film

Michnik. "Bądź realistą, chciej niemożliwego"

2015
1h 36m
6,3 111
ocen
6,3 10 1 111
Adam Michnik jest legendą opozycji. Dokument przybliża postać mężczyzny poprzez wspomnienia jego przyjaciół. Zobacz pełny opis
Michnik. "Bądź realistą, chciej niemożliwego" zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

Maria Zmarz-Koczanowicz wiele lat zabiegała o stworzenie dokumentu o Adamie Michniku, ten jednak konsekwentnie ją do tego zniechęcał. W końcu zgodził się, ale postawił warunek, "żeby to nie był żaden wywiad, tylko portret złożony z głosów innych ludzi". W rezultacie o Michniku opowiadają bliżsi i dalsi znajomi oraz przyjaciele, m.in.Maria Zmarz-Koczanowicz wiele lat zabiegała o stworzenie dokumentu o Adamie Michniku, ten jednak konsekwentnie ją do tego zniechęcał. W końcu zgodził się, ale postawił warunek, "żeby to nie był żaden wywiad, tylko portret złożony z głosów innych ludzi". W rezultacie o Michniku opowiadają bliżsi i dalsi znajomi oraz przyjaciele, m.in. Barbara Toruńczyk, Jan Tomasz Gross, Helena Łuczywo, Karol Modzelewski, Kazimierz Kutz i Andrzej Wajda. Obserwujemy go również poprzez materiały archiwalne - wtedy, gdy nie daje wyprowadzić się z więzienia i podczas procesu w 1984 roku; widzimy jego gorycz podczas zeznań w tzw. aferze Rywina i pokorne wysłuchiwanie oskarżających go o "zniszczenie Solidarności" górników.

studio
Narodowy Instytut Audiowizualny (koprodukcja) / Polski Instytut Sztuki Filmowej / Studio Largo
tytuł oryg.
Michnik. "Bądź realistą, chciej niemożliwego"
inne tytuły
Adam Michnik: Be a Realist, Strive for the Impossible Międzynarodowy
więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Ale sam bohater filmu postawił warunek ("żaden wywiad, tylko portret złożony z głosów innych ludzi"), który mocno ograniczył reżyserkę. To widać, ale mimo wszystko i tak ogląda się to z zainteresowaniem np. poruszająca scena jak A. Michnik nie chciał opuścić celi więziennej, broniąc się rękami i nogami (dosłownie!).

Widziałam ten dokument na festiwalu Watch Docs. Dobry, warto obejrzeć. Szkoda tylko, że wciąż nie można go ocenić na Filmwebie. Proszę o odblokowanie tej możliwości.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones