PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=894}
7,8 59 624
oceny
7,8 10 1 59624
8,1 37
ocen krytyków
Nóż w wodzie
powrót do forum filmu Nóż w wodzie

Jednak jak zwykle

ocenił(a) film na 3

Słysząc i czytając te wszystkie pozytywne opinie na temat tego filmu stwierdziłem, mimo iż
nie przepadam za Skolimowskim i Polańskim, że obejrzę owe arcydzieło kina polskiego.
Niestety jak zwykle się zawiodłem. Film jest mało interesujący, miejscami trochę
głupkowaty. Generalnie podobała mi się tylko gra aktorów, szczególnie Niemczyka.
Wszystkim ,pragnącym przekonać się czy owy obraz zasługuje na takie uznanie na świecie,
stanowczo odradzam sprawdzać.

ocenił(a) film na 3
800dpi

Jeżeli o zbliżony okres powstania to polecam 12 gniewnych ludzi - ten film jest 100 razy lepszy noża, a wydano na jego produkcję znacznie mniej.

ocenił(a) film na 3
dymek167

Kolejna ciekawa pozycja - Rashômon jest filmem w którym niewielu gra aktorów, a przesłanie jest znacznie lepsze niż w dziele polańskiego.
Tak jak wspomniałem na początku. Nóż jest produkcją mało ciekawą i niewiele wnoszącą do kina.

ocenił(a) film na 9
dymek167

Hmm. Nóż się może nie podobać tak ja może się nie podobać Picasso, ale twierdzenie, że "nic nie wnosi (w domyśle: nic nowego)" jest oczywistą i obiektywnie mierzalną nieprawdą.
"Nóż w wodzie" to pierwszy polski film nowofalowy. Co ważne, nowa fala Polańskiego nie jest kopią francuskiej, ale jest oryginalną odpowiedzią na nowy nurt w kinie. Wtedy była hitem na skalę światową. "Nóż w wodzie" zakończył sztucznie przedłużony żywot polskiej szkoły filmowej, zakończył pewną erę w polskiej kinematografii.

ocenił(a) film na 7
Su_albo_Andy

Niestety, przez cały film wałkowany jest jeden motyw. Dla mnie to zdecydowanie za mało, by film nazwac arcydziełem. Klimat, muzyka, gra aktorów są na wysokim poziomie, natomiast z fabułą jest już znacznie gorzej.

ocenił(a) film na 9
dymek167

"Płytkie intelektualnie i poznawczo, wątpliwe pod względem ideowo-wychowawczym, oderwane od społecznej rzeczywistości Polski budującej socjalizm, mogłoby wnieść zamęt w umysły młodzieży" Gomułka na XIII Plenum KC PZPR o "Nożu w wodzie".
Jak widzisz,nie jesteś sam.

ocenił(a) film na 3
llama777

Jak widać, Gomułka znał się co nie co na kinie.

dymek167

Filmowa ignorancja na poziomie wręcz wybitnym.

ocenił(a) film na 8
dymek167

Mnie został pewien niedosyt, mam wrażenie jakby koniec filmu był przyspieszony (szczególnie do lekko rozwlekłej akcji w środku filmu).
Leon Niemczyk zagrał wyśmienicie, partnerujący mu aktorzy trochę jakby pół kroku za nim. Ogólnie ode mnie jednak mocna ósemka za taki debiut.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones