PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=808108}
6,5 20 427
ocen
6,5 10 1 20427
5,5 31
ocen krytyków
Obywatel Jones
powrót do forum filmu Obywatel Jones

Duma na Berlinale.

ocenił(a) film na 9

Rewelacja na Berlinale. Kunszt reżyserski w każdym aspekcie. To trzeba zobaczyć!

ocenił(a) film na 9
kydrys

To trzeba zobaczyć!
Wróciłem ostatniej nocy ze światowej premiery w Berlinie i jestem bardzo zbudowany pracą Agnieszki Holland, tym bardziej, że film oglądałem w towarzystwie Ukrainki, Niemca i pary z Francji. Każdy z nich był pod wrażeniem i gratulowali mi filmu, który w sprawie dotyczącej innej nacji nakręciła reżyserka z Polski.
Film ujął mnie pod każdym względem - z punktu widzenia gry aktorskiej, scenariusza, reżyserii przede wszystkim, wspaniałych zdjęć i ogólnie podejścia do artystycznej strony jego realizacji. Żadnych absolutnie kompleksów w porównaniu do filmów największych reżyserów światowych - chcę to wyraźnie zaznaczyć. Nie zgadzam się z niedawnymi opiniami, że ostatnio film, aby był majstersztykiem, musi być nakręcony w czerni i bieli i nie posiadać wartkiej akcji (nie piję tu bynajmniej do Zimnej Wojny, która jest rewelacyjna, a raczej do tak głośnej ostatnio Romy, czy wcześniejszej Idy, która nie ujęła mnie z punktu widzenia co najmniej połowy aspektów wspomnianych na temat filmu Mr. Jones).
Film bardzo wyraźnie pokazuje, do czego prowadzą dyktatury psychopatycznych polityków, a sygnał do tego, że film może nawiązywać do sytuacji obecnych w dzisiejszym świecie dała już ekipa filmowa wchodząca na projekcję filmu - Agnieszka Holland i wszyscy z grupy osób pracujących nad filmem trzymali żółte afisze/plakaty z napisami "Uwolnić Olega Sencowa. Wolność Słowa to nie zbrodnia". Dodatkową ironią w tej akurat sytuacji jest fakt, że Oleg Sencow jest właśnie reżyserem. Z Ukrainy. Ciemiężonej przez Moskwę...
Niejeden Polak zauważy pewnie nawet podobieństwo opisywanych zdarzeń do tego, w jaką stronę zmierza polityka w Polsce. Dla wielu ludzi nasza rzeczywistość coraz bardziej zaczyna podchodzić pod dyktaturę, a wiele zauważanych przez dziennikarzy problemów (jak w przypadku filmowego Jonesa), jest kontrowana przez władze w stylu "nikt nam nie wmówi, że białe jest białe, a czarne jest czarne". Film więc również ku przestrodze.
Ogólnie rzecz biorąc byłem pod wielkim wrażeniem tego, co wydarzyło się na premierowym pokazie w tym roku i gdy porównuję ten film z "Twarzą" Szumowskiej w zeszłym roku na tym samym festiwalu - uważam, że film o niebo lepszy. Twarz obejrzałem, ale się nie zaciągałem...

kydrys

> Dla wielu ludzi nasza rzeczywistość coraz bardziej zaczyna podchodzić pod dyktaturę...

To chyba głęboka wiara każe im tak myśleć, bo do autorytaryzmu jeszcze nawet u nas daleko a co mówić o dyktaturze.

Kazikowy

Dziś nie mamy już demokracji w Polsce. Jeszcze rok temu, gdy pisałeś ten komentarz, rzekłbym, że mamy "demokraturę". Dziś jednak mamy system autorytarny pędzący jak Pendolino w stronę dyktatury.

skalp_el

Nie mamy. Mamy zwyczajną falandyzację prawa typową do lat 90tych. Do tego media ze sobą walczące. Ot tyle.

ocenił(a) film na 6
Kazikowy

Tylko człowiek oderwany od rzeczywistości nie widzi, że skojarzenie jest poprawne, można dyskutować jedynie o skali zjawiska. Jeśli Polska A.D 2020 jest bardziej cywilizowana i nowoczesna niż choćby 15 lat temu, to ja nie mam pytań, Wysoki Sądzie. Obecnie Wielką Polskę prześladują wszyscy, z lewakami, LGBT, weganami, cyklistami i uchodżcami, a my, Wielcy Polacy, bronimy ziemi naszym ojców przez Złym, Imperialistycznym Zachodem... To czasem nie o tym był ten film, który właśnie komentujemy? Dziękuję , dobranoc.

ocenił(a) film na 5
kydrys

Zatem konkretna nagroda (np. za reżyserię, scenariusz itp.) jest mocno prawdopodobna?

ocenił(a) film na 9
MF13

Coś mi w głowie szumowska, że tak! (if you know what I mean...) :)

MF13

Najbardziej prawdopodobna wydaje mi się nagroda dla aktora. No ale zobaczymy...

kydrys

Nagród, niestety, brak...

ocenił(a) film na 7
Sqrchybyk

ważniejszy jest chyba przekaz filmu, tsk przynajmniej uważam

ocenił(a) film na 8
Sqrchybyk

szkoda, że dopiero teraz to obejrzałam. Podobał mi się , Holland raczej nie zawodzi

ocenił(a) film na 7
kydrys

I po takich komentarzach niesamowicie mi się zachciewa ten film obejrzeć! Dziękuję ;)

ocenił(a) film na 8
majalipczak

Naprawdę warto :) w naszym świecie prawda staje się cenniejsza niż złoto.

ocenił(a) film na 7
kydrys

warto też wspomnieć kto jest odpowiedzialny za zdjęcia - Tomasz Naumiuk. One w dużej mierze wpływają na efekt

kydrys

Nie ma żadnych podobieństw co do Polski. Teraz w Polsce jedne szajbusy biją się z szajbusami. Film jest ok, ale nic więcej.

ocenił(a) film na 6
kydrys

Gdzie ta duma ?

ocenił(a) film na 9
kydrys

zgadzam się Holland pokazała klasę

ocenił(a) film na 6
tomek_gnomek

Film o waznych sprawach zrobiony ciezka reka,bez polotu,werwy,malo angazujacy tylko odtworca glownej postaci i scenografia sie broni.Jak mozna ocenic to na 9,niepojete...

ocenił(a) film na 2
aronn

Film tragedia. Facet sobie jeździ kolejami w CCCP bez biletu nie znając lub znając trochę rosyjski. Nie pokazano przyczyny głodu. Co groziło za kradzież 5 kłosów. Aż prosiło się o pokazanie Stalina i jego przydupasów jak podjęli decyzje o zarekwirowaniu zboża w tym tego na zasiewy. Jak ignorowali meldunki o głodzie i podejmowali "walkę ze szkodnikami" . Drewniana gra aktorów, zdjęcia monotonne. Scenariusz szarpany. W skali 1 - 10 ocena 2 +. Niestety nadal jak powiedział tow. Lenin są "pożyteczni idioci".

Adamek1099

Tak, potwierdzasz sobą słowa Lenina.

ocenił(a) film na 2
skalp_el

do skalp_el : informuję i jednocześnie oświadczam że zamieszczona prze ze mnie narracja nie ma w stosunku do Ciebie żadnych podtekstów rasistowskich, seksistowskich oraz nie ma żadnych odniesień do rzeczywistości ani tym bardziej do nierzeczywistości

Adamek1099

Spoko. Ja tylko mówię o tym, że nazywasz siebie słowami Lenina.

ocenił(a) film na 2
skalp_el

do skalp-el prostuję słowa Lenina pisałem o Twojej matce

ocenił(a) film na 4
skalp_el

Uderz w stół a czekista się odezwie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones