś więcej niż przywiązanie do pracy, czarnoskóry reżyser i jego żona, meksykański robotnik, dwóch złodziei samochodów, policjant nowicjusz, małżeństwo Koreańczyków w średnim wieku-w ciągu 36 godzin dobrzy z pozoru ludzie zostają wystawieni na próbę, której nie wiedzą jak sprostać.
Prokurator okręgowy i jego wiecznie rozzłoszczona żona. Sklepikarz arabskiego pochodzenia. Detektywi, których łączy coś więcej niż przywiązanie do pracy. Czarnoskóry reżyser i jego żona. Meksykański robotnik. Dwóch złodziei samochodów. Policjant nowicjusz. Małżeństwo Koreańczyków w średnim wieku. Wszyscy mieszkają w Los Angeles. W ciągu najbliższych 36 godzin ich drogi skrzyżują się, ale nie będzie to zwykłe spotkanie, raczej ... czołowe zderzenie.
Przy drodze na przedmieściach miasta popełniono morderstwo. Akcja cofa się do dnia poprzedniego. Poznajemy grupę osób mieszkających w Los Angeles. Zmagają się oni z trudnościami swojego codziennego życia. Większość z nich w ogóle się nie zna. Drogi niektórych spotkają się.
Film ukazuje pewną prawdę życiową, że nie zawsze rzeczy które widzimy są takie w rzeczywistości. Stereotypy często przesłaniają obiektywny pogląd na sytuację.
Crash ukazuje osobiste dramaty ośmiu osób mieszkających w Los Angeles. Każda z nich w ciągu 24 godzin o których opowiada film przeżywa tytułowy CRASH z pozostałymi osobami. Decyzje, które podejmą w ciągu tego czasu zmienią ich dotychczasowe postępowanie i pozwolą im spojrzeć na własne zachowanie z innej perspektywy. W zamian za popełnione błędy dostaną szansę na ich naprawienie.
(...)"Chodzi o dotyk. W każdym prawdziwym mieście spacerujesz, mijasz ludzi, ludzie na ciebie wpadają. W LA nikt cię nie dotyka. Wszyscy chowamy się za szkłem i metalem. I tak bardzo brakuje nam tego dotyku, że powodujemy wypadki właśnie po to, by coś poczuć"
36 godzin z życia kilkunastu osób - przeciętnych mieszkańców Los Angeles. Mamy ambitnego prokuratora i jego rozkapryszoną żonę, sfrustrowanego policjanta rasistę i jego młodego partnera, czarnoskórego reżysera telewizyjnego z żoną, irańskiego sklepikarza i jego córkę, latynoskiego montera instalacji alarmowych wychowującego małą córeczkę, ciche koreańskie małżeństwo, dwóch śledczych i dwóch złodziei samochodów. Drogi tych osób przypadkowo się skrzyżują. Ich spotkania okażą się mieszanką wybuchową. Oscar dla najlepszego filmu.
W Mieście Aniołów splatają się losy grupki ludzi, którzy nie są ze sobą w żaden sposób powiązani i nic nie wiedzą o sobie na wzajem. Ludzie ci należą do różnych ras, wyznań i narodowości. Wyznają inne wartości i mają inne charaktery. Niesamowicie dobrze nagrana historia obrazuje sytuacje, w których ludzie zostają sprawdzeni przez los, a ich człowieczeństwo zostaje poddane olbrzymiej próbie. Pytanie tylko, jak oni to zniosą i czy zmienią swoje wnętrza, by być lepszymi?
Los Angeles. Na poboczu drogi znalezione zostaje ciało butalnie zamordowanego człowieka. W tym momencie akcja filmu cofa się o 24 godziny. Poznajemy losy grupki osób. Są to młody prokurator i jego bardzo samotna żona, dwóch policjantów, dwóch złodziei samochodów, reżyser filmowy i jego żona, Pakistańczyk, właściciel małego sklepiku oraz młody Latynos. Obserwujemy ich życie, troski dnia codziennego, zmagania z przeciwnościami. W pewnym momencie ich drogi się skrzyżują.
Każdy z nich jest w jakiś sposób zamieszany w tą zbrodnię, ale morderca jest tylko jeden.
Wielowątkowa historia mieszkańców Los Angeles, opowiadająca o Mieście Aniołów. Wielokulturowy tygiel, w którym biali są przekonani, że wszyscy Latynosi to bandyci, a czarni są pewni, że wszyscy biali nimi pogardzają. W tym mieście aż kipi od skrywanej lub okazywanej agresji i nienawiści przeradzającej się w akty dyskryminacji i przemocy. Jedynym sposobem na przetrwanie wydaje się izolacja, ale okazuje się ona ucieczką donikąd.
W 2004 roku film otrzymał trzy Oscary, w tym dla najlepszego filmu. W ciągu następnych lat dostał ponad dwadzieścia nagród na wielu festiwalach.