PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=869494}

My Little Pony: Nowe pokolenie

My Little Pony: A New Generation
6,6 1 430
ocen
6,6 10 1 1430
My Little Pony: Nowe pokolenie
powrót do forum filmu My Little Pony: Nowe pokolenie

Jak na początku filmu możemy zobaczyć bajka jest nawiązaniem, ,,ciągiem dalszym", świata z My little pony 2010-2019. Pierwsze sceny to główne bohaterki tamtego serialu a oprócz tego sam Ojciec głównej bohaterki to naukowiec który kolekcjonuje wiele rzeczy z tamtej ery jak np. obraz samego Star Swirla Brodatego. Na mapie ma zaznaczone znaczki ,,wielkiej szóstki", ma też chyba nawet ten dzwon który był wykorzystany w przed ostatnim odcinku przez złoczyńców. Jak widać twórcy chcieli aby fan myślał, że jest to ciąg dalszy tej bajki ale po iluś tysięcy latach. Dlatego nie rozumiem wielu rzeczy w tym filmie. i mam wiele pytać.
1. Dlaczego w ogóle jednorożce, pegazy i kuce ziemskie są pokłócone? Obejrzałam 2razy tą bajkę i nikt nie powiedział czemu już się nie przyjaźnią. co spowodowało wieloletnia kłótnię? I jak te 3 rasy przeżyły? Wcześniejszy serial nie raz udowadniał, że jeżeli te rasy nie będą ze sobą współżyć wszyscy wymrą. Ponieważ pegazy władają pogodą, ziemskie kuce umieją uprawiać pola, a pegazy wpierają magią i pomagają wiedzą.
2. Problematyką bajki jest brak magii. Nigdzie jej nie ma. Co powoduje że pegazy nie latają (co jest dla mnie absurdem dlaczego nie mogą) a jednorożce nie mają mocy. Z myślą o starej serii spodziewałam się Krzystałów, aczkolwiek myślałam, że nie wiem... pójdą do drzewa Harmonii albo do jakiś starych ruin które przybliżyły by mi odpowiedz co się stało z tamtym światem. A tak wychodzi nowe pytanie co spowodowało że całą magię 6 kryształów przelano na 3 inne, które w przypuszczeniu mają symbolizować te trzy rasy.
3. Co się stało z ważnymi miejscami w tym świecie? Gdzie jest Krzystałowe królestwo, Cloudsdale, Ponyville no i Canterlot?! Nowa bajka wygląda jakby istniały tylko 3 miasta a cywilizacja w nich nie wynosiła więcej niż 200 mieszkańców. W bajce tamte stare czasy wspominają jako średniowiecze ale porównując jak ci bohaterowie mieszkają, era rozwoju cywilizacji jakoś nie wzrosła, jedynie Pegazy korzystają z komórek i telewizji. Dostojne jednorożce uważane za arystokracje, tworzące modę- mieszkają w lesie, ubierają się nijako i mają ciągłą depresję. Ziemskie kucyki mają normalną wioskę a pegazy mieszkaja jak zawsze w chmurach. i nawet na ruinach jakiegoś innego miasta. A wędrówki bohaterów bajki są ciągle pokazywane na polach. Nasuwa mi się teoria, że wybuchła jakaś wojna powodując, że mieszkańców jest tak mało, rasy są pokłócone i nie ma rządnych innych miast.
I tak pojawiają się kolejne pytania.
4. Gdzie jest Twilight Sparkle? Przecież była alikornem i władczynią całej Ekuqestrii. Była przepotężna i wielo tysięczno letnia tak jak Luna i Celestia. Rozumiem, że po upływnie czasu jej przyjaciółki mogły umrzeć ale było też nowe pokolenie 6 przyjaciół. Więc nawet jeżeli wybuchła wojna, Twilight nie dała rady oraz nowa drużyna przyjaźni też, nie powinien tą krainą władać ktoś kto ich pokonał? Czy on poprostu tak sterroryzował świat, że ,,nikt nie został" i sam umarł a tu widzimy jak życie zaczęło się przywracać? Nie wiem jak wyjaśnić co mogło się stać z tamtym życiem.
5. Gdzie są sprzymierzeńcy kucyków? Jaki, smoki, gryfy, podmieńcy, i inne magiczne stworzenia? Skoro to sojusznicy a przypuszczając była wojna to też pewnie walczyli? Oni też wygineli?
6. Dlaczego główna bohaterka stała się od razu alikornem? Pogodzenie trzech ras które tak naprawdę oprócz kiepskich przesądów o sobie nawzajem nie oddziaływały na siebie agresywnie typu wojny itp nie jest moim zdaniem jakimś osiągnięciem, a żeby zostać aglikonem od razu. A może ona zostanie od razu władczynią wszystkich narodów?

Mam jeszcze inne pytania ale na nie mogłabym wydedukować odpowiedz gdybym znała odpowiedz na te powyżej. Czy tylko ja miałam taki nie dosyt informacji w tej bajce? Myślę że sama fabuła była oczywista tak jak tamten serial i nie wymagałam od niej dużo. Od początku wiedziałam że główny morał to ,,przyjaźń to magia" ale myślę że twórcy tego filmu powinni postarać się bardziej dla wieloletnich fanów niż tylko kilka elementów bez jakikolwiek wyjaśnień, historii, poszukiwaniu, odryć itp.

ocenił(a) film na 9
nataliaula

Wow, ale analiza.... powiem szczerze szacun. Sądzę że to kucyki to po prostu "odświeżenie serii", nie wydaje mi się żeby reżyser tak bardzo się skupiał na tym o czym tu piszesz. Ot, zrobili nawiązania do poprzednich serii, np. te drewniane figurki głównej bohaterki, ale to chyba tyle. Po prostu szukali czegoś, czego jeszcze nie było. Nie jestem namiętnym fanem kucyków, ale ten film mega mi się podobał :)

ocenił(a) film na 10
nataliaula

1. Też mi brakowało wyjaśnienia, dlaczego w ogóle doszło do rozłamu ras

3. Ja tu widzę dwie opcje. Pierwsza to taka, że te miejsca nadal istnieją, tylko nie zostały pokazane. Druga opcja, że zostały zniszczone w wyniku jakiegoś incydentu.

4. Wydaje mi się, że Twilight po prostu nie żyje. Wprawdzie nie podano dokładnie tysięcy lat minęło, ale myślę, że wystarczająco, by jej już dawno nie było na tym świecie.


6. A ja myślę, że Sunny zasłużyła na zostanie alicornem. Dokonała z pozoru czegoś niemożliwego. Pogodzenie trzech ras, pomimo wielu lat wzajemnego strachu do siebie według mnie jest czymś wybitnym.

ocenił(a) film na 7
DarkStella

4. Pamiętajmy że celestia miała grubo ponad 1000 lat

ocenił(a) film na 4
DarkStella

6. Meh Sunny dała jakąs smutną gatkę moim zdaniem. W gruncie rzeczy gdyby mój syn rozwalił dom jakiejś osoby też bym chciała zadowolić ją tak aby mieć jak najmniejsze konsekwencje. No i tak jak mówiłam. Ona nie miała kogo godzić. Oni nie byli na siebie jakoś źli czy pałali nienawiścią. Wydaje mi się że oni nawet nie wiedzieli dlaczego ze sobą razem nie żyją. W bajce to wygląda jakby z prada na dziada mówili sobie, że np. ,, Kuce ziemskie śmierdzą i tyle . A ich nawet nie trzeba było za bardzo namawiać aby się pogodzili. Na pierwszym spotkaniu królowej pegazów ze starym jednorożcem powiedzieli dwa słowa na siebie a potem oddali kamienie i tyle i dali działać tej Sunn więc nope to nie było osiągnięcie ,,godne" alicorna

ocenił(a) film na 1
nataliaula

Zgadzam się zdecydowanie. Wydaje mi się, że film powstał tylko i wyłącznie dla młodszych widzów, którzy wiedzą tylko jak wyglądały poprzednie główne bohaterki. Sposób dubbingu jak i animacja też na to wskazują. Osobiście bardzo się zawiodłam.

Julia400

O kurde widzę że zrobił ktoś za mnie referat, tak naprawdę nie mam nic do dodania szanuje za tą analizę która jest świtna

ocenił(a) film na 7
nataliaula

Netflix wykupił prawa do tej serii i chce stworzyć swoje "własne" uniwersum w nim. W planach i zapewne już w produkcji jest serial i ten film ma być do niego wprowadzeniem. Nawet tutaj na fimwebie są jakieś artykuły o tym. Powinno wszystko być w nim wyjaśnione i taką mam nadzieję. Były wypuszczone grafiki promujące film. Na jednej z nich w tle widać mapę Equestrii z trzema starymi lokacjami. Stare Horse Shoe Bay jako Maretime Bay nad oceanem (miasto kucyków ziemskich), Canterlot jako Zefirowe Wzgórza (miasto pegazów), z filmu można też wywnioskować, że to Canterlot przez położenie, styl budynków, królewską otoczkę, straż, stare symbole na stacji itd. oraz w lesie przy Smokey Mountain miasto jednorożców o nazwie Bridlewood. Nawiązań w samym filmie może być więcej, ale samo to już świadczy o tym, że w jakimś stopniu historia i uniwersum musiało być przemyślane i jest połączone ze starym.

nataliaula

Ma powstać cały serial animowany na podstawie tego filmu, więc to w nim raczej wszystko wyjaśnią.

ocenił(a) film na 4
Kropka308

mam nadzieję dzięki za info

nataliaula

Co do pegazów, które nie mogą latać bez magii - taki motyw już się pojawił w chyba 4 sezonie, kiedy Tirek pochłoną moc/magię pegazów i właśnie nie mogły latać :)

ocenił(a) film na 4
sonitek

nie zmienia dla mnie faktu że jest to nadal dla mnie absurdalne xD

nataliaula

Co do Sunny bycia alikornem, osobiście wydaje mi się, że ona nim NIE została, tylko zyskała jakby moc z kryształów, które jakby obdarowały ją "iluzją" (?) skrzydeł i rogu, gdyż dosłownie wyglądają one jak światło/magia/lasery i te sprawy. XD No po prostu wyglądają dość sztucznie i nie jak jedność w porównaniu do księżniczek oraz przemiany Twilight. Jak dla mnie ta iluzja była tymczasowa, ale po prostu film skończył się w takim momencie, że tego nie ukazali. Mimo wszystko myślę, że na to oraz resztę pytań odpowie nowy serial, bo jednak poprzednia generacja MLP była dość spójna i po tej spodziewamy się tego samego i więcej.

ocenił(a) film na 6
nataliaula

1. Osobiście uważam, że twórcy zostawili sobie furtkę żeby stworzyć serial czy inne dalsze produkcje, gdzie dokładnie takie tematy będą wyjaśnione.
W mojej opinii Twilight musiała się poświęcić w jakiś sposób, aby uratować Equestrię po raz kolejny (ten temat rozwinę później). Brak jasnego przywódca na powrót spowodował rozłam w kucykowej krainie, wróciły stare podziały, izolocja ras. Pamiętajmy, że minęło kilka tysięcy lat, na początku mogły to być delikatne zmiany, które z czasem przerodziły się w panikę, strach i uprzedzenia. Podobna sytuacja ((historia zatacza koło→ głupie kucyki ziemskie, proste pegazy i jednorożce mające się za lepsze od reszty) działa się w zamierzchłych czasach przed Twilight, przed Celestią, a nawet przed Equestrią. Pegazy, jednorożce i kucyki ziemskie były skłócone, żyły osobno, a mimo wszystko jakoś to wszystko działało i gatunek nie wymarł. Problem zaczął się dopiero wraz z zaognieniem walk i kłótni, co spowodowało pojawienie się Wendigos (w najnowszym filmie obecny jest strach, ale nie ma otwartego konfliktu), a zimno zaburzyło istniejącą harmonię.
2. PEGAZY I ICH SKRZYDŁA
Umiejętność latania pegazów nie wynika z samego faktu posiadania skrzydeł, a wręcz stanowią one najmniejszy tego element i było to potwierdzone wielokrotnie. Zacznijmy od samej anatomii, tak małe skrzydła nie miałyby szans unieść kucyka, nie mówiąc już chociażby o postaci Bulka Bicepsa, który mimo wszystko przecież latał (lepiej czy gorzej). Umiejętność lotu wynika z magii pegazów, która pozwala im zakłamywać prawa fizyki (patrz też Rainbow Dash i jej ponaddźwiękowe bum). Inną sytuacją potwierdzającą tę teorię jest moment, w którym Tirek ukradł wszystkim magię, a pegazy utraciły zdolność lotu. Mówi się o tak zwanych skrzydłach astralnych, które są manifestacją magii pegazów (widzimy je u Sunny pod koniec filmu). Ciekawym przypadkiem jest Scootaloo, gdzie moim zdaniem mamy do czynienia z niepełnosprawnością zarówno fizyczną, jak i magiczną, która nie była w stanie przezwyciężyć niedorozwiniętych skrzydeł (jak w przypadku Bulka Bicepsa).
Co do dalszej części punktu drugiego. Skoro kucyki nie pamiętają o własnej historii to tym bardziej nie będą wiedzieć o takich sprawach jak drzewo harmonii. Informacja o jego istnieniu, informacja o kryształach przyjaźni to nie była wiedza ogólnodostępna dla każdego kucyka. Skoro w czasach obecnych nie pamiętają nawet o podstawach to co dopiero o takich rzeczach.
Co do kryształów i przelania mocy z 6 na 3. To są kompletnie inne sprawy. 6 klejnotów harmonii to wytwór drzewa harmonii, zasadzonego i natchnionego mocą przez filary. Za to 3 klejnoty widoczne w najnowszym filmie sprawiły, że Sunny stała się alikornem, nie są odzwierciedleniem mocy drzewa harmonii tylko magii pochodzącej od każdej z grup kucyków czyli jednorożców, pegazów i kucyków ziemskich. Tutaj przejdziemy do Twilight.
Przypomnijmy najpierw w jaki sposób Twilight w ogóle została alicornem i jak to działa. Twilight była jednorożcem i w momencie, gdy dokończyła zaklęcie i wypełniła swoje przeznaczenie elementy harmonii wypełniły ją magią. Twilight została alicornem mają od teraz w sobie nie tylko magię jednorożców, ale także pegazów i kucyków ziemskich (patrz potęga alicornów, różne źródła magii, długowieczność).
W przeszłości, gdy Twilight przewodziła Equestrii prawdopodobnie musiało dojść do jakiejś katastrofy w kontekście magii, która zmusiła Twilight do stworzenia 3 kryształów, aby magia w ogóle przetrwała, tak jak cały gatunek. Aby to zrobić Twilight musiała się poświęcić i rozszczepiła swoją magię z powrotem na 3 elementy zaklęte w kryształach: magię jednorożców, magię pegazów i magię kucyków ziemskich. Dokładnie tak wygląda witraż, znaczek Twilight rozchodzi się na 3 kryształy wypełnione magię. Analogiczna sytuacja była właśnie, gdy Twilight stawała się alicornem. W Twilight uderzyła moc klejnotów harmonii, która łącząc się zmieniła ją w alicorna. Twilight zmieniłą się wtedy w swój znaczek.
Witraż tak jak inne witraże w zamku honoruje jej poświęcenie. Twilight bez magii nie była długowieczna, więc i nie przetrwała tysiącleci. Właśnie dlatego, gdy Sunny złączyła klejnoty i zrozumiała ich przeznaczenie zyskała tymczasowo moc w nich zawartą → alicorn.

