Obywatel Jones

2019 1 godz. 59 min.
6,8 6 987
ocen
6,8 10 1 6987
12 283
chce zobaczyć
6,2 13
ocen krytyków
{"rate":6.230769,"count":13}
powrót do forum filmu Obywatel Jones
 • Agatonik ocenił(a) ten film na: 9

  Dobrze zapodana propaganda może ukryć ludobójstwo - czy to w postaci zagłodzenia milionów ludzi, zagazowania ich i innych okrucieństw, które działy się i dzieją na świecie w imię niepohamowanej żądzy władzy garstki fanatyków populistów. Dobrze zapodana propaganda ogłupia miliony ludzi na całym świecie. Dlatego wolne, niezależne media, tak samo jak sądy są jedynym ratunkiem przed szaleńcami tego świata. Nie rozumiem kompletnie krytyki tego filmu. Świetnie zrobiony.

 • Agatonik Nie ma czegoś takiego jak wolne media!

 • Agatonik ocenił(a) ten film na: 9

  mariouszek Na szczęście jeszcze są. A jeżeli mówisz o wolności całkowitej - to faktycznie jej nie ma. Ani w mediach, ani w życiu każdego człowieka. Ale są media, które na szczęście nie są przesiąknięte jeszcze prymitywną i głupią propagandą. I żeby nie było wątpliwości - piszę oczywiście o TVPPIS.

 • Agatonik W sensie że tvp jest jest czy nie jest?

 • Agatonik ocenił(a) ten film na: 9

  mk1993 Oczywiście TVPPIS jest przesiąknięta propagandą do szpiku kości. Faktycznie jakoś niejasno mi się to zdanie zbudowało.

 • Agatonik No nie widzę różnicy między nimi, a np. tvnem czy gazetami. A w sumie to widzę - pierwsza to propaganda w stylu my jesteśmy zajebiści, wszystko robimy dobrze, czyli nadal propaganda, bardzo przesadzona, ale jeszcze do zrozumienia; gorzej, że wiele mediów kieruje propagandę w sposób mający obrzydzić Polskę jej obywatelom, tzw. pedagogika wstydu, i tu jest większy problem.

 • Agatonik ocenił(a) ten film na: 9

  mk1993 Nie trzeba "pedagogiki wstydu" - wystarczy posłuchać, co pisowscy eurodeputowani wygadują w Parlamencie Europejskim, albo Jędraszewski, albo afera hejterska, o której pisano nie tylko w całej Europie, ale nawet w Chinach. To dopiero wstyd - nie propagandowy, ale realny.

 • Agatonik Nie ma czegoś takiego jak wstyd międzynarodowy - czy jak we Francji spłonie tysiąc samochodów albo w Chinach łamane są prawa człowieka to jest mowa o wstydzie na cały świat? A to znacznie większe problemy, zupełnie inna półka. W parlamencie europejskim słyszałem dużo głupsze rzeczy, sam parlament jest kretyński, przecież w głosowaniach na oko potrafią się pomylić o kilkaset głosów, co jest skandalem. Gdyby do czegoś takiego doszło w sejmie, w mediach huczano by o tym miesiącami.

 • Agatonik ocenił(a) ten film na: 9

  mk1993 Ale jest wstyd osobisty - mój

 • Agatonik powód do wstydu za coś zawsze się znajdzie; oczywiście każdy robi co chcę, ja polecam mniej się przejmować rzeczami na które nie mamy wpływu, albo zrobiliśmy co mogliśmy

 • Agatonik ocenił(a) ten film na: 9

  mk1993 Też prawda:))

 • mk1993 Nie ma czegoś takiego, jak pedagogika wstydu :). Mówienie o przewinieniach polaków lub Polski nie powoduje dla nas żadnej ujmy. Niestety, ale wybielanie i krystalizowanie naszej historii to jedyna rzecz, która nam wychodzi

 • arturzajac Oczywiście, że jest, to fakt a nie opinia. Pisarzyny z Polski piszą gówno artykuł dla np Guardiana a potem wyborcza go cytuje, stały schemat. Ciągła próba wskazania, ile to mamy narodowych wad, ile brakuje do zachodu, to typowa pedagogika wstydu właśnie. Jedyna rzecz jaka nam wychodzi? Ale że komu, Polsce? Przecież to nawet na prowokację jest słabe.
  Wybielanie historii? Może czas wziąć się w garść i zrozumieć, że zwyczajnie mamy dość mało za uszami, relatywnie znacznie więcej przyzwoitych momentów niż złych, to też fakty nie opinia. Nie Polska dokonywała kolonializmu czy holokaustu, a mało gdzie było tyle przykładów bohaterstwa, więc nie - nie ma się czego wstydzić. A jeśli my krystalizujemy, to co powiedzieć o dowolnym, choć trochę liczącym sie kraju na świecie? Co powiedzieć o Niemcach odcinających się od swoich poczynań podczas II WŚ? Z takimi ludźmi jak Ty jest taki problem, że wiedza nieznaczna, argumentów brak, ale urojenia są brane za pewnik.

 • mk1993 Biedaku czas się obudzić z letargu. Dobrym przykładem wybielania polskiej historii jest dwudziestolecie międzywojenne. Dużo osób zapomina o tym, że w tamtym czasie w Polska była krajem autorytarnym, gdzie opozycję wieziono w więzieniach, jak Bereza Kartuska

 • arturzajac Zaraz poprawię komentarz, bo go trochę Filmweb uciął i uzupełnię brak wiedzy w Twojej głowie

 • arturzajac Powtarzasz stereotypy.
  Pedagogika wstydu posługuje się przekłamaniami i przekonują tylko tych, którzy niewiele wiedzą, odwołuje się do emocji i bazuje na braku wiedzy. Zmanipulowani to ci, którzy nie chcą znać prawdy.
  Ad rem:
  Bereza Kartuska. W latach 30-tych ambasador Polski w Londynie na pytania o Berezę odpowiadał, że w przeciwieństwie do obozów hitlerowskich, Bereza została założona nie dla Żydów, ale dla antysemitów i to była prawda, bo pierwszymi więźniami byli ONR-owcy.

  Zasada numerus clausus w II RP istniała nie dlatego, żeby gnębić Żydów, tylko dlatego, żeby dać szansę uczęszczania na uniwersytety dzieciom rolników i robotników, którzy dominowali liczebnie w kraju, ale byli praktycznie nie obecni na uniwersytetach. W USA numerus clausus obowiązywała w praktyce do połowy XX w a nawet później, bo formą numerus clausus są "punkty za pochodzenie" do dziś stosowane na amerykańskich uczelniach i faworyzujące różne grupy społeczne - głównie czarnych i latynosów kosztem Azjatów.

  Kilka innych przykładów:

  Kobiety miały prawa wyborcze - i pełne prawa obywatelskie wcześniej, niż większość mieszkanek Europy Zachodniej - np. Brytyjki mogły głosować od 1928 a samodzielnie zakładać konta bankowe dopiero w latach 70-tych. W demokratycznej Szwajcarii nie mogły głosować do 1971 r.

  W Polskim prawodawstwie homoseksualizm nigdy nie był penalizowany - w przeciwieństwie np. do Wlk. Brytanii i USA - gdzie w ostatnich stanach kary zniesiono w XXI w.

  Demokracji chcą nas uczyć ci, którzy przez setki lat żyli w absolutyzmie, podczas gdy Rzeczpospolita od ostatniego Piasta uwzględniała głos szlachty stanowiącej 20% zróżnicowanego "narodowo" społeczeństwa. W Polsce było więcej ludzi biorących udział w rządzeniu niż w Anglii, Francji, Niemczech i Niderlandach razem i mieli wpływ na politykę w o wiele większym stopniu. Np. warunkiem Unii z Litwą było zniesienie w tej ostatniej handlu ludźmi.
  Handel niewolników w czym specjalizowali się Arabowie i amerykańscy Żydzi przyniósł fortuny zarówno poszczególnym grupom interesów jak i całej Ameryce - nigdy nie miejsca w Polsce. I - żeby było jasne: pańszczyzna nie była formą niewolnictwa a jej szczytowe formy przypadały na okres w którym prawo w Polsce stanowili zaborcy.

  Polacy, tak jak inni Europejczycy, korzystali z demokracji w XIX wieku. Jako obywatele państw zaborczych uczestniczyli w wyborach czynnie i biernie. Mimo, że komunizm i faszyzm zniszczyły w demokrację w sąsiednich krajach a potem w Polsce, to w II RP odbywały się wybory, a w kolejnych, które się nie odbyły najprawdopodobniej z dużą przewagą i DEMOKRATYCZNIE wygrałaby narodowa koalicja skupiona wokół ONR - ale wbrew temu co się zarzuca, nawet u ONR-owców nie było systemu wodzowskiego jak w Niemczech, ani dyktatury jak w Sowietach.

  KOP było organizacją chroniącą II RP od agresywnego komunizmu i równie agresywnego szowinizmu ukraińskiego - oba zagrożenia, jak pokazała historia były realnie i krwawe - nie tylko poprzez wyłapywanie - dziś powiedzielibyśmy terrorystów, ale także przez agresywną walkę wywiadowczą realizowaną po tamtej stronie. Nic dziwnego, że propaganda starała się za wszelką cenę osłabić działania tej organizacji. Warto wiedzieć, że o ile oficerowie i żołnierze regularnego wojska trafiali do niewoli (jak wiadomo oficerów w większości zamordowano), to KAŻDY członek KOP z powodu posiadanej wiedzy i wyszkolenia był zabijany przez sowietów na miejscu a rodzina wywożona do gułagu.

  Nasz naród jest lepszy od innych - i znając historię to jest dość oczywiste. Za trzymanie się własnej tożsamości płaciliśmy i płacimy wysoką cenę - bo nawet tacy jak Ty, niedouczeni i poddani manipulacji - nie wytrzymują sytuacji w której zaborcy każą nam robić to co uważają za stosowne. Sprzeciw szybko w czyn obrasta. Nie znając własnej historii łatwo jest być wprowadzonym w błąd. Ale z drugiej strony pedagogika wstydu słabo dział w Polsce - bo w przeciwieństwie do hipokryzji krajów zachodnich - niewiele mamy na sumieniu - a pedagogika wstydu właśnie na sumienie ma działać. U nas nie działa - a u nich owszem. Nic dziwnego, bo to oni mają sporo za uszami.

 • toton ocenił(a) ten film na: 8

  VeniVidi To long didn`t read, ale znalazłem jeden podstawowy błąd (mit) dotyczący szlachty. Fakt faktem, mieliśmy o wiele więcej procentowo szlachty niż inne kraje Europy, ale liczba ta oscylowała w granicach 6-8 %.
  Druga sprawa, zdanie "Nasz naród jest lepszy od innych" to nic innego jak przykład klasycznego etnocentryzmu. Ale nie ma co się obrażać, to powszechne - tak samo powie Włoch, Hiszpan, Fin czy Peruwiańczyk. I na pewno doda - to dość oczywiste:)

 • mk1993 Dobrze, kontynuując wątek II RP. W naszym wspaniałym państwie istniało takie coś, jak numerus clausus, który ograniczał ilość studentów pochodzenia żydowskiego na uniwersytetach. Wielu polaków dziwi się, jak mogło dojść do czegoś tak strasznego, jak rzeź wołyńska, wystarczy wspomnieć KOP i np. wysadzanie cerkwi. Nasz naród nie jest w niczym lepszy od innych. Każdy ma jakąś skazę, tylko że my wyjątkowo o nich nie lubimy wspominać :)

 • arturzajac Nie jestem biedakiem w letargu, po prostu patrzę wystarczająco trzeźwo ;) wiem co to Bereza a fanem Piłsudskiego nigdy nie byłem. Co złego w KOP? Co mają takie incydenty, w kwestii skali, choćby do propagowania gwałtów na kresach?
  Każdy naród miał lepsze i gorsze momenty, podobnie jak ludzie; ale chyba nikt normalny nie twierdzi, że każdy człowiek jest taki sam. Podobnie Polska jako kraj nie musi się wstydzić historii w sensie, ujmijmy to, moralnym; jak już to może wstydzić się niewykorzystanych szans czy nadaremnego trudu, ale to już nasz problem.
  Robienie sobie dobrego PR to normalna rzecz, efektywne działanie, więc czepianie się tego akurat u nas, jako jakąś cechę narodową czy polityczną to istne kuriozum - zwłaszcza, że skoro nasz kraj był tak niesamowicie udręczony, to podobne wytykanie palcami na siłę podchodzi wręcz pod chamstwo.

 • mk1993 Mk 1993, zgadzam się i doceniam zdolność do wyrażenia tego punktu widzenia. Ludzie wierzą, że pogarda i plucie na wlasne gniazdo, którego ich uczą "wolne media", i "niezależna" kinematografia jest jedynym słusznym zachowaniem. Tymczasem tracimy na tym wszyscy

 • policjejebac Ale wiesz, ze majac taki nick sam sobie zaprzeczasz?

 • latelamb ale wiesz, że zaskoczyło mnie, że mi owca odpowiedziała na komentarz?

 • policjejebac To akurat idiom :)

 • MadameAg ocenił(a) ten film na: 10

  mk1993 Wybielanie historii nie jest wskazane w żadnym kraju. Dotyczy to także Polski. Twierdzenie, że w naszym kraju jest (i było) wiele zjawisk negatywnych nie dowodzi kompleksów, a jest po prostu spojrzeniem całościowym na sytuację i zwyczajnie uczciwym. Obecnie np.denerwują mnie nadmierne wpływy kościelnych oszołomów albo "upisowienie" państwowych mediów. Nawet Trójki nie można czasem słuchać, szczególnie publicystyki. W tym kontekście oczywiście film "Obywatel Jones" jest bardzo aktualny.

 • Agatonik ocenił(a) ten film na: 9

  MadameAg Z narodami tak samo, jak z ludźmi. Dopiero jak mają odwagę zmierzyć się ze swoimi demonami, przepracować traumy, mogą wreszcie iść dalej, a nie koncentrować się na obronie swojej przeszłości.

 • Agatonik TVPiS jest daleko z tyłu za TVN w propagandzie i praniu mózgów.

 • Agatonik ocenił(a) ten film na: 9

  obywatel_M wierutne bzdury i czyste kłamstwo

 • kapustka7 ocenił(a) ten film na: 9

  Agatonik No temat wybrany bezbłędnie - dawno nie było takiego tematu w kinach. Nastawiam się na kino światowe i mam nadzieję, że się nie rozczaruje. Filmy Agnieszki Holland zawsze dawały do myślenia i były mocne.

 • Agatonik ocenił(a) ten film na: 9

  kapustka7 Bardzo Ci polecam. Też cenię tę reżyserkę.

 • kapustka7 ocenił(a) ten film na: 9

  Agatonik Dzięki. Czekam właśnie na polską premierę :)

 • Juriell ocenił(a) ten film na: 9

  kapustka7 Dokładnie to samo myślałam oglądając film - że to jest już kino światowe. No i właśnie temat godny już tego pułapu reżyserskiego.

 • Juriell ocenił(a) ten film na: 9

  Agatonik Też mnie to zastanawia - skąd ta krytyka tego filmu, bo kompletnie jej nie rozumiem, a w środowisku filmowców jest obecna. Nawet prosiłam dwóch, żeby mi wyjaśnili, dlaczego film nie jest dobry? To jakoś piąte przez dziesiąte, właściwie nie wiadomo. Ogólnie więcej w tym wyjaśnianiu mimiki, niż jakiś konkretnych argumentów. Albo argument, że nawet w Berlinie nie został doceniony. No faktycznie mocny argument. Że ten aktor słabo grał Garetha Jonesa.... że źle dobrany do roli, źle osadzony.... no cóż.... to ja chyba byłam na innym filmie.... mój Gareth był bardzo dobrze osadzony w roli i bardzo dobrze grał....

 • Agatonik ocenił(a) ten film na: 9

  Juriell Też przeprowadziłam parę rozmów i dokładnie tak, jak Ty usłyszałam ogólniki. Czasami mam wrażenie, że cały proces rozpoczyna się od jakiejś "opiniotwórczej" recenzji, a potem następuje powielanie - nieważne - na plus lub minus.

 • Vespera ocenił(a) ten film na: 7

  Juriell W jednym miejscu było wyraźnie widać błąd reżyserki - chodzi mi o sceny przy końcu filmu, gdzie główny bohater jedzie na rowerze, a potem biega po dworze tego magnata prasowego. Za dużo trzęsącej się kamery, niepotrzebne przyspieszanie obrazu, bardzo dziwny montaż - do tego faktycznie można się przyczepić. Ale poza tym? Też nie rozumiem. Film jest zrobiony dobrze, sceny z jedzeniem i ze śpiewającymi dziećmi mają spory ładunek emocjonalny, historia głównego bohatera angażuje widza. Może ukraińskie wioski wyglądają jak z lat 60. a nie 30., ale to mały problem.

 • Agatonik Nowy zwiastun
  https://www.youtube.com/watch?v=gj2Cn1N9iAU
  Więcej najnowszych zwiastunów: Facebook Trailery Srailery

 • a__s ocenił(a) ten film na: 7

  Agatonik Niezależne sądy tak jak te, które chodziły na narady z platformą?

 • Agatonik ocenił(a) ten film na: 9

  a__s No i po co powtarzasz te propagandowe bzdury. Na pewno nie te sądy, gdzie obsadzane są stołki przez polityków, sędziowie wybierani przez niekonstytucyjną KRS, te w których sędziowie zajmują się hejtowaniem swoich kolegów, upubliczniają dokumenty i uważają, że Piebiak to fajny gość i działał etycznie dostarczając informacje Emi.

 • Agatonik Taka jest prawda. Gersdorf i cała reszta została wybrana przez PO. To ich ludzie. No ale tak jest wszędzie . W Niemczech w sądzie najwyższym są też ludzie wybrani przez rząd. Wszędzie tak było i będzie, ale w Polsce PiSu są protesty. Protesty są z kilku powodów. Gdyby PiS obsadził sady swoimi ludźmi to zacząłby czystki. Wtedy wszystkie afery zostałyby rozliczone. Poza tym gdyby sady były Pisowskie to propagandowe media z kapitałem zagranicznym miałyby trudniej w Polsce. O to tu chodzi. Skonczyłaby się tresura Polaków jaką od lat prowadzą m in niemieckie media w Polsce. I tak można wymieniać dalej.

 • Agatonik ocenił(a) ten film na: 9

  AgusKa1993666 Zapewne dlatego prokuratura nie przesłuchuje Kaczyńskiego w sprawie Srebrnej, pisowski sędzia nie widzi nic złego w hejterskiej działalności Piebiaka, a Banaś współpracujący z przestępcami i wprowadzający mafię vatowską do Ministerstwa Finansów jest prezesem NIK-u.

 • H33L ocenił(a) ten film na: 1

  Agatonik Jedni lepsi od drugich...

  Naprawdę lepiej było kiedy kobiety nie miały wpływu na to co się dzieje w kraju. Dzięki temu funkcjonowaliśmy w oparciu o zdrowy rozsądek i logikę. Tymczasem otrzymałyście głos i dzięki temu mamy kogoś takiego jak Ty mającego tak samo ważny głos jak logicznie myślący facet.

  Wystarczy zagrać na emocjach i fakty idą w odstawkę. Dlatego właśnie zachodnia cywilizacja upada... Rozsądek zamieniliśmy na poprawność polityczną a logikę na emocje.

  Naprawdę gdyby nie to, że ta cała sytuacja będzie dotyczyła również mojej rodziny i mnie już dawno pozostawiłbym to wszystko w cholerę i pozwolił zmanipulowanym lemingom Twojego pokroju zdechnąć w g*wnie które sami sobie szykujecie. Waszą agonię spowodowaną Waszym własnym działaniem oglądałbym z prawdziwie szczerą radością.

  Nie pozdrawiam

 • toton ocenił(a) ten film na: 8

  H33L To chyba o takich postach mówią - język nienawiści. Ja bym raczej powiedział język pogardy. Piszesz oczywiste głupoty, ale sorry, twój styl nie pozwala mi wejść z tobą w polemikę. Trzeba mieć szacunek również do samego siebie.
  Ale i tak mogę Cię pozdrowić i liczyć, że kiedyś staniesz się sympatycznym forumowiczem:)

 • H33L ocenił(a) ten film na: 1

  toton "Język nienawiści"... Doprawdy żałosne określenie używane kiedy rozmówcy brakuje argumentów.

  Na przyszłość sugeruję nie dołączać do dyskusji jeżeli nie masz nic sensownego do wniesienia.

  Nie pozdrawiam

 • a__s ocenił(a) ten film na: 7

  Agatonik Masz na myśli czasy rządów PO?

 • Agatonik Wiele komentarzy pod Twoją opinia (te o "pedagogice wstydu" itd) są doskonałym uzupełnieniem. Mamy okazję oglądać jak działa propaganda, w praktyce ;)

 • Agatonik ocenił(a) ten film na: 9

  idiomka Niestety. A mogło być inaczej i było.

 • toton ocenił(a) ten film na: 8

  Agatonik To prawda. Będąc w szkole podstawowej w latach 90 i ucząc się o propagandzie myślałem naiwnie, że to odległa przeszłość. Dzisiaj wszystko wraca jak bumerang, nie tylko zresztą w Polsce. Brexit i wybór Trumpa był wspierany przez Moskwę. Przed ostatnimi wyborami obejrzałem fragment Wiadomości i zrobiło mi się strasznie smutno. Tak walczyliśmy o wolność by wejść w te same buty Dziennika Telewizyjnego.

 • Agatonik ocenił(a) ten film na: 9

  toton Nie zdziwiłabym się, gdyby pewnego dnia osobnik o mikrym wzroście i mściwym charakterze stwierdził: "Panie Putin, rozkaz wykonany" Bo aż w głowę zachodzę jak tak metodycznie można niszczyć swój kraj.

 • Agatonik "Dlatego wolne, niezależne media, tak samo jak sądy są jedynym ratunkiem przed szaleńcami tego świata". Dopóki jeszcze są to tak. Tyle, że za swoją niezłomność i nieprzekupność płacą bardzo wysoka cenę. Jones zapłacił najwyższą, no cóż, ludzie przed trzydziestką i nie mający rodzin są gotowi na taką cenę, ale coraz ich mniej. Dni wolnych, niezaleznych mediów są już policzone. W Polsce na pewno

 • Agatonik ocenił(a) ten film na: 9

  Pawcio_filmaniak Mam nadzieję jednak, że nie. Jeżeli by było, tak jak myślisz, to znaczy, że już jesteśmy W Rosji. Jestem przerażona. Trzeba zagłosować na prezydenta z innej opcji. To jedyny ratunek.

 • Agatonik Niekoniecznie w Rosji> Może w Polsce totalitarnej. A jeżeli chodzi o to głosowanie, to wątpię, by dziś w ogóle istniała taka możliwość, by na prezydenta mógł kandydować ktoś z innej opcji. A gdyby nawet, to wątpię, by dziś, a szczególnie po roku 2015 głosy ludzi miały jakiekolwiek znaczenie. Demokracji już nie ma, przyszła teraz kolej na unicestwienie mediów niezależnych. Myślę, że już wielu dziennikarzy siedzi w więzieniu, tylko my nic o tym nie wiemy

 • Agatonik nie ma czegos takiego jak wolne media
  Nie bylo tak w latach 30 i nie jest tym bardziej teraz
  Media zignorowaly Garretha Jones'a bo na horyzoncie szykowala sie wojna a ZSRR byl potencjalnym sojusznikiem
  przeciwko Niemcom i nie chciano go zrazac...