PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8619}
8,0 18 586
ocen
8,0 10 1 18586
8,1 28
ocen krytyków
Pętla
powrót do forum filmu Pętla

Witam! Poszukuję amatora filmów Hasa. Przygotowuję prezentację maturalną - "Wojciecha Hasa przygody z literaturą. Porównaj sposoby adaptacji literatury w wybranych filmach reżysera" Wybrałam moje ulubione "Sanatorium pod klepsydrą" i "Pętlę" Na co powinnam położyć szczególny nacisk? od jakiej powinnam wyjść tezy? Czy powinnam skupić się na technicznych aspektach, takich jak stopień dokładności odwzorowania prozy czy raczej na na to, w jaki sposób robił to Has (ekspresjonizm, malarskość itd.) Będę wdzięczna za każdą najmniejszą wskazówkę :) Dziękuję!

ocenił(a) film na 9
magdalena_filmaniak

omawiać stopnia dokładności odwzorowania prozy nie ma sensu, to nie są przecież ekranizacje.
Sądzę, że najważniejsze będą stałe motywy, które u Hasa występują: w obu filmach będzie to przede wszystkim czas czy przestrzeń jako labirynt. Oczywiście, trzeba skupić się też na technicznych sztuczkach i roli scenografii.

ocenił(a) film na 10
magdalena_filmaniak

Wskazówka bardzo banalna (pewnie już tego dokonałaś, w każdym razie powinnaś)ale radzę zapoznać się w powieściami, od tego powinnaś zacząć, niezależnie czy omawiasz powieści czy filmy

użytkownik usunięty
magdalena_filmaniak

Sama stwórz tezę lub wybierz taką, którą czujesz, bądź chciałabyś coś dodać. Nic nie powinnaś. Im bardziej sprecyzowane poszukiwania tym łatwiej pomóc. Z porównaniem do prozy możesz się zakatować, to dość żmudne i może szybko się znudzić. Ekspresjonizm, impresjonizm, etiuda, muzyka i czas - to zabawa w której łatwiej o lekkość.

ocenił(a) film na 10
magdalena_filmaniak

Polecam się zapoznać z książką "Filmowe ogrody Wojciecha Jerzego Hasa", tam znajdziesz całkiem fajny tekst o tym, że "Pętla" może być/ jest traktowana jak film zrobiony w konwencji kina noir (jest też tam porównanie ze "Straconym weekendem"). Oprócz tego jest tam kilka/ kilkanaście innych analiz twórczości Hasa.
Co do stopnia dokładności odwzorowania "Pętli" to weź pod uwagę to, że Hłasko był conajmniej niezadowolony z tego co Has zrobił z jego opowiadaniem. Już nie pamiętam o co dokładnie poszło, ale sama się natknęłam na to kilka lat temu przed moją maturą (m.in. o to, że Has zrobił z Kuby artystę, a nie inżyniera?). Zresztą wydaje mi się, że taka praca na zasadzie porównywania prozy z filmem jest mało ambitna.
I tak swoją drogą ja bym uważała z "Sanatorium pod klepsydrą", żeby Cię komisja nie zmiażdżyła :)

ocenił(a) film na 9
tutisturum

serdecznie dziękuję. zwróciłam uwagę na różnice dotyczące formy i użytych środków wyrazu oraz na podobieństwa co do stosunku reżysera do oryginałów literackich. wszystko udało się super. Z "Filmowych ogrodów..." skorzystałam, dzięki :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones