PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=665400}

Obcy: Przymierze

Alien: Covenant
5,7 78 977
ocen
5,7 10 1 78977
4,8 32
oceny krytyków
Obcy: Przymierze
powrót do forum filmu Obcy: Przymierze

Oglądałem wszystkie obce, predatory obce v predatory i grałem we wszystkie gry oraz przeczytałem parę komiksów, zatem mogę uważać się za fana tego uniwersum i jako to oddany fan czekałem na ten film jak dawno na żaden. Dodam jeszcze że po mimo nonsensów w Prometeuszu to film mi się podobał i dostrzegałem w nim wartość dodaną w postaci rozwinięcia wątku inżynierów i o genezę ludzi i obcych, i pewnie dlatego Convenat mnie tak boli. Scott posłuchał fanów i zmienił koncepcje nasrał na inżynierów i spuścił w wodzie. Nie odpowiedział na żadne z pytań postawionych w promku. Skupił się za to na Davidzie i czemu tak mieszał już od samego promka co dla niektórych może wystarczyć ale nie dla mnie.

W filmie dobre są sceny, praca kamery i kilku aktorów. Niestety to koniec jego zalet jak dla mnie. Historia jest kiepska, Shaw i Inżynierów olano i potraktowano bez szacunku. Denerwujący jest David (on jest większym złem niż sam obcy) i to jak łatwo mu poszło z tą bandą kretynów. Gdy się ujawnił to nikt zbytnio się nie interesował tym co miał do powiedzenia o wydarzeniach z promka i potem. Zostawili go samego, a on dalej knuł swoje gdy tamci sobie siedzieli przy ognisku. Chyba każdy człowiek by od razu wypytywał go o wszystko i może odkrył że on ma manie bycia bogiem i to on wytępił cywilizację tej planety. Boli też zbyt oczywisty plot twist pod koniec, oraz to że zapewne główna bohaterka Danilis nie przeżyje do 3 części a szkoda bo ona serio dawała radę. Była tak samo zdeterminowana i waleczna jak Ripley i miała to coś czego nie miała Shaw.

UWAGA SPOILER CAŁEJ FABUŁY UPRZEDZAM !!!

"Przymierze" to statek kolonizacyjny na którym jest 2000 zahibernowanych kolonizatorów i około 20 ludzi załogi (bohaterowie filmu). Po awarii statku załoga się budzi naprawia go i przy okazji odbiera sygnał radiowy z innej planety która jest znacznie bliżej od pierwotnego celu misji kolonizacyjne. Kapitan decyduje że jeśli kilkanaście osób nie chce wracać do hibernacji na parę lat to lepiej sprawdzić źródło sygnału na planecie bliżej (kilka tygodni lotu bez konieczności hibernacji) i tam przeprowadzić kolonizację.

Przymierze zatrzymuje się więc na orbicie planety a większość załogi ląduje w statku ekspedycyjnym. Zaczynają się rozglądać po planecie i oczywiście 2 z nich zaraża się przez powietrze nawet tego nie zauważając. Rodzą się z nich2 Neomorphy, przy czym przy obu narodzinach poczynania bohaterów i ich reagowanie jest na poziomie tych najbardziej krytykowanych w "promku" (ślizgają się na krwi, pudłują i strzelają w zbiorniki z paliwami, obserwują narodziny w 10 osób mając karabiny i dają mu o zgrozo uciec by po paru minutach wrócił i ich zaczął mordować.... i tak dalej.)

Gdy garstka ocalałych broni się na otwartej przestrzeni i wydaję się że nie mają szans ze zbyt szybki neomporphem, nagle ratuje ich DAVID z "Prometeusza" ( to on nadawał sygnał który ich zwabił na planetę) . Zabiera ich potem do wymarłego miasta inżynierów w którym sobie żyje sam od 10 lat. Kłamie ocalałym że się tu rozbił i Shaw po prostu umarł a planeta już była wymarła zanim tu przyleciał. Po czym zostawia resztę i zabiera ze sobą tylko swojego "brata" WALTERA (nowszy model tego samego androida który służył załodze „przymierza”) Zdradza mu że to on zabił inżynierów spuszczając na nich ich własną broń biologiczną (filmik promocyjny).

W tym momencie już możecie zapomnieć o "inżynierach" ich historii i roli w stworzeniu człowieka i obcego film dosłownie olał te aspekty (jedyne które ratowały promka IMO) pokazano nawet w retrospekcji tłum Iżynierów z bliska jak już umierali od patogenu zrzuconego przez DAVIDA i wyglądają jak jacyś pielgrzymi zawinięci w szmaty bez tej technologii i majestatu co poprzednio mieli, od zwykłe biedaki co mają latające statki ale żyją w domach z kamienia.

W tym czasie reszta ocalałych, która zbytnio się nie interesuje co tam sobie 2 androidy porabiają i opowiadają jest atakowana przez Neomorpha. Znowu pojawia się DAVID (który zdążył zmienić fryzurę by wyglądać identycznie jak ich WALTER, i o dziwo nikt nawet tego nie skomentował Kapitanowi udaję się zabić potwora, choć David protestował bo był nim zachwycony i uważał go za swoje dzieło. Dawid potem zmuszony powiedzieć co naprawdę tu dokonał zabiera kapitana a zabiera kapitana i opowiada jak to zmienił patogen w jego ostateczną formę po czym zaprowadza go do jaskini z jajami obcego jakie już wszyscy znamy ( Tak to david jest stwórcą obcego… rozczarowani, co nie ?). David mówi kapitanowi żeby zajrzał do jaja facehugera i wiadomo jak to się kończy. Wykluwa się z niego prawdziwy obcy a David idzie do Woltera który w tym czasie znalazł ciało Shaw z rozerwaną klatką.

Za bardzo się rozpisuję więc dodam jeszcze że potem jest jeszcze walka między identycznymi androidami i kamera nie pokazuje nam który z nich wygrał ale do ocalałych dołącza android w stroju dobrego androida- Waltera (podejrzane co nie ;) ? ) android oraz 2 ludzi z załogi trafia na orbitujące „przymierze” a tam okazuję się że znowu jest obcy, którego zabij kilka osób z tych co pilnowali „przymierza” gdy reszta była na planecie. Zabijają stwora i kładą się do hibernacji by móc polecieć na planetę na którą pierwotnie chcieli. Główna bohaterka tuż przed momentem zaśnięcia widzi że to nie Walter a David i że to on wpuścił obcego no ale oczywiście już jest w kapsule i nie daje rady zrobić nic po czym zasypia a zły DAVID z kompleksem boga zostaję sam z 2000 zahibernowanych kolonizatorów Daniels, i jeszcze jednym ocalałym z załogi oraz uwaga z 2 małymi zakonserwowanymi embrionami obcego które miał w swoim przełyku. Zakończenie mocno przewidywalne.

ocenił(a) film na 4
Kubson85

Ale skąd wzięły się jaja facehuggera w jaskini, do której David zaprowadził kapitana? Ogólnie mówiąc to wciąż nie bardzo rozumiem tego jak David stworzył Obcego :/

ocenił(a) film na 3
Roko16

Mówił, że są produktem eksperymentów. On miksował geny tych nowych "obcych" i sprowadził tam ludzi bo skończyły mu się "matki" (inkubatory).

ocenił(a) film na 4
kilik17

No dobra. Ale jak stworzył Obcego?

ocenił(a) film na 8
Roko16

Z dr.Show

użytkownik usunięty
wildecard

Nie stworzył Aliena jako pierwszy skoro był wyrzezbiony w Prometeuszu.
Byla jaskinia ze bylo wszystko pokazane.

ocenił(a) film na 8

Zgadza się,osobiście uważam na na lustrach widoczny jest deacon,alien który powstał z inżyniera.Tutaj ciekawa analiza https://www.youtube.com/watch?v=Vj0lv10AQE8

użytkownik usunięty
wildecard

Wiec David jedynie próbował zrobic to co inzynierzy.
Powinni wytłumaczyć w sequelu statek z LV 426.

ocenił(a) film na 1

CZARNE GÓÓ wszystko tłumaczy
CZARNE GÓÓ jest odpowiedzią na każde pytanie

ocenił(a) film na 3
Roko16

Zaczęło się od tego, że zrzucił na "Inżynierów" cały mutagen jaki przywiózł na statku. Wtedy albo ginęli na miejscu, albo coś z nich wyłaziło. Po zetknięci z powietrzem ze stanu ciekłego stawał się lotny. Pierwszą zmianą było to, że mutagen w kontakcie z powierzchnią planety zaczął "zapładniać" zmieniając się w rój inteligentnych owadów. Nie atakował roślin.
Ogólnie nie powiedział jak łączył ich geny, ale w jego pokojach było pełno rycin, opisów, modeli i zakonserwowanych zwłok. Miał też wiele planów i opisów tego jak eksperymentował na Shaw.
Nie było o tym ani słowa, więc tylko się domyślam - mógł mieć dostęp do technologi Inżynierów. W końcu wszyscy nie żyli i nikt mu nie przeszkadzał. Alienki nie atakowały androida.
Jeszcze kiedyś przeczytałem że Xenomorph jest za każdym razem inny bo przybiera 20% cech swojej "mamy".
Mam nadzieje, że nikogo nie rażą spojlery.

ocenił(a) film na 4
kilik17

Więc gdyby nie David nie byłoby Obcego z Ósmego Pasażera Nostromo?

ocenił(a) film na 5
Roko16

na to wygląda, i to jest porażka :(

ocenił(a) film na 7
Katon78

No dobra, a jak wyjaśnimy podobiznę aliena wyrzeźbioną na ścianie, którą widzimy w Prometeuszu. Możliwe, że sami inżynierowie wcześniej bawili się z czarną mazią :)

ocenił(a) film na 3
tob1

Pamiętasz może w którym momencie filmu to było? Jestem ciekawy, niczego nie podważam.

ocenił(a) film na 7
kilik17

Jest to parę razy pokazane jak przechodzą do tej sali z ogromną głową na środku. Pewnikiem po prostu David chciał doprowadzić do perfekcji to stworzenie. Ale ono musiało w jakiejś formie już istnieć. Nie zdziwiłbym się, gdyby czarna maź była wyekstraktowana z Xeno / Proto / Cokolwiek-morfa.

ocenił(a) film na 6
Katon78

Czyli jeśli David stworzył obcego to seria avp nie wchodzi tu w rachubę. Bo w avp było pokazane że alien został już dawno stworzony i w filmie '' predator 2" predator ma na swoim statku czaszkę aliena.

ocenił(a) film na 9
Marcin33321

AVP oraz Predator nie należy do Canonu Obcego także Scott nawet nie brał tych filmów pod uwagę

ocenił(a) film na 6
Janekwinadzbanek

Obie części AvP nie należą już oficjalnie do kanonu. Jednak w przypadku 3 dotychczasowych części Predatora, to wszystko jest opcjonalne i zależy przede wszystkim od wyników finansowych będącego obecnie w produkcji "The Predator".

ocenił(a) film na 2
Janekwinadzbanek

Dobrze że wspomniałeś bo większość myli te uniwersa. Zauważ że predatorzy z uniwersum AvP hodowali obcego czyli robili dokładnie to samo co David tylko w innych celach. Wniosek? Ridley po prostu kopiuje już znane schematy. Według mnie już pomysł mieszania uniwersów alien oraz predator był beznadziejny

Katon78

Ale przecież w Prometeuszu były już alieny: w kapsule ratunkowej i wcześniej na hologramie inżynierów - alien ich gonił. Bohaterowie "Alien 1" lądują też (chyba) na innej planecie niż przebywał David w "Obcy: przymierze", więc skąd się wzięły jaja na kilku planetach?

ocenił(a) film na 6
Anna_Sandstorm

Ridlej to wszystko olał i będzie robił po swojemu. W następnej cześci wyjdzie z teletubisia i będzie prowadził szkoła online

ocenił(a) film na 7
kilik17

Nic tam nie było, że mutagen zmienia się w inteligentne owady. Powściągnij wyobraźnię. Twoja ocena filmu to jakiś żart.

ocenił(a) film na 3
bezeth

Po pierwsze, David pokazał fragment mutagenu pod mikroskopem i określił jako rój. Po drugie, moja ocena jest taka, ponieważ od wczoraj nie boję się Obcego.
Ósmy Pasażer i Decydujące Starcie były wspaniałe, ponieważ Ridley Scott bawił się moimi fobiami jak dziecko plasteliną. Z formy obleśnego, skórzastego jaja, forma pajęczaka (mam arachnofobię) - do obleśnego ociekającego śluzem stwora. Piekielnie inteligentnego myśliwego, który obserwował, planował, uczył się strategii wroga. I atakował bezlitośnie z cienia. Podkreślam - Z Cienia. I właśnie dlatego mnie to boli.
Jeden z najbardziej tajemniczych stworów jaki został stworzony przez genialną wyobraźnię został obdarty z sekretów genezy. To tylko twór pokręconej SI.
To samo zrobiono w Gwiezdnych Wojnach. W częściach IV - VI była Moc. Potem nadeszły Midichloriany.
Alfred Hitchcock uważał, że najstraszniejsze w horrorze są zamknięte drzwi.

ocenił(a) film na 6
kilik17

decydujące starcie nakręcił Cameron J., nie Scott ;) znaFFFFco
Ten film to dobry dramat psychologiczny - ukazujący Dawida jako człowieka, a nie "maszynę"... tylko człowiek jest ciekawy i zdolny do tego.

ocenił(a) film na 3
maciek_strojecki

Straszne. Pomyliłem się określając Scotta jako reżysera filmu, a tylko ty to wychwyciłeś. Teraz wszystkie moje wypowiedzi są guano warte a moja ocena filmu jest błędna.
Nigdy nie powiedziałem, że jestem znawcą tego uniwersum. W każdej wypowiedzi zaznaczyłem co zobaczyłem w filmie, a co jest tylko spekulacją. Z nikim nie toczyłem wojen na słowa i nikogo nie obraziłem. Dałeś dziewięć - twoja sprawa. Ja dałem ile dałem - moja sprawa. Nie zamierzam dyskutować o tym jak ktoś ocenił film.

ocenił(a) film na 5
kilik17

Gdzie eksperymentował na Shaw? Na statku czy na planecie inżynierów?

ocenił(a) film na 3
Janel

Jej przerobione i zakonserwowane zwłoki były w jednej z sal twierdzy na planecie. Sam proces eksperymentowania nie został pokazany. Tylko efekt końcowy czyli jaja z twarzołapem. Trudno powiedzieć jak i kiedy zginęła.

ocenił(a) film na 5
kilik17

Ok pytam ponieważ jezeli eksperymentował na planecie to tez ja powinien zaatakować wirus.

kilik17

David ją kochał i na niej eksperymentował. Nie rozumiem tego. Ale w końcu to android a nie człowiek.

ocenił(a) film na 3
Anna_Sandstorm

Może to było coś w stylu:
- Tak bardzo Cię kocham, że pozwolę Ci zostać matką istoty doskonałej. (Pokazuje twarzołapa) Daj tylko temu ślicznemu maleństwu przyssać się do twojej buzi.
(Shaw ucieka w panice)
- No, nie strzelaj mi tu focha. Jesteś już przecież po jednej cesarce dla mężczyzn. Teraz będzie łatwiej. Dzidzia wybebeszy cię w 10 minut max.
Widzę to tak, ale co ja mogę wiedzieć o relacjach damsko - androistycznych?

ocenił(a) film na 2
kilik17

Transmisja którą nagrał david z nucącą shaw była nagrana podczas lotu bo chyba shaw bawiła się nawigacją. Wniosek że zaraził celowo shaw już na planecie docelowej. Przy czym przywalił czymś twardym jej bo ona by nie pozwoliła zabić inżynerów. David nie mógł robić takich eksperymentów na statku, potrzebował planety ze względu na rozmiar. Dziwne że shaw naprawiła davida bo wiedziała że nie można mu ufać. Programista miał jakiś chory pomysł.

ocenił(a) film na 3
Roko16

Jeżeli jeszcze masz jakieś pytania - to niestety nie odpowiem na nie teraz. Idę spać po nocnym seansie. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 2
kilik17

Czy teoria ze krolowa powstala z Shaw ma oparcie w filmie?

ocenił(a) film na 5
nawieczor

Według mnie na ten moment- żaden. Dużo niedopowiedzeń. Mało co jest wyjaśnione. Te odpowiedzi to spekulacje. Dla mnie Prometeusz o wiele ciekawszy

ocenił(a) film na 2
antyk97

Mozesz jeszcze powiedziec czy wyjasniono w filmie skad sie wziely jaja na statku?

ocenił(a) film na 5
nawieczor

Nie bardzo rozumiem pytanie? O jakie jaja-zarodki obcego na statku chodzi i na jakim statku? David jest diabłem.

ocenił(a) film na 2
antyk97

Moge sie mylic ale z trailera wynikalo ze na statku (Inzynierow), ktorym przylecial David, ekipa z Przymierza weszls do ladoni pelnej jaj. Sceneria jak na Alien I.
Wkazdym razie jaja ss na zdjeciach
Wyjasniono skad sie wziely?
Krolowej w filmie nie ma.

ocenił(a) film na 5
nawieczor

David. A jaja być może Shaw? Nie jest to wyjaśnione. Tam mało co jest wyjaśnione.

ocenił(a) film na 2
antyk97

Dzieki, jako fan Obcego jestem coraz bardziej zalamany tymi infomacjami.

nawieczor

Te jaja nie znajdują się na statku rogalu tylko w jaskini - laboratorium dawida. I powstały wskutek eksperymentów z dna owadów zmutowanych przez maź z dna shaw.

ocenił(a) film na 3
nawieczor

Na to poznamy odpowiedź w kolejnym filmie :), wtedy pewnie rozwiną historię o inżynierach.

ocenił(a) film na 3
nawieczor

Nie mogę powiedzieć tak lub nie. Ciało Shaw - oprócz idealnie zachowanej głowy - było rozsmarowane jak ciasto na stolnicy. Na upartego można powiedzieć, że to David był pierwszą królową. Po "narodzinach" pierwszego Obcego, (którego znamy z filmów) nie dość, że android patrzył na niego z miłością w o czach, to ta mała pokraka (wykluty Alien) naśladował ruchy tatusia.
Na końcu jeszcze ta scena "znoszenia jaj" przez Davida. (Przemycił w sobie dwa embriony i zamknął je w lodówce w ładowni kriogenicznej).
Mam jeszcze jedną teorię, ale nie wiem czy gry komputerowe wliczają się w tak zwany kanon. Otóż Królową może zostać każdy Alien. Podczas kampanii gry Aliens vs Predator z 2010 roku mamy do wyboru trzy wersje wydarzeń. Między innymi w laboratorium "przychodzi na świat" najzwyklejszy Alien nr 6 (wypalano im numery na czaszkach). W trakcie rozwoju fabuły wszyscy obcy giną. Przeżywa tylko 6 który z trutnia zmienia się w królową http://avp.wikia.com/wiki/Specimen_6
Wiem, że to co napisałem to tylko teorie, ale po prostu moja wiedza na ten temat jest zwyczajnie niepełna. Za dużo niejasności.

ocenił(a) film na 4
kilik17

Mógłbyś odpowiedzieć na jeszcze jedno pytanie z mojej strony? Jak to możliwe, że Space Jockey z oryginalnego Aliena, martwy od kilku tysięcy lat został zabity przez Obcego? Przecież David stworzył Obcych zaledwie kilkanaście lat przed wydarzeniami z Ósmego Pasażera Nostromo.

ocenił(a) film na 3
Roko16

To chyba dziura fabularna. Od pierwszego obcego minęło prawie 40 lat. Możliwe, że faktycznie w pierwszej części filmu został on zabity przez obcego. Dlatego znaleziono ten wiekowy szkielet olbrzyma z powykręcanymi gnatami. To miało po prostu zostać tajemnicą i tyle.
Kolejna spekulacja:
David zawiózł swój końcowy projekt w to samo miejsce gdzie wszystko się zaczęło (Sprawiedliwość jak poezja). Nie wiadomo, czy Inżynierowie nie posiadali innych skolonizowanych planet i po prostu ktoś z ich rasy zaniepokojony brakiem łączności z placówką nie poleciał sprawdzić co się tam stało.

kilik17

David nie stworzyl xenomorfa! Ksenomorwy powstaja z jaj facehugerow, klasyczny obcy piwstajebtylko po zapłodnieniu homo sapiens przez facehugera. W Obcym 3 zaplodniony pies/krowawydaly na swiat troche inna odmiane xenomorfa... Tak czy inaczej David bawil sie w kolekcjonera mial jaja z facehugerami (nie wiem skąd) i potrzebowal czlowieka by stworzyć do swojej kolekcji xenomoroha! Jak powstaja jaja jeszcze nie wiemy. Oficjalnie krolowa skladajaca jaja nie jest brana przez Scotta pod uwage. To jest tylko wymysl Camerona na potrzeby Obcego 2. Skad space jokeye brali jaja obcego moze dowiemy sie w czesci trzeciej...

radace84

W pierwotnym pomyśle Ridleya Scotta, ofiary obcych miały się zamieniać w jaja, nawet są sceny z pół zamienionymi w jaja ludźmi, które potem zostały wycięte z ostatecznej wersji filmu. Tu możesz sobie rzucić okiem po więcej informacji: https://avp.fandom.com/wiki/Eggmorphing :)

ocenił(a) film na 9
Roko16

David stworzył bądź udoskonalił Xenomorpha (jest teoria że to przez Davida w starych obcych Xenomorph ma mocno biomechaniczny wygląd w przeciwieństwie do Protomorphów, Neomorphów etc) na co może wskazywać jego wypowiedź w prologu, że badał inżynierów i poznał ich sekrety (prototyp xenomorpha?)

ocenił(a) film na 2
kilik17

Dzięki za tę wypowiedź i spekulacje. Są cenne.
Jedna sprawa nie daje mi spokoju. Może coś zauważyłeś.
Mianowicie jeżeli David produkował zarodki z black gogo i ludzi lub inżynietrów
(spekulacje nieistotne dla samego pytania)
Skąd się wzięły te jaja?
Logicznie byłyby niepotrzebne, ponieważ zarodki są implementowane bezpośrednio do ciała żywiciela i faza jaja> facehugger jest zbędna w łańcuchu rozwoju obcego.
Czytam inne wypowiedzi i widzę, że inni też wychwycili tę sprzeczność.

ocenił(a) film na 2
kilik17

a propos teorii że królową może być każdy alien masz rację.
Pszczoły królową - matkę produkują z takiego samego jajeczka z jakiego rodzą się robotnice . Matka i robotnica w stadium jajeczka niczym się nie różni.
Dopiero pszczoły przez odmienną pielęgnację i inne karmienie powodują , że robotnicom uwsteczniają sie narządy rozrodcze , a mateczkom wręcz przeciwnie .
To robotnice podejmują decyzję z których jajeczek wyhodować matkę !
Larwy robotnic są karmione mleczkiem pszczelim tylko przez pierwsze dni życia larwalnego .
Matka natomiast przez cały czas jest żywiona mleczkiem pszczelim .

ocenił(a) film na 3
nawieczor

Była tam jedna rycina z głową Shaw i parazytem na jej ustach. Nie jestem pewien czy takim samym jak z Ósmego Pasażera, bo pokazana tylko raz i na góra dwie sekundy. (W tle jeszcze kilka innych spraw w tym samym czasie - szybkie ujęcia, głośna muzyka).
Kolejna własna spekulacja:
Ponadto David miał odpał na punkcie tworzenia. Kompleks Boga. Między innymi dlatego nauczał Waltera (drugiego androida) że tylko dążąc do perfekcji jest coś wart. Uważał swoją pracę nad obcymi jako obowiązek. Uznał formę jaj za szczyt ewolucji swojego projektu. Miał na początku filmu dialog z Weylandem. Nawet przerażający - motywem przewodnim było https://www.youtube.com/watch?v=b80Jw8MuZxo "Bogowie wchodzą do Valhalli". Ogólnie rozmawiali o tym kto tak naprawdę jest doskonały. Nieśmiertelny twór, czy jego twórca.
Jak już napisałem wcześniej, nie mam pojęcia w jaki sposób z fazy owadów doszło do jaj. Tylko informacje o przeprowadzaniu eksperymentów i wiele rycin.
Trochę się rozpisałem i nawet nie wiem czy na temat. To o to chodziło?

ocenił(a) film na 2
kilik17

tak dziękuję
Ciekawe obserwacje.
Pytam się bo korci mnie aby iść do kina a jednocześnie nie chcę
oglądać horroru gore.
Chyba poczekam na BDRiP który będę mógł zatrzymać czy przewinąć, gore mnie nie kręci.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones