PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=774188}

Nie jestem twoim murzynem

I Am Not Your Negro
7,4 4 434
oceny
7,4 10 1 4434
7,8 18
ocen krytyków
Nie jestem twoim murzynem
powrót do forum filmu Nie jestem twoim murzynem

This is America.

ocenił(a) film na 4

Najsłabszym punktem filmu jest postać samego James'a Baldwina. Słaby myśliciel, przeciętny eseista. Często jego wypowiedzi były kiepsko sformułowane a wręcz głupie.

1. Przyrównanie Polaków, Irlandczyków, Żydów walczących o swoje często bardzo różne racje do mniejszości w USA. Dokument próbuje wmówić iż zamieszki z 1968 które są pokazane sekundę wcześniej obeszły "biały" świat. U nas w marcu '68 nikt ze świata zachodniego nie biegł nam z pomocą. Więc skąd to bezsensowne porównanie.

2. Publiczne "splunięcie" na Kennedy'ego który wypowiedział się na temat czarnoskórego prezydenta. Kennedy mówiąc o możliwej za 40 lat elekcji nie wypowiadał się w złym tonie. Był znany ze swojej polityki wobec Murzynów.

3. Najbardziej karygodnym jest gloryfikowanie śmierci separatysty i muzułmanina Malcolma X którego jakoby zabili "biali". Na co wskazuje narracja filmu. Sprawa nie została wyjaśniona do dziś a najprawdopodobniejsza wersja to ta związana z "Nation of Islam". Stał się męczennikiem w ustach Baldwina.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones