Film

1969 1 godz. 17 min.
7,2 1 352
oceny
7,2 10 1 1352
518
chce zobaczyć
{"id":"8220","linkUrl":"/film/Nowy-1969-8220","alt":"Nowy","imgUrl":"https://ssl-gfx.filmweb.pl/po/82/20/8220/7563039.2.jpg"}
Poszukując zatrudnienia, Henryk Sochocki wyjeżdża do Warszawy. Znalezienie pracy powoduje jednak pojawienie się kolejnych problemów.

Pełnometrażowa wersja satyrycznej noweli Jerzego Ziarnika "Nowy pracownik", ośmieszającej absurdy PRL-owskiej rzeczywistości. Tytułowym bohaterem jest młody mężczyzna z prowincji, który wyrusza do Warszawy, by tam, w wielkim zakładzie produkcyjnym, zatrudnić się jako tokarz. Zanim jednak zostanie przyjęty, musi zmarnować kilka dni naPełnometrażowa wersja satyrycznej noweli Jerzego Ziarnika "Nowy pracownik", ośmieszającej absurdy PRL-owskiej rzeczywistości. Tytułowym bohaterem jest młody mężczyzna z prowincji, który wyrusza do Warszawy, by tam, w wielkim zakładzie produkcyjnym, zatrudnić się jako tokarz. Zanim jednak zostanie przyjęty, musi zmarnować kilka dni na walkę z biurokracją - wystać kilka godzin w kolejkach, nasłuchać się różnych pouczeń i kąśliwych uwag i wędrować od drzwi do drzwi celem skompletowania wszystkich niezbędnych dokumentów, podpisów i pieczątek. Nie każdy wytrzymałby nerwowo tak ciężką próbę, ale Henio, bo tak ma ów "Nowy" na imię, jest człowiekiem o łagodnym usposobieniu i wszystkie niedogodności znosi ze spokojem.

studio
Zespół Filmowy "Wektor"
inne tytuły
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Świetna komedia. 9/10

  Kronika_Filmowa

  Chyba jedna z najlepszych polskich komedii jakie nakręcono, szkoda tylko iż nie jest tak popularna jak komedie Stanisława Barei czy "Rejs". Wstyd się przyznać, ale ten film "odkryłem" dopiero wczoraj na TVP Polonia. Świetna gra aktorska a także obsada filmu gwarantuje świetną zabawę. Każdy epizod ... więcej

 • co za obsada

  Agi_i_Mis ocenił(a) film na

  dzisiaj niemożliwa

  2
  • Świetny i zupełnie nieznany film!

   Zakeri

   Scenę z Bronisławem Pawlikiem mogę oglądać do znudzenia...

   4
   • Niezły obraz PRL-u

    2222 ocenił(a) film na

    I to bardziej portret niż karykatura bo nie tak znowu bardzo odstaje od tamtej rzeczywistości. Śmieszne to się wydaje dopiero z perspektywy czasu.

   • Zapomniana perełka

    Przypalowiec ocenił(a) film na

    jedna z wielu bardzo dobrych, mało znanych komedii PRL.

    1
    Twórz z nami drugą największą bazę filmową na świecie! To proste! Wystarczy, że skorzystasz z plusika przy sekcji, do której chcesz dodać treść lub klikniesz w przycisk „Lista elementów do edycji”.