3. Ewidentnie widać, że zobaczyliśmy jedynie stolicę pegazów. Uważam, że zarówno miejsce zamieszkania Sunny, jak i Izzy to tylko pomniejsze miejscowości jak chociażby dawne Ponyville. Kucyki musiały udać się do stolicy pegazów żeby odzyskać klejnot z korony królowej. Co do jednorożców uważam, że Izzy podświadomie wiedziała, gdzie znaleźć klejnot. Wynika to z tego, że magia w Equestrii była uśpiona, a nie martwa. Śladowe ilości obecności magii widać było wśród chociażby jednorożców np. umiejętność dostrzegania aury.
W jaki sposób Izzy wiedziała, gdzie jest kryształ? → Kryształy mają zdolność do absorbowania magii (np. kryształowe serce, elementy harmonii czy kryształ w amulecie alikorna). W poprzedniej generacji Rarity jako jednorożec była w stanie wyczuć obecność kryształów pod ziemią, również tych, które nie miały zaabsorbowanej mocy. Uważam, że w nowym filmie ta umiejętność przez brak magii zanikła, ale Izzy była w stanie podświadomie wyczuć kryształ o tak wielkiej mocy. W odcinku „Przyjaźń mocna jak skała” Maud Pie mówi: „Kamienie posiadają wiele magicznych właściwości. Odpowiedni kamień umożliwiłby Ci rządzenie całą Equestrią.”
Nie poznaliśmy królowej jednorożców ani nikogo przewodniczącego. Equestria poza tym jest dużą krainą, przez tysiące lat ogromna ilość rzeczy mogła się zmienić. Mi osobiście się wydawało, że wręcz to miejsce, które pokazała im Zipp było pozostałościami po zamku → patrząc po podobieństwie witraża do witraży zamkowych.
Punkt 4 wyjaśniłam wyżej.
5. Przyjaźń między rasami była bardzo krucha nawet za życia i panowania Twilight. Bez niej, bez szkoły przyjaźni i „kleju” spajającego gatunki bardzo szybko to się rozpadło. Z resztą tą nieufność widać było nawet w poprzedniej generacji, gdy tylko głowna szóstka zniknęła z horyzontu, a już powstały waśnie i kłótnie miedzy przedstawicielami poszczególnych gatunków.
Skoro kucyki czyli z natury przyjazne, wesołe i otwarte stworzenia były tak uprzedzone do siebie nawzajem to co dopiero powiedzieć o gryfach, smokach czy jakach.
6. Wyjaśniłam działanie alikornów wyżej. Nie trzeba mieć żadnych osiągnięć żeby zostać alikornem, potrzebne są 3 rodzaje magii. Bo co niby zrobiła dla świata Flurry Heart jako płód w brzuchu mamy, że urodziła się alikornem? Po prostu od matki odziedziczyła 3 rodzaje magii. Na Sunny tak zadziałała moc Twilight przelana na kryształy, nie było to jednak trwałe, a tymczasowe.

Pou_Pou

Super analiza, dzięki za podzielenie się przemyśleniami :) teraz jestem ciekawa, w jakim kierunku podąży serial :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones