PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=635084}

Panaceum

Side Effects
7,0 90 749
ocen
7,0 10 1 90749
6,1 21
ocen krytyków
Panaceum
powrót do forum filmu Panaceum

Historia w pigułce

ocenił(a) film na 7

Dla niekumatych, historia chronologicznie, bo w co drugim temacie ktoś się pyta o co chodziło.

1.Po aresztowaniu Martina, Emily popada w depresję i zapisuje się na terapię do doktor Siebert.

2.Panie zakochują się w sobie i wpadają na szatański plan. Doktorka uczy Emily jak symulować depresję i jakie objawy udawać w celu przepisania konkretnego leku, a Emily uczy ją finansów i giełdy.

3.Po wyjściu Martina z więzienia, Emily udaje depresję i zapisuje się na terapię do dr Banksa.

4.Co jakiś czas wymysla nowe objawy i historie, Banks zapisuje jej nowe leki (których oczywiście ona tak na prawdę nie bierze) aż w końcu Banks zapisuje jej Ablixę (Ablixę bierze na prawdę aby w razie czego wyszła w testach krwi po morderstwie),

5.Emily kilka razy udaje że po Ablixie lunatykuje, aby uwiarygodnić że była nieświadoma czynów i któregos razu zabija Martina niby pod wpływem leków,

6.Zgodnie z planem zostaje uniewinniona i zamknięta w szpitalu psychiatrycznym a cała wina spada na Ablixę. Wcześniej dr Siebert wykupiła akcje firmy konkurencyjnej i po tym jak akcje Ablixy zaczęły spadać, obie Panie obławiają się finansowo. Według planu po jakimś czasie Emily miała niby poczuć się lepiej w szpitalu i zostać wypisana i miały żyć długo i szczęśliwie.

7.W międzyczasie dr Banks odkrywa spisek, ale detektyw każe mu siedzieć cicho, bo Emily ma już wyrok uniewinniający a według prawa nie może być drugi raz skazana za to samo przestępstwo, nawet jakby się przyznała przed całym światem, więc dla niej to nic nie zmieni. Ale jeśli świat dowie sie prawdy to dr Banks straci wiarygodność jako psychiatra bo nie kapnął się że Emily udaje depresje, a detektyw będzie miał przechlapane bo nie wykrył morderstwa i Emily się wywinęła.

8.Banks mówi jeszcze kilku osobom, ale nikt mu nie wierzy.

9.Banks wpada na pomysł. Wmawia Emily, że dr Siebert opłaciła go, żeby jednak ją zostawił w szpitalu a sama ucieknie z kasą. Jednocześnie wmawia dr Siebert ze Emily się wygadała bo nie ma nic do stracenia i teraz chce pociągnąć ją za sobą.

10. Emily idzie z nim na układ że pogrąży dr Siebert jeśli Banks wypisze ja ze szpitala psychiatrycznego. Dr Siebert zostaje aresztowana za podżeganie do morderstwa, matactwa finansowe i inne duperele. Emily nie może być skazana ponownie, ale Banks postanawia ją wykiwać i odmawia wypisania jej ze szpitala. Zapisuje jej mocne leki psychotropowe i zaleca badanie moczu, aby mieć pewność ze Emily je bierze. Obie Panie dostają za swoje.

11. The End

Nie ma co tu kumać, film jest prosty jak budowa cepa :) Dziękuję za uwagę :)

ocenił(a) film na 6
karolinex

Wszystko sie zgadza dobry opis:)

ocenił(a) film na 6
karolinex

Też zrozumiałem ten film w ten sposób. Przeczytałem jednak cały opis, licząc na to, że coś ominąłem i historia jest mniej banalna :)

ocenił(a) film na 7
lukasz25

A to nie było tak,ze one już wcześniej zaczęły się ze sobą spotykać i to przez ich przekręty mąż Emily poszedł siedzieć?

ocenił(a) film na 6
RottenTobi

Dr Victoria Siebert w ogóle nie istniała w rzeczywistości to była alter ego Emily. Film polegał na tym aby z głowy Emily pozbyć się nieistniejącej Victorii i w ten sposób jaki pokazał film pozbyli się jej czyli wsadzając ją niby do więzienia może i kara śmierci. Emily wraca na oddział psychiatryczny bo to nie koniec jej leczenia.

karolinex

A jednak nie wszystko z filmu zrozumiałem. Dzięki.

ocenił(a) film na 6
karolinex

Taaaa, tylko po co uczyć udawać depresję skoro laska ją ma? Tego przecież nie da się wyleczyć.

skalorek

Czego nie da się wyleczyć? Depresji, czy udawania? Bo zapewniam, że depresję wyleczyć się da.

Astrox

podaj mi przykład kiedy depresja została wyleczona

markin

Ja akurat znam przypadek księdza, który miał depresję i po modlitwie wspólnoty została uleczona, znikła (województwo zachodniopomorskie). Poznałem go osobiście, dlatego piszę, bo cytowania jest wszędzie za dużo, świadectw z życia za mało.

ocenił(a) film na 8
karolinex

Tak, Chronologicznie, ale nie w filmie :)

ocenił(a) film na 8
karolinex

Do dwójki się nie zgadzam Emily nie zakochala się w Dr Siebert ona ją wykorzystala do swojego planu - to Emily najbardziej tu mieszala.

Dark_Cat

Emily mieszała bo to było w jej głowie Dr Victoria Siebert istniała w głowie Emily.

ocenił(a) film na 9
karolinex

Trzeba jeszcze dodać, że laska była chora psychicznie i naprawdę powinna brać jakieś leki bo w końcu kto normalny zabija męża z zimną krwią aby zarobić kase i nawet po nim nie płacze?

sarimaaa

a według ciebie kazdy morderca jest chory psychicznie ? Gdyby tak było to kazdy morderca byłby kierowany do szpitala psychiatrycznego a nie więzienia. Nawet takiego Breivika, który z zimną krwią zabił ponad 70 osób, całkowicie sobie obcych w imię swoich wydumanych teorii politycznych uznano za poczytalnego i skazano na pobyt za kratkami

walkirium

Ciekawy komentarz, ale akurat z Breivikiem to nie do konca mozna to tak krotko podsumowac. Jest bardzo dobra ksiazka autorstwa Åsne Seierstad <<En av oss>>, czyli jeden z nas. Mu zalezalo, zeby nie byc uznanym za psychicznego... Ciezki temat. Mocno skompikowane. Pozdrawiam!

julia_abdul_samad

Wiem, adwokat Breivika początkowo namowil go zeby linie obrony oprzec na niepoczytalnosci, zdobyli nawet korzystne dla siebie opinie bieglych co kwestionowala prokuratora. Jednak Breivik wycofal sie z tego bojac sie ze nie bedzie mogl przedstawic w trakcie procesu opinii publicznej motywacji swojego postepowania i ideologii

julia_abdul_samad

nie takie skomplikowane, Breivik przekazywał swoje poglądy więc nie mógł być przedstawiony jako chora osoba zdawał sobie z tego sprawę i stąd taki a nie inny proces. Breivik to ideowiec.

karolinex

Wszystko zrozumiałem poza tym dlaczego dr Banks nie doprowadził Emily do więzienia. Może jakoś przysnąłem na tej rozmowie z detektywem, że nie można skazać jej powtórnie i nikomu się to nie opłaca. A jakoś nie rozumiem dlaczego nie można rewidować wyroków gdy pojawią się nowe dowody w sprawie... nie wiem czy to jakaś zawiłość prawa amerykańskiego, której z polskiej perspektywy nie rozumiem, czy faktycznie tak prawo działa też u nas. Przez to jakoś zakończenie wydało mi się rozmyte i cała intryga miała jakiś miałki koniec.

kamill2001

Ale czego nie rozumiesz? W USA NIE MOŻNA zostać skazanym dwukrotnie za tę samą zbrodnię. Została uniewinniona prawomocnym wyrokiem i koniec, od tego nie ma już odwrotu. Obejrzyj sobie "Słaby punkt (2007)" by zrozumieć to lepiej.

ocenił(a) film na 7
Astrox

Nie tylko w USA, myślę, że w żadnym kraju nie można być dwukrotnie skazanym za tę samą zbrodnię.

kamill2001

jeśli dowody zmieniają kwalifikację prawną czynu to można bo jest to inna sprawa np. z nieumyślnego spowodowania śmierci na zabójstwo z premedytacją.
Dowody muszą być przez kogoś podane albo ze strony obrońców albo oskarżycieli. Jeśli sprawa się skończyła to jak chcesz podawać nowe dowody ?
Jeśli sprawa się skończyła to są podane dni uprawomocnienia się wyroku, 14 dni. Kiedyś miałem dziwną sprawę spadkową i uprawomocnienie sprawy nastąpiło dopiero po tym jak wystąpiła strona o wyrok hmmm co było po około 2 miesiącach. Może tak nasze sądy działają. Wyrok uprawomacnia sędzia prowadzący.

Żeby ktoś był skazany za to samo przestępstwo należy zmienić kwalifikację czynu.
Jeśli się chcesz temu przyjrzeć zobacz sobie film "Słaby punkt". https://www.filmweb.pl/Slaby.Punkt

markin

Jeśli strona występuje o uzasadnienie wyroku to wyrok uprawomocnia się dopiero po 14 dniach od dnia jego doręczenia stronom.

kamill2001

Powiem Ci tak bardzo trudno jest prowadzić sprawę do która się skończyła a ty masz zastrzeżenia.
Np. dostałeś mandat ale Cię tam nie było kanar sobie wpisał twoje dane bo kolega Cię nie lubi i celowo dał kanarowi twoje dane bo to był jego kolega. Podrabiają podpis, nawet napiszą sobie inne nazwisko.
Przewoźnik daje sprawę do sądu Ty się nie stawiasz bo nie wiesz o tym, teraz są e-sądy, 2 razy nie odbierzesz awizo i jest jako dostarczone nawet na inny adres mogą Ci wysłać sądu to nie interesuje.
Dalej sprawa się kończy bez Twojej wiedzy.
Za dwa lata dług zostaje sprzedany firmie windykacyjnej i tak się dowiadujesz.
I mamy tutaj i oszustwo i świadome przekazywanie danych i wiele innych można znaleźć.
I co ? Komornik działa na sprawie która się skończyła i w zasadzie nie masz żadnych szans działanie w tej sprawie.

Film oczywiście na faktach.
Zobacz sobie film https://www.filmweb.pl/film/Diabelska+przełęcz-2013-336392 "The Devil's Knot" - "Diabelska przełęcz". Doczekaj do końca i przyjrzyj się to co jest napisane po filmie.

ocenił(a) film na 6
karolinex

"6.[...] Wcześniej dr Siebert wykupiła akcje firmy konkurencyjnej i po tym jak akcje Ablixy zaczęły spadać, obie Panie obławiają się finansowo [..]."

a nie czasem shortowały akcje producenta powyższego leku?

Pozycja krótka (ang. Short position) – na rynku finansowym oznacza zawarcie transakcji mającej na celu osiągnięcie zysku w przypadku spadku cen danego instrumentu finansowego

karolinex

cała historia jest tylko i wyłącznie w głowie Emily nawet jest powiedziane, że jest dwiema osobami dr Victoria w rzeczywistości nie istnieje nawet na koniec filmu jest powiedziane, że Emily widzi rzeczy które nie istnieją a Matka nigdy nie była w psychiatryku i nie mała elektrowstrząsów.
No proszę Cię.

markin

chodzi mi o to, że lekarze chcąc się pozbyć alter ego, czy też nieistniejącej koleżanki Emily podają jej placebo które się tu nazywa panaceum czyli uniwersalny lek na wszystko, przestaje brać środki zaczynają jej wmawiać, że zabiły razem męża, kolejne kroki to przedstawienie, że lekarz się połapał naszczuł jedną na drugą wypuszczają ja z psychiatryka niby wydaje swoją koleżankę ona idzie siedzieć czy też może kara śmierci czyli lekarze naturalnie pozbywają się jej alter ego po czym Emily musi wrócić na oddział psychiatryczny na dalsze obserwacje i leczenie.
Ot, cała opowieść.
Emily faktycznie jest chora a lekarze aby pozbyć się jej wymyślonej koleżanki, alter ego wmawiają jej, że jest zdrowa.

ocenił(a) film na 8
markin

Myślę, że twoja teoria o drugim dnie tego filmu jest nadinterpretacją, a historia jest jednak prosta, jak u założyciela wątku.
1. Gdzie niby jest powiedziane, że jest dwiema osobami? Jeżeli chodzi Ci o to, że mieli płynąć we trójkę, to mówiła o dziecku.
2. Nie jest powiedziane, że widzi rzeczy, które nie istnieją - tak było tylko według ankiety, którą wypełnił za nią lekarz, to lekarz zaznaczył w sfabrykowanej przez siebie ankiecie taką (niby jej) odpowiedź.
3. Nie matka, tylko teściowa, ale to nie istotne, to nie ona miała elektrowstrząsy, to tylko jakaś trochę do niej podobna kobieta, która ma rude i wyraźnie kręcone włosy, a teściowa ma włosy proste i ciemnie. Teściowa ma też na lewym policzku dość spory, odstający pieprz, którego kobieta poddawana elektrowstrząsom nie ma.

ocenił(a) film na 9
markin

Żarty sobie robisz? I dr Martin spotyka tę nieistniejącą lekarkę na sympozjum i od tej nieistniejącej lekarki dostaje długopis? Ty serio to piszesz? Emily była wyrachowana socjopatką. A jej lekarka istniała.

karolinex

Jeden z lepszych spojlerow, jakie czytalem! Wszystkie powinny takie byc - jasno, zwiezle i od razu mozna zdecydowac, czy ogladac, czy nie.
Dla mnie super pomocne!
Dzieks!

karolinex

Imponujący wpis. Właśnie głównie dlatego ten portal jest potrzebny, by pomagać, bo szczegóły o filmie czasem są gdzie indziej, np. na Imdb, a komentarzy co do fabuły jest raczej mało; zaś twórcy filmu robili zwroty akcji szybkie, nawet zwiększające swą prędkość w miarę zbliżania się do końca, co uznawane jest na forum za wadę filmu, jest taki wątek - wskutek tego pewnie nawykli do typowych filmów na 5-6 gwiazdek widzowie wychodzili do kuchni, by zrobić sobie herbatę, a Soderbergh był jak skoczek zjeżdżający na nartach po rozbiegu, coraz szybciej mnożył zwroty akcji.
W tym spisie treści brakowało tylko wzmianki o fortelu psychiatry, o wstrzyknięciu soli fizjologicznej.
A co do uwagi "Użytkownika_zajetego" powyżej - przed obejrzeniem filmu przeczytanie spoilera zabija motywację do obejrzenia filmu, nie wiem, dlaczego on pisze o czytaniu spoilerów, by się zdecydować czy oglądać.

Wydmin

U mnie nie zabija, u mnie czesto pozwala stwierdzic po latach "rany, przeciez ja ogladalam ten film"

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones