PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=503428}

Obława

La Rafle
7,1 5 263
oceny
7,1 10 1 5263
Obława
powrót do forum filmu Obława

Osią fabularną filmu są autentyczne wydarzenia z 1942, kiedy to na rozkaz Hitlera wzięto się za "porządkowanie" kwestii 100tys. francuskich Żydów.

Film kładzie nacisk na hańbiącą postawę francuskiej policji podczas przeprowadzania tej akcji, oraz na pozory zachowania twarzy przez rząd Vichy - który zasłaniał się terminami "bezpaństwowcy" i "przesiedlenia" oraz moralnie zrzucał winę na wszystkich dookoła - w tym m.innymi na USA (...co akurat po części jest słuszne). Na drugim planie jest także o logistycznych trudnościach Niemców - okazuje się , że by wykonać wolę Hitlera - brakuje na czas przygotowanych krematoriów oraz wolnych składów na kolei.

Ze względu na tragizm opowieści, zaangażowanie się kilku gwiazd francuskiego kina (z Jeanem Reno na czele) oraz kontrowersyjność tematu ( tu wyobraźmy sobie np. polski film o chociażby podobnym zachowaniu naszej "granatowej policji" - czy taki film mógłby powstać ?....czy byłby możliwy ? ... ) - film powinien poruszać. Ale ja miałem z nim problem. Na tle tego co się działo w Europie Wschodniej, owe przedstawione nieludzkie warunki obozów niespecjalnie poruszają. Trzeba sobie dopowiadać, że niestety koniec był zawsze ten sam.... Te pociągi jechały przecież w pewne konkretne miejsce....
Trochę drażni również nadmiernie dydaktyczna maniera filmu.

Podsumowując. Pomimo wielkiego szacunku, że we Francji potrafią kręcić filmy o sprawach trudnych i niełatwych, tej akurat produkcji nie potrafię dać więcej niż 4/10. Nie poruszyła mnie, nie wzruszyła - może to wszystko było za łagodne , może było zbyt dydaktycznie.... jest to jednak punkt widzenia kogoś z tej tragiczniej doświadczonej części Europy podczas wojny.

ocenił(a) film na 10
irek_bielicki

Mnie osobiście film poruszył, może dlatego że nie odnosiłem się do tych wydarzeń jakie miały miejsce w tym czasie na wschód od Francji. Wręcz przeciwnie ciekawiło mnie jako te sprawy właśnie wyglądały w Paryżu, sercu kultury, malarstwa, muzyki i opery. Łzy wielokrotnie mi towarzyszyły podczas filmu. Czy kiedyś będziemy dorosłymi? - pyta chłopiec kolegi...

ocenił(a) film na 6
irek_bielicki

We Francji są inne warunki,niż w Polsce.Faktem jest;rzeczywiście-zdumiewał brak prądu w ogrodzeniu i..trawa;żywa,bujna i zielona-nie..wyżarta do ostatniego żdżbła przez głodnych więżniów..Wcielanie w życie planu z Wannsee-"Rozwiązania Kwestii Żydowskiej"-zbrodniczego ludobójstwa-dopiero zaczynały wchodzić w życie..Słychać to zresztą w rozmowach u Fuhrera w Berchtesgaden;że "krematoria dopiero się budują".Dobrze pokazano francuską policję i jej udział;Petaina..Czy mógłby powstać w Polsce film o "granatowej policji"?No;może się doczekamy..W "Polskich Drogach" jest taki epizod;gdy "granatowy'chce dokonać linczu na prof. Zegadłowiczu i jego córce..Poza tym..jeśli powstaną-czy zostaną docenione;czy zostaną w drodze wielkiej łaski-zareklamowane?Jak było z "Generałem Nilem"??ZNAKOMITY film-ani nie był reklamowany,ani nie był nagrodzony na rodzimych festiwalach;nawet nie był puszczony w telewizji..Bezmała-półkownik!Film Bugajskiego;ze świetnym scenariuszem;świetnie zagrany-DLA MNIE STOKROĆ LEPSZY OD "KATYNIA"!!

dobbiacco_attersee

Ten film lepszy od Katynia? Aha, poza tym Polacy uratowali kilkadziesiat tysiecy Zydow, a dzis nas obrazaja.

kejsik

Żebyś ty wiedział ilu Żydów Polacy wysłali na śmierć to byś się przestał dziwić czemu nas obrażają .

olek_tomasz

Polska pierwsza w rankingu zbrodni na Żydach olku, tak, przed Niemcami, Rumunami, Węgrami, Chorwatami, Słowakami, Francuzami, Włochami, Ukraińcami, Białorusinami, Litwinami, Łotyszami i Estończykami.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones