PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8011}

Nagi lunch

Naked Lunch
7,2 16 875
ocen
7,2 10 1 16875
7,5 15
ocen krytyków
Nagi lunch
powrót do forum filmu Nagi lunch

Film rozwala pod kazdym względem, w kazdym ujęciu wgniata w fotel. Jednak nie kazdy go zrozumie. Jest to mocne i wyraziste kino otoczone cięzkim, mrocznym i paranoidalno-psychodelicznym klimatem, gdzie zwykly smiertelnik musi zaglebic sie w samo sedno tego filmu aby zrozumiec mysli i egzystencje glownego bohatera. Wszystko co racjonalne staje sie tu zaprzeczeniem tej racjonalnosci, zaprzeczeniem logicznego podejscia do swiata obrazujacy w umysle pisarza, w ktorym znajduje sie takze widz. Bardzo dobrze obsadzona postac Petera Wellera, ktory idealnie pasuje do tej roli. Mistrzostwo!

Emez

To było chyba bardzo pobieżne oglądanie filmu. Film strasznie logiczny. Tylko trzeba odpowiednio interpretować sceny. Niektóre są bardziej symboliczne, więc nie można rozumieć ich dosłownie. Z tą racjonalnością i nieracjonalnością to tez jakaś dziwna teza. Może po prostu przed obejrzeniem tego filmu trzeba obejrzeć książkę. Inaczej rzeczywiście wydaje się być po prostu kolejnym surrealistycznym obrazem wyzbytym racjonalności. Dla mnie to cholernie nostalgiczna, smutna opowieść. Same wizje Billa są raczej sprawą drugorzędną.

ocenił(a) film na 10
Emez

Jest to jedyny film Cronenberga, który sprawił, że musiałem się dłużej nad nim zastanawiać, dzięki temu osadzam go na 1 miejscu w jego twózczości. Film jest bardzo symboliczy, nie mówi o symbolice typu drobnych motywów w wyglądzie postaci czy w scenogrfi, ale o całości filmu. dla mnie ten film jest poniekąd metaforą samowolnego zatracenia siebie i próba akceptacji tego stanu, troche rozliczania się z przeszłością, ale to bardziej wątek poboczny. Dla mnie Cronenberg jest geniuszem horroru, coś jak Bergman dla całości kina, a ten film to jak narazie apogeum jego twórczości.

Gieber

<spojler> ciekawe, ja odniosłem wrażenie, że to opowiada o pisarzach/poetach i ich poświęceniu dla sztuki. Ten gość spotyka się z innymi artystami,ćpa z nimi i uprawia seks w celu zagłębienia się w własne dzieło i poczucie jak tajny agent. Przywiązuje się do swojej powieści do tego stopnia, że miesza mu się z rzeczywistością. Do tego pasuje scena w samochodzie, gdzie było pokazane w jakim stopniu jest przywiązany do sztuki. Celnicy widząc z jaką reakcją pozbył się bohaterki, wiedzieli że musi być pisarzem. Maszyny były oczywiście dragami, pokazywało to dużo scen, np. zajrzenie przez jego przyjaciół do worka z maszyną, czy fakt zmiany maszyny za każdym razem gdy zmieniał dragi. Zastanawia mnie czy rzeczywiście zabił swoją żonę, czy ona też była częścią jego książki i uśmiercił ją aby móc dalej skupić się na fabule, którą ona hamowała.

ocenił(a) film na 10
smmap

Zabił. Książka jest oparta na twórczości Burroughsa, a ten w rzeczywistości zastrzelił w podobny sposób żonę.

ocenił(a) film na 9
Gieber

Polecicie jakieś podobnie niebanalne i zakręcone filmy? :)

Emez

jak czytam takie pseudointelektualne babole to aż mi słabo. taki jestem wyjątkowy, niebanalny, świadomy... tia

anarchistt89

A sama się teraz stawiasz w roli "wielce zdystansowanej", "innej niż reszta", więc wcale lepsza nie jesteś.

Emez

gosh... a ile trzeba wciągnąć, żeby tak, tego...?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones