PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=826116}
6,2 15 784
oceny
6,2 10 1 15784
5,9 34
oceny krytyków
Pan T.
powrót do forum filmu Pan T.

Mam taką jedną słabość - uwielbiam w kinie klimat Polski lat 50. XX wieku. Już za samo osadzenie fabuły w tym okresie film ma u mnie +1 do oceny. Wtedy tylko szkoda, jeśli reszta jest mocno rozczarowująca. No więc "Pan T." w tej kwestii jest wszystkim tym, czego nie dostarczyła mi "Zimna wojna", bo poza usytuowaniem akcji w latach 50. (zresztą tylko do pewnego momentu), film Pawlikowskiego jest pełen fabularnych niedociągnięć, niedorzeczności i dziwacznych narracyjnych skrótów.

"Pan T." to podszyta oniryzmem i absurdem opowieść o literacie, który popadł w niełaskę u władzy. Mieszka w niewielkim pokoiku w domu dla artystów, ale wisi nad nim groźba eksmisji, albowiem jest to dom dla piszących, a nasz bohater nie pisze. To znaczy coś tam pisze, ale nie jest to tekst, który władza ludowa wydałaby, klepiąc autora z uznaniem po ramieniu. Pan T. próbuje więc jakoś przetrwać, wieść mimo wszystko normalne życie i nie poddać się marazmowi - pierze więc skarpetki u sąsiada, gdy u niego brak wody, udziela korepetycji i zawsze uprzejmie gawędzi ze współmieszkańcami, gdy zaczepią go na schodach. No i obmyśla też fabułę powieści sensacyjnej, choć bez pewności, że spodoba się władzy i zaowocuje większym groszem.

"Pan T." na pewno nie każdemu przypadnie do gustu, bo konwencja jest bardzo specyficzna, ale ze mną ten film okazał się wyjątkowo kompatybilny. Głębokie lata 50., klepiący biedę literaci i inteligenci niechcący iść na kompromisy z władzą, puste, ponure bramy i podwórza oraz doskonały Paweł Wilczak jako małomówny, charyzmatyczny Pan T. Jeśli wciągnie nas ten lekko odrealniony, podszyty groteską klimat, to już nie odpuści, mimo - być może - kilku potknięć, zwłaszcza pod koniec.

Warto jeszcze wspomnieć o świetnym Sebastianie Stankiewiczu w roli sąsiada Pana T. Pamiętam, że zwróciłam na niego uwagę już u Bodo Koxa w "Człowieku z magicznym pudełkiem", choć tam rolę miał raczej epizodyczną, ale wycisnął z niej absolutne maksimum. Mam nadzieję, że jego kariera ruszy z kopyta.

Źródło: https://www.facebook.com/Słowa-i-obrazy-1991025304472366

Diana

Zachęciłaś mnie, na pewno zobaczę ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones