PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=286644}

Opowieści taboru cygańskiego

When the Road Bends: Tales of a Gypsy Caravan
7,6 231
ocen
7,6 10 1 231
Opowieści taboru cygańskiego
powrót do forum filmu Opowieści taboru cygańskiego

Zmowa milczenia

ocenił(a) film na 5

Wybrałem się na Opowieści... pod wpływem bardzo ciekawej recenzji tego filmu na filmweb. Niestety recenzja ta opisywała to czym ten film mógłby być ale nie to czym jest... Nie wiem może autorka/autor dostrzegł w tym filmie więcej. Moim zdaniem jest tak, że OCT są typowym filmem dokumentalnym o trasie koncertowej ciekawego przedsięwzięcia muzycznego. Pomysł na sprowadzenie do USA muzyków cygańskiech z wielu krajów świata i konfrontacja oraz wsłuchanie się w współbrzmienie tych grup było pomysłem trafnym i kapitalnym... dlatego warto obejrzeć ten film jeśli choć trochę chcę sie poznać inne barwy tej muzyki niż te znane za sprawą filmów Gatlifa czy Kustoricy... Jedank po za tym film ma nie wiele do zaoferowania. Poznajemy kolejno muzyków i ich na ogół nie najszczęśliwszą życiową sytuacje. Zabrakło mi jednak jakiegoś zbiorowego portretu Cyganów, o zmianę którego mieli wielokrotnie pretensje w tym filmie wypowiadający się artyści, wznosząc ręce na pytanie o stereotyp Cygana. W filmie mówiło się o legendarnej tułaczce, niedoli... ale też o tym że wśród cyganów są milionerzy, "doradcy królów", i żebracy... Niestety nie można było usłyszeć o tym jak te społeczności funkcjonują, na czym polegają ich wspólne codzienne życiowe bolączki itp. np. Nie wiem skąd się wzięli Romowie Milionerzy itp... oczywiście kamera raz po raz zagląda do mieszkania któregoś z bohaterów, gdzie czeka na męża żona lub kilkanaście żon :)... mówi się o jakieś instytucji Trybunału wśród Cygan... ale wszystko to jest tylko zaledwie smaczek tego o czym napisała osoba z recenzji na film webie... Nie koniecznie do kina, nie koniecznie na Ten wieczór.

ocenił(a) film na 10
fiu_fiu

Jaka tam zmowa :)

Warto poczytać Ficowskiego - to polski pisarz który wiele pisał o Romach - w jego książkach znajdziesz wiele odpowiedzi na zadane i niezadane pytania.

Na początek 'Ficowski Jerzy - Demony cudzego strachu'

fiu_fiu

Wątpię, żebyś doczekał się takiego filmu, a jeśli nawet - nie będzie on mówił wiele prawdy. Cyganie to bardzo zamknięta społeczność, nie dzielą się swymi sekretami z gadziami i raczej mało prawdopodobne, żeby to, co chciałabyś o nich wiedzieć, wyłożył któryś Rom przed kamerą. I dobrze, że tak jest, Romowie świetnie wiedzą, czemu nie mają zaufania do białych, a jeśli przypadkiem zapomną, od razu życie im przypomni.
A Ficowski dotarł tak głęboko, jak chyba tylko gadzio może, zresztą przez niektórych Romów był uważany za nie - gadzio, ale i tak to, co napisał, wielu członków starszyzny uznało za przekroczenie granic, jednym słowem: nagrabił sobie. Na przykład umieszczenie słownika języka romskiego na końcu jednej z książek było wyraźnym nadużyciem.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones