Pan życia i śmierci

Lord of War

2005 2 godz. 2 min.
7,6 304 463
oceny
7,6 10 1 304463
66 982
chce zobaczyć
6,6 7
ocen krytyków
{"rate":6.571429,"count":7}

"Jedna broń przypada na 12 ludzi na planecie. Pytanie tylko... Jak uzbroić pozostałych 11?" To jedyne zmartwienie pana życia i śmierci. Jurij Orłow (Nicolas Cage) jest handlarzem bronią, który krok po kroku wspina się na "zbrojny Olimp". Nie interesuje go komu sprzedaje, często obu stronom konfliktu. Ostatnio największe zyski czerpie współpracując z krwawymi dyktaturami w Afryce... W rozkręcaniu biznesu pomaga mu brat (Jared Leto). Przychodzi jednak taki moment, w którym Jurij musi dokonać wyboru: rodzina (urodziwa żona i synek) albo styl życia do którego przywykł: często pełnego ryzyka i stresu, lecz również na bardzo wysokim poziomie, w otoczeniu pięknych kobiet. Wybór nie jest prosty, tym bardziej, że za każdy trzeba ponieść wysoką cenę...

johnny_mnemonic
opis użytkownika

Tytułowy pan życia i śmierci to nikt inny jak handlarz bronią, człowiek, który sprzedając karabiny, rewolwery, a nawet czołgi decyduje, która ze stron konfliktu będzie miała przewagę, kto zginie, a kto jeszcze trochę pożyje. Jurij Orłow (Nicolas Cage) jest potężnym człowiekiem. Ten Ukrainiec z pochodzenia na podstawie fałszywych żydowskich dokumentów dostał się do Ameryki, gdzie teraz, niczym przykładny obywatel Stanów Zjednoczonych, realizuje swój "amerykański sen". Marzył o bogactwie i wymyślił, że nic nie przynosi takich profitów jak handlowanie bronią. Jego partnerem jest młodszy brat Witalij (Jared Leto). Biznes rozwija się wspaniale, choć praca ta też ma złe strony - ciągły stres i konieczność ukrywania jej przed rodziną - żoną Avą (Bridget Moynahan) i synkiem. Nowe możliwości otwierają się dla Jurija po rozpadzie Związku Radzieckiego. Na Ukrainie czekają na niego tony niepilnowanego przez nikogo sprzętu wojskowego i wujek - generał ukraińskiej armii. Niewyobrażalne zyski przynoszą mu nielegalne kontakty z afrykańskimi dyktatorami, rebeliantami i partyzantami.

Wojtas
opis użytkownika

Któż nie marzy o bogactwie? Chyba nie ma takich ludzi. Nie inaczej jest z Jurijem Orłowem (Nicolas Cage) - Ukraińcem z pochodzenia, a obecnie obywatelem USA. Ma on dryg do handlu, ale dość specyficznym towarem, bronią. Dzięki wrodzonemu talentowi oraz powiązaniom rodzinnym (wujek generał) szybko staje się jednym z najbardziej cenionych i najlepiej zarabiających sprzedawców uzbrojenia. Spełniają się jego marzenia, dzięki przebiegłości zdobywa kobietę swoich marzeń, stać go na apartament, limuzynę. Stopniowo jednak zauważa minusy takiego życia, brat ma problemy z narkotykami, on sam musi żyć w zakłamaniu w stosunku do swoich rodziców, żony i synka.

KUNIQ
opis użytkownika

Jurij Orłow jest człowiekiem o wielu twarzach i fałszywych tożsamościach. Jest emigrantem, który realizuje swoje marzenia: uważa, że jego powołaniem jest zaspokajanie podstawowych potrzeb człowieka. Tym sposobem staje się jednym z najpotężniejszych handlarzy bronią na świecie, który sprzedaje broń wszystkim armiom (z wyjątkiem Armii Zbawienia) Liczne kontakty z partyzantami, rebeliantami przynoszą mu bogactwo o jakim nigdy nie śmiał marzyć. Im akcje rosną jego akcje, tym bardziej musi na siebie uważać- konkurencja i agent Interpolu stoją tuż za nim...

Figa
opis użytkownika

W światowym obrocie znajduje się ponad 550 mln. sztuk broni. Co dwunasty człowiek na Ziemi ma broń. Pytanie jakie sobie zadaje nasz bohater brzmi: jak uzbroić 11 pozostałych? Jest nim Yuri Orlov, który razem z rodziną udając Żydów wyemigrował z Ukrainy. Kiedy jest świadkiem morderstwa na zlecenie mafii zdaje sobie sprawę, że jego powołaniem jest handel bronią i to nie na małą skalę. Chce zarabiać na broni podczas różnych wojen. Do spółki wciąga swojego młodszego brata Witalija. Yurija nie interesuje nic oprócz pieniędzy, sprzedaje broń każdemu, kto tylko zapłaci, nawet jeśli są to przeciwne strony jednego konfliktu. Jedyna armią jakiej nie zaopatrywał to Armia Zbawienia, nie sprzedawał również broni Bin Ladenowi i to tylko dlatego, że ten nie płacił. W połowie lat 80-tych dostarcza już broń w 8 na 10 światowych konfliktach. Handluje również z bossami narkotykowymi. Tutaj walutą wymienną są narkotyki. Niestety Witalij się od nich uzależnia. Po umieszczeniu brata w zakładzie odwykowym zaczyna działać sam. Jednak i Yuri ma swoją słabość, jest nią Ava. Aby jej zaimponować wydaje niemal wszystkie swoje pieniądze. Po upadku ZSRR i zakończeniu zimnej wojny Yuri w 1992r. powraca do Odessy. Tutaj robi kokosowe interesy na broni z ukraińskich magazynów. W tym czasie popada również w konflikt z innym wielkim handlarzem broni Simeonem Weiszem. Robiąc interesy z wujkiem, generałem Armii Ukraińskiej jest świadkiem jak ten ginie w minie pułapce przygotowanej dla niego, w jego własnym samochodzie. Po tym zdarzeniu przychodzi kolej na interesy w Afryce, ze szczególnym naciskiem na Liberię i jej stolicę Monrowię. Orlov staje się zagrożeniem dla konkurencji, a na domiar złego po piętach depcze mu Interpol z niezmordowanym Valentinem na czele.

Zarlacz
opis użytkownika

Jurij Orlov przybył wraz z rodzicami i bratem do USA. Życie które posiadał nie podobało mu się, było przeciętne i nie czuł się z tym dobrze. Podobne postrzeganie na ów stan rzeczy miał jego brat. Postanowili to zmienić rozpoczynając handel bronią. Po jednej z transakcji brat Jurija uzależnił się od kokainy która była zapłatą za broń i wypadł z interesu. Jurij jednak był łakomy i rządny pieniędzy. Potrafił znaleźć się we właściwym miejscu i we właściwym czasie. Jak mawiał "nie robię tego dla pieniędzy, poprostu jestem w tym dobry". Akcja toczy się na różnych polach walki i jest dobrze umiejscowiona na tle historycznym. Jurij jednak zaczyna mieć problemy - nie są nimi jego przeciwnicy oraz wciąż obserwujący go Interpol lecz jego piękna żona którą "przypadkowo" uwiódł u początków swej kariery. Dochodzi do sprzeczki i Jurij zaprzestaje prowadzić swoje interesy związane z bronią. Po sześcio miesięcznej absencji odwiedzają go starzy klienci oferujący wielką i bardzo interesującą transakcję. Jurij nie może się oprzeć pokusie i próbuje jeszcze raz...

Aenama
opis użytkownika

Jurij Orłow (Nicolas Cage) ma wiele twarzy i wiele fałszywych tożsamości. Na pewno jednak urodził się na Ukrainie, a dzięki podrobionym papierom o żydowskim pochodzeniu może cieszyć się urokami amerykańskiej demokracji i próbować realizować "american dream". Zafascynowany strzelaniną między rywalizującymi rosyjskimi gangami, Jurij zostaje handlarzem bronią. Błyskawicznie staje się jednym z największych sprzedawców broni na świecie. Jego życie nie jest jednak do końca idealne. Ciągle stara się być o krok przed konkurencją i nie dać się złapać zawziętemu agentowi Interpolu Jackowi Valentinowi (Ethan Hawke). Stresujący jest również fakt, że jego żona i synek nie wiedzą czym tak naprawdę zajmuje się Jurij. Jednak los uśmiechnął się do Orłowa. W 1991 roku rozpada się Związek Radziecki i główny bohater wyjeżdża na Ukrainę, gdzie czekają na niego niewyobrażalne arsenały nie pilnowanej przez nikogo broni oraz wujek Dimitrij, generał ukraińskiej armii. Nadeszły złote czasy. Jurij ma bogactwo o jakim nigdy nie marzył...Niestety, im bardziej Orłow staje się znany, tym w większym niebezpieczeństwie się znajduje. Konkurencja nie śpi. "Najważniejsza zasada handlu bronią? Nigdy nie daj się zabić własnym towarem". W końcu jednak Jurij, przyzwyczajony do luksusu, pięknych kobiet i adrenaliny, będzie musiał stawić czoła największemu z wrogów - własnemu sumieniu.

Paj
opis użytkownika

Jurij Orłow to człowiek o wielu twarzach i wielu fałszywych tożsamościach. Emigrant, który skutecznie realizuje "American dream", "Zdałem sobie sprawę, że moim powołaniem jest zaspokajanie podstawowych potrzeb człowieka". I tak został jednym z najpotężniejszych handlarzy bronią na świecie. "Sprzedaję broń wszystkim armiom, z wyjątkiem Armii Zbawienia". Nielegalne kontrakty z dyktatorami, rebeliantami, partyzantami i samozwańczymi prezydentami przynoszą niewyobrażalne zyski. Jurij osiąga bogactwo, o jakim nigdy nie marzył. Niestey, im wyżej rosną akcje Orłowa w tym brutalnym biznesie, tym bardziej musi uważać na własne bezpieczeństwo. Konkurencja oraz zawzięty agent Interpolu depczą mu po piętach. "Najważniejsza zasada handlu bronią? Nigdy nie daj się zabić własnym towarem".

mju
opis użytkownika

Jurij Orłow (Nicolas Cage) ma wiele twarzy i wiele fałszywych tożsamości. Na pewno jednak urodził się na Ukrainie, a dzięki podrobionym papierom o żydowskim pochodzeniu może cieszyć się urokami amerykańskiej demokracji. Jurij postanawia zostać handlarzem bronią. Żyje jednak w wiecznym stresie, starając się zawsze o krok wyprzedzać zarówno konkurencję z branży, jak i zawziętego agenta Interpolu, Jacka Valentine'a (Ethan Hawke). Rok 1991 przynosi rozpad Związku Radzieckiego. Orłow natychmiast jedzie na Ukrainę, gdzie czekają na niego arsenały niepilnowanej przez nikogo broni oraz wujek Dimitrij, generał ukraińskiej armii. Jurij osiąga bogactwo, o jakim nigdy nie marzył. Nie wie jeszcze, że przyjdzie mu się zmierzyć z zupełnie nieoczekiwanym przeciwnikiem, własnym sumieniem.

opis dystrybutora dvd