PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=94717}
7,4 14 471
ocen
7,4 10 1 14471
7,0 4
oceny krytyków
Ostateczne rozwiązanie
powrót do forum filmu Ostateczne rozwiązanie
ocenił(a) film na 7
Elmo_Is_Dead

Ja miałam nadzieję, że tak będzie, ale niestety na mnie nie wywarł większego wrażenia.

ocenił(a) film na 8
osaa_93

Samo stwierdzenie Eichmanna " 21 milionów jednostek rocznie. Nawet tylu ich nie ma..." porażało bardziej niż Hoss "dla sportu" strzelający do Żydów ze swojego balkonu w "Liście..."

Elmo_Is_Dead

To ponoć były kalkulacje wyszczególniające Żydów zamieszkujących kraje neutralne w europie - wiec Irlandię, Szwecję, Turcję, Hiszpanię,Portugalię i Szwajcarię.
Chyba u Guido Knoppa to wyczytałem.

ocenił(a) film na 7
Elmo_Is_Dead

z balkonu strzelal nie hoss(?) a amon geth

ocenił(a) film na 8
DonVitoCorleone

Fakt, sceny były w Płaszowie a nie w Aushwitz-Birkenau ale dla kontekstu wypowiedzi nie ma to żadnego znaczenia.

ocenił(a) film na 8
Elmo_Is_Dead

Moim zdaniem trudno jest porównywać ten film do "Listy Schindlera" czy "Pianisty". Wszystko zależy także od tego, co dla kogoś jest wstrząsające - naturalistyczne obrazy przedstawiające eksterminację Żydów i innych ludzi, czy pozbawione jakichkolwiek emocji i skrupułów, chłodne teoretyzowanie o niej.
Niemniej jednak jest to świetny film, oparty praktycznie na dialogach i bardzo dobrej grze aktorskiej. Trzyma w napięciu i posiada ostrą, brytyjską narrację.

ocenił(a) film na 8
Mr_MarQx

Problem w tym że obrazy w Liście czy Pianiście poprzez swój patos traciły wiele ze swojego naturalizmu. Oczywiście każdy jednak inaczej odbiera różne środki wyrazu.

ocenił(a) film na 8
Elmo_Is_Dead

Muszę przyznać, że nigdy nie widziałem w całości "Listy Schindlera", a "Pianistę" oglądałem już jakiś czas temu, więc być może się mylę, ale są to chyba filmy, w których w bardzo zgrabny sposób nie pozwolono na dojście do głosu patosowi.

ocenił(a) film na 10
Mr_MarQx

Przy "Pianiście" zgoda, ale "Lista Schindlera" jednak jest patetyczna. Prawdziwa postać Schindlera może jednak wzbudzać różne wątpliwości i można było pokazać go naprawdę bardziej niejednoznacznie. Dla tych, których ocalił, był na pewno aniołem, no, ale Spielberg nie jest jednym z nich. Dodatkowo, trochę zmierziło mnie z jednej strony chyba epatowanie okrucieństwem, z drugiej staranne cofnięcie się, gdy mogło to zaszkodzić biznesowi - chodzi mi o scenę z prysznicami, które naprawdę okazują się być prysznicami. No, ale gdyby poszedł na całość, to film dostałby NC-17 a nie R, ludzie wychodziliby z kin i nie byłoby blockbustera.

ocenił(a) film na 8
otis_tarda

Fakt, że z patosem w Pianiście trochę przesadziłem - sceny okrucieństwa okupanta, jak ta z dziadkiem wyrzuconym przez okno, rzeczywiście podane były na "chłodno".

ocenił(a) film na 8
Elmo_Is_Dead

proste. to się w pale nie mieści, że kilku ludzi mogło podjąć decyzję o eksterminacji ok 6 mln Żydów w Europie. wszyscy tam zgromadzeni byli za, bo nie mieli innego wyjścia, ale de facto decyzję uchwalili tylko oficerowie SS. chora ideologia.

Eva01

w warunkach wojny ludzie dziczeją - zwłazcza ci którzy mają siłę i świadomość że mogą decydować o losach podbitych. Tacy byli naziole - mieli w du.pie wszelkie świętości. Wojna totalna.

ocenił(a) film na 8
KWallander_2

Tak ale dziczeli na froncie. W Wanasse wszystko było wynikiem chłodnej kalkulacji.

Elmo_Is_Dead

Musieli zrobić miejsce niemieckim osadnikom na Wschodzie. sporo Niemców mieszkało np właśnie na Łotwie skąd do Wannsee przyjechał Rudolf Lange. A GG to był taki śmietnik wg nazistów gdzie składniki czyli Żydzi mieli zostać sprasowani.

Eva01

Naziści to pikuś przy radzieckich komunistach - od Lenina po Breżniewa w łagrach zginęło 100 mln ludzi. A SS i Gestapo wzorowały sie w represyjnych metodach na Czeka i NKWD. Hitler to był tylko plagiat Stalina.

ocenił(a) film na 8
Elmo_Is_Dead

A Tak swoją drogą, polecam przeczytać "Vaterland" R. Harrisa - zgrabne political fiction z intrygą dla której wypadkową była właśnie konferencja w Wanasse ;)

ocenił(a) film na 10
Elmo_Is_Dead

Byleby przypadkiem nie zaczynać od filmu.

ocenił(a) film na 8
otis_tarda

Zdecydowanie, ekranizacja jest dosyć...niefortunna.

ocenił(a) film na 8
Elmo_Is_Dead

Przeraża mnie to, w jaki prosty sposób zadecydowano o sposobie śmierci milionów istnień... I po raz kolejny utwierdzam się w przekonaniu, że tylko człowiek potrafi być tak zimny i okrutny. Ogólnie film bardzo ciekawy i dobrze zrealizowany. Warto było obejrzeć :).

Elmo_Is_Dead

Stwierdzanie która produkcja czy "Lista..." czy "Ostateczne...", jest bardziej wstrząsająca jest zupełnie bezsensowne. Holokaust był tragedią nie do opisania i wstrząsać będzie i powinien niezależnie od sposobu ukazania.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones