PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1089}

Ojciec chrzestny

The Godfather
8,6 543 809
ocen
8,6 10 1 543809
8,9 39
ocen krytyków
Ojciec chrzestny

USA, koniec II wojny światowej. Szefem nowojorskiej mafii jest sędziwy Don Vito Corleone (Marlon Brando), a jego pomocnikami są synowie: Sonny (James Caan) i Fredo (John Cazale) oraz inteligentny i rozważny Irlandczyk, Tom Hagen (Robert Duvall). Trzeci syn Vito, Michael (Al Pacino), absolwent wyższej uczelni, jest przeciwny działalności ojca. Pewnego dnia rodzina Corleone, odmawiając udziału w dystrybucji narkotyków, staje się niepotrzebną przeszkodą dla innych mafii. Dochodzi do nieudanego zamachu na Dona Corleone, a następnie do "wielkiej wojny" nowojorskich gangów, w której niespodziewanie odegra kluczową rolę Michael.

zaremba
opis użytkownika

Ekranizacja bestsellerowej książki Mario Puzo: "The Godfather" ("Ojciec chrzestny"). Opowiada historię mafijnego rodu Corleone. W tak brutalnym i nieczystym środowisku istnieją także pewne elementarne zasady - honor, szacunek i wierność Rodzinie. Mimo że bohaterowie filmu są bezwzględnymi przestępcami, w wielu przypadkach budzą nasze zrozumienie, a także sympatię - "kibicujemy" im w zmaganiach z konkurencją, a także w rozterkach życiowych. To stanowi o sile i niezwykłości tego obrazu. Poznajemy losy władcy przestępczego imperium, Vito Corleone, jego synów Michaela, Sonny'ego, Fredo, przybranego syna Toma oraz ich rodzin. Dramatyczne historie zderzają się tu z brutalną codziennością przestępczego podziemia lat 40. w Ameryce. Nastrój filmu podkreśla genialna muzyka Nino Roty, z charakterystycznym motywem przewodnim na czele. Do tego wspaniałe kreacje legend kina - Marlona Brando, Ala Pacino, Roberta Duvalla i innych.

Flisio
opis użytkownika

Rok 1945. Michael Corleone (Al Pacino), weteran II wojny światowej, powraca do Nowego Jorku, by spotkać się z rodziną na weselu swojej siostry Konstancji (Talia Shire). Ojcem Michaela jest Vito Corleone (Marlon Brando), gruba ryba w świecie przestępczym - Don Corleone jest głową jednej z pięciu mafijnych rodzin Nowego Jorku. Oprócz niego w mieście rządzą Barzini (Richard Conte), Cuneo (Rudy Bond), Tattaglia (Tony Giorgio) i Stracci (Don Costello). Nadchodzi moment, kiedy Sollozzo (Al Lettieri), wysłannik czterech rodzin, przychodzi do Dona z propozycją udziału w handlu narkotykami, na którą Vito nie przystaje. Ta decyzja doprowadza do nieudanego zamachu na życie Corleone. Aby odpłacić sprawcom, jego najmłodszy syn Michael publicznie zabija Sollozzo i skorumpowanego kapitana nowojorskiej policji McCluskeya (Sterling Hayden). Rozpoczyna się wojna mafii.

rewolwerowiec
opis użytkownika

Don Vito Corleone (Marlon Brando) jest Ojcem Chrzestnym nowojorskiej rodziny mafijnej. Jest tyranem i szantażystą, a zarazem człowiekiem honoru, sprawującym rządy żelazną ręką. Jego decyzje mają charakter ostateczny i nie ma od nich odwołania, a jego nazwisko otwiera wszystkie drzwi i budzi prawdziwy respekt. Odmawiając uczestnictwa w nowym, narkotykowym biznesie, wchodzi w konflikt z Cosa Nostrą, za którą stoją inne nowojorskie rodziny, w tym jedna z najpotężniejszych - rodzina Tattaglia. Wkrótce Vito zostaje postrzelony. Chcąc odzyskać honor rodziny, jego synowie planują zemstę. Do wykonania zadania zgłasza się najmłodszy - Michael (Al Pacino) - który do tej pory miał niewiele wspólnego ze światem przestępczym. Plan się powodzi, lecz Michael musi uciekać na Sycylię. Nie będzie to jednak koniec misternie opracowanej zemsty...

Likwidacja_konta
opis użytkownika

Sierpień 1945 roku. Rodzina Corleone i jej przyjaciele zgromadzili się, aby świętować powrót z wojny Michaela (Al Pacino) oraz ślub jego siostry Connie (Talia Shire). Senior rodu, Don Vito Corleone (Marlon Brando), jeszcze do niedawna był jednym z najpotężniejszych ludzi w Nowym Jorku. Jednak jego potęga jest już tylko pozorna. Wraz z zakończeniem wojny Ameryka się zmieniła. Hazard i handel alkoholem nie przynoszą już zysków. Teraz liczą się ci, którzy kontrolują rynek narkotyków i broni.

Il_cattivo
opis użytkownika

"Ojciec chrzestny" to szczery, brutalny i poruszający portret sycylijskiej rodziny, która desperacko stara się zachować swoje wpływy w pełnej korupcji, oszustw i zdrady powojennej Ameryce. Coppola rozpoczyna swą legendarną trylogię po mistrzowsku balansując, ukazując zarówno prywatne życie rodziny Corleone, jak i ciemne interesy, w jakie jest zaangażowana. Oparty na bestsellerowej powieści Mario Puzo, znakomity film z wielkimi kreacjami Ala Pacino, Jamesa Caana i Roberta Duvalla.

opis dystrybutora dvd

W epickim arcydziele Francisa Forda Coppoli możemy podziwiać Marlona Brando w nagrodzonej Oskarem  roli patriarchy rodu Corleone. Coppola z rozmachem kreśli portret sycylijskiego klanu w Ameryce, w chwilach wzlotów i upadków, po mistrzowsku ukazując zarówno prywatne życie rodziny, jak i ciemne interesy, w jakie się zaangażowała. Oparty na bestsellerowej powieści Mario Puzo, wspaniały film z wielkimi kreacjami Ala Pacino, Jamesa Caana i Roberta Duvalla otrzymał dziesięć nominacji do Oskara i zdobył trzy statuetki, w tym za film roku 1972.

opis dystrybutora dvd