Ojciec chrzestny

The Godfather

1972 2 godz. 55 min.
8,6 518 482
oceny
8,6 10 1 518482
94 015
chce zobaczyć
9,2 22
oceny krytyków
{"rate":9.181818,"count":22}
powrót do forum filmu Ojciec chrzestny
  • Klasyk, te sprawy, must see.. podchodziłam do niego pewnie ze 3 razy. Raz nawet wytrzymałam prawie godzinę. Cóż, może nie moje klimaty, nudny jak flaki z olejem, nie potrafię się skupić, mylą mi się postaci, które wyglądają prawie że tak samo. Pewnie spróbuję jeszcze raz, może za kilka lat - jak niektórzy mówią do tego filmu trzeba dojrzeć. Przekonamy się w przyszłości.

• krobier ocenił(a) ten film na: 4

mkot231 Witaj w klubie.

• van_der ocenił(a) ten film na: 4

krobier Mogę dołączyć do klubu?

• krobier ocenił(a) ten film na: 4

van_der Zapraszamy :)

• thccc ocenił(a) ten film na: 9

mkot231 Powiem tak, książka wciaga jak narkotyk. Po jej przeczytaniu film niczym nie zaskakuje ale jest to bardzo wierna ekranizacja książki. Dla kogos kto czytal ksiazke - nuda bo nic nowego sie nie dzieje ;) Dla kogos kto nie czytal - nuda bo nie wie o co chodzi do konca ;) Nie ma to jednak jak klimat wloskiej familii, zapach pomidorow, stare samochody i bronie. Jesli jedynka wam jednak nie podeszla to polecam 2ga czesc Gfathera. A terazniejszosc mozna oslodzic sobie serialem Gomorra ;)

• Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem

• greg_00 ocenił(a) ten film na: 10

mkot231 Polecam przeczytac najpierw ksiazke, poza tym ze jest genialna, to bardzo pomaga potem w zrozumieniu filmu.

• chojnos ocenił(a) ten film na: 5

mkot231 To jest jeden z ciekawszych wątków na filmwebie bo zgadzam się z opiniami użytkowników, którym się film nie podobał i z opinią @thccc, który to użytkownik ocenił film na 9/10.

Książkę przesłuchałem w wersji audiobooka, (superprodukcja z Gajosem w roli Don Corleone - miód!) i jestem zachwycony. Natomiast film... Dokładnie tak jak napisali przedmówcy - akcja goni po łebkach tak, że widz, który nie przeczytał książki nie będzie wiedział co się dzieje, dlaczego się dzieje i przede wszystkim - kto jest kim. Argument, że trzeba przeczytać książkę nie ma racji bytu, bo film to oddzielne dzieło i powinien "bronić" się sam. Poza tym - ja przeczytałem książkę i film nic nowego nie wnosi, może tylko wizualnie fajny klimat tamtych czasów. Ale to za mało.

Mam też osobistą uwagę do pary aktorów grających rolę Michaela i jego narzeczonej (nie pamiętam już nawet jak ta postać miała na imię, pomimo, że jestem w miarę na świeżo). Oboje kompletnie mi nie pasują. Pacino jest niski i nie mogłem oprzeć się porównywaniu go do Dustina Hoffmana z Rain Mana... - obaj niscy, podobni, a dodatkowo Pacino ma w filmie wciąż jakiś nieobecny wzrok, jakby był autystyczny. No kompletnie jestem na nie.

• livman ocenił(a) ten film na: 10

chojnos wlasmie dlatego jest to tak zrobione ze niby pacino taki daun a na koniec zorganizowal pomiane na chrzcinach

• artson ocenił(a) ten film na: 10

mkot231 Wiem że każdy ma inny gust, ale nie rozumiem jak można nudzić się na takim arcydziele i nie wytrzymać do końca. Jedyne wytłumaczenie to chyba że jeszcze nie dorosłaś.

• artson Chciałbym wiedzieć dlaczego ten film jest arcydziełem. Proszę pokrótce wyjaśnić. Bardzo mnie ciekawi twoje zdanie.

• artson ocenił(a) ten film na: 10

Bun Pokrótce? Przede wszystkim niesamowity klimat i gra aktorska. Jeżeli można sobie wyobrazić piękny obraz włoskiej mafii, jej koneksji oraz relacji, to ten film przedstawia to w sposób tak ujmujący, że chcesz wierzyć i wierzysz że tak było. Wszystko jest dokładnie zaplanowane, każdy szczegół czy nawet mina . Każda scena jest podsycona odpowiednio długim ujęciem, tak abyś mógł się delektować każda barwą postaci oraz mógł ją dobrze poznać. Uważam ten film za arcydzieło z wielu powodów i dla mnie jest to obraz kompletny, który mnie bardzo poruszył. Dla mnie ten film po prostu ma swoją dusze, nie jest tylko ekranizacją, jest czymś głębszym i szerszym.

artson wszystko w temacie

• artson To sie zagalopowales w druga strone xD mafia nie jest piekna bo to byla zwykła organizacja przestepcza

• artson Właśnie przez takie opinie chciałam ten film obejrzeć. I to nie jest tak, że nie doceniam jego klimatu, wykonania, gry aktorskiej. Może to jest kwestia samej historii. Po prostu dla mnie męczyć się, żeby tylko obejrzeć do końca że względu na wszystko inne tylko nie historię jest trochę bezcelowe.

• mkot231 Flaki z olejem? Zamiast na akcji polecam skupic sie na grze aktorskiej, muzyce, ujeciach. Jesli dalej nic w tym filmie nie znajdziesz, to go sobie odpusc.

• rockensik ocenił(a) ten film na: 10

mkot231 W przypadku takich filmów ocenianie na mniej niż 9 powinno być zabronione. Tutaj mamy świetny przykład oceniających - oglądają na pół gwizdka, pewnie robią 20-minutowe przerwy na papierosa w trakcie seansu albo oglądają na Polsacie. W ten sposób nie ogląda się takich filmów. W przypadku takiego filmu siadasz w fotelu, gasisz światło i przez 3 godziny nie ma Cię dla całego świata, inaczej nie ma to żadnego sensu

• mkot231 A mówią,że kobiety dojrzewają szybciej niż faceci,ale film też kwestia gustu i może raźniej by Ci było zobaczyć z drugą osobą:)?

• MyOwnHeroin ocenił(a) ten film na: 1

mkot231 ja tak samo. nie wytrwałam do połowy xD nie wiem jak można zachwycać się taką nudą xD

mkot231 chodzi ze jest mafia, ale jest tez dobry wujek ktory wszystkimi sie opiekuje, nad wszystkim czuwa gospodarz domu nie da on krzywdy zrobic nikomu, dlatego sie podoba sa zasady nie strzela sie do dzieci i kobiet, no i wto musisz sie wczuc i jeszcze w to ze kazda jedna blachara wiedziala z kim sie wiaze i w co sie pakuje no ale kasa

mkot231 sie pani zastanowi co moze taka blachara filmu o niej nie nakrecimy

mkot231 moze dlatego ze kobity nie biora udzialu w akcjach one tylko pobieraja cash no to im sie nie podoba taki film co innego jakby to one zadzily swiatem no ale tak nie ma

mkot231 czekam na to jak kobity mafie zaloza i zaczna zabijac to jest niemozliwe

• mkot231 mam dokładnie tak samo, choć filmweb mówi, że film jest w 91% w moim guście ja pomimo 3 prób nie wytrwałam dłużej niż pół godziny. również postaram się do niego wrócić za kilka lat, może na razie jestem za młoda

• Luj_2 ocenił(a) ten film na: 10

cieplaherbatka Zwyczajnie to nie jest film dla współczesnego widzą , wszystko musi być szybko, dużo się dziać , seks , przemoc , tu mamy powolna akcje , doskonała grę aktorską , kiedyś to był film dla mas , a dziś dla koneserów , bo ludzie nie rozumieją co widzą na ekranie , nie potrafią się skupić na dialogach

• Luj_2 I ja to wszystko widzę i rozumiem. Ale nie jestem w stanie się skupić tak jak np. na 13 gniewnych ludzi, a to też film oparty na dialogach, świetnej grze aktorskiej, historia zamknięta w jednym pomieszczeniu. Dla mnie - arcydzieło. Więc nie ma co generalizować ludzi po jednej wypowiedzi. A z tego co widzę odnośnie tego filmu ludzie dzielą się na 2 grupy - tych co uwielbiają i tych, którzy nie potrafią zrozumieć jego fenomenu.

• mkot231 I tych którzy rozumieją jego "fenomen" m.i.n pracę i wysiłek związany z kręceniem tego filmu w niskim kluczu a mimo to niechętnie po niego sięgają: np. Ja.

• Keiser_Soze_666 ocenił(a) ten film na: 7

mkot231 Ci co mówią, że "do tego filmu trzeba dojrzeć", są zazwyczaj młotkami z gatunku "Ojciec Chrzestny to klasyka, bo... bo... bo to klasyka!". Utarło się, że to jeden z najlepszych filmów wszech czasów. Podejrzewam, że nawet w latach 90tych byłoby to prawdziwe stwierdzenie, ale nie zestarzał się dobrze. Ja dałem 7/10 - dobry, m.in. dlatego, że wziąłem poprawkę na wiek filmu (33 lata, kiedy oglądałem go w 2005). Bez tej poprawki - 4-5/10. Nie ma sensu czcić i brandzlować się nad półwiecznymi klasykami, podczas gdy świat poszedł w ch*j do przodu.

• Keiser_Soze_666 (Po nicku wnioskuję że lubi pan "The Usual Suspect") Dokładnie, nie zgadzam się z tymi co chwalą się swoim "wysublimowanym" gustem (wiele z nich próbuję się dowartościować) jak i tych którzy cisną po tym filmie nie zważając na jego zalety, wystawiają jedynkę bo to "nudne." Szanuję Coppole za kręcenie filmu w "niskim kluczu" (duże przedsięwzięcie jak na tamte lata) ale sam nie wystawiłem temu filmowi oceny bo nie umiem tego sprawiedliwe ocenić.

• Marci_Studio *z tymi (którzy cisną)