PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=35407}

Pan Smith jedzie do Waszyngtonu

Mr. Smith Goes to Washington
7,7 4 019
ocen
7,7 10 1 4019
8,2 14
ocen krytyków
Pan Smith jedzie do Waszyngtonu
powrót do forum filmu Pan Smith jedzie do Waszyngtonu

Czy autor powyższego tekstu ma wogole pojecie o historii?
"Sam też narzuca się wniosek, że tak zawsze rozbite i podzielone Włochy po wojnie zostały jednak silnym i bogatym państwem, a my?"
...a my nie zostalismy Drogi kolego (Droga kolezanko), gdyz zostalismy zmuszeni sila do przyjecia fatalnego w skutkach dla naszej historii SYSTEMU POLITYCZNEGO.
I nie wiem co maja wspolnego Twoje opinie negatywnie odnoszace sie do Polski do tego filmu.

ocenił(a) film na 10
benek_2

Właśnie myślenie "oj bo jest komuna", tudzież dalej "oj bo były zabory", "oj bo były Szwedy" jest dowodem polskiemu braku pragmatyzmu & lenistwa.

ocenił(a) film na 9
_Andrzej_

W recenzji jest parę ciekawych spostrzeżeń (np. zaakcentowanie że film o amerykańskiej demokracji jest zrobiony z pozycji troszkę naiwnego obcokrajowca), ale o historii włoch i uwarunkowaniach historii Polski rzeczywiście nie masz dużego pojecia. A w każdym razie o przyczynach sytuacji obu narodów.

P.S. Nawiasem mówiąc, u nas w Polsce szalała demokracja i "inicjatywa obywatelska", kiedy oni tam jeszcze u siebie po drzewach chodzili. Poczytaj sobie coś o XVI-wiecznym ruchu egzekucji praw, konfederacji warszawskiej, pactach conventach i artykułach henrykowskich (w sumie pierwsza quasi-konstytucja na świecie).

ocenił(a) film na 10
Martinn

Demokracja, owszem była, ale sprawna w niewielkim stopniu.

ocenił(a) film na 9
_Andrzej_

Ależ przez długi czas była bardzo sprawna (czego dowodem liczne wewnętrzne, gospodarcze i międzynarodowe sukcesy Polski od powstania nowoczesnego parlamentu w końcu XV wieku aż do lat 30-tych XVII wieku).

Niestety z czasem zaczęła dominować podejrzliwość i niechęć wobec silnej władzy wykonawczej, w końcu zastosowano pierwszy raz w 1652 liberum veto ... i zaczęło się to sypać. A że Polska nie była bezpieczną wyspą, jak np. Anglia (gdzie można było sobie eksperymentować z demokracją bez wtrącania się obcych wojsk i swobodnie poprawiać pomyłki), to pomimo licznych prób naprawy - nie udało się przed upadkiem I Rzeczypospolitej. Mimo pierwszej w Europie konstytucji, pierwszego na świecie ministerstwa oświaty i całej masy innych nowatorskich rozwiązań, wskazujących na wielką wówczas tradycję i żywotność oświeconej myśli polit. w Polsce.

ocenił(a) film na 10
Martinn

Owszem demokracja I RP ma duże sukcesy, ale całościowo był to ustrój który wywalczyło sobie społeczeństwo które nie było do niej przygotowane. I to nie tylko w XVII i XVIII w, ale już w XVI widać że głównym celem złotej wolności jest zapewnienie swobód i ograniczenie prerogatyw władcy, przecież to wtedy były wszystkie te przywileje, a nawet już w XV. Natomiast co do sukcesów gospodarczych, no, Polska była spichlerzem Europy, ale w okresie kiedy feudalizm robił się już passe.

I gdzie się nie zgadzasz w mojej opinii co do Włoch. Przecież była to sieć bezustannie skłóconych i rywalizujących państewek, które bardzo łatow było podbić po kolej.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones