PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=798143}

Parasite

Gi-saeng-chung
8,1 175 215
ocen
8,1 10 1 175215
8,3 61
ocen krytyków
Parasite
powrót do forum filmu Parasite

Nareszcie obejrzałam ten film. I powiedzieć o nim, że jest doskonały, to tak naprawdę nic nie powiedzieć. Bogactwo metafor, wielowymiarowość, fantastyczna struktura fabularna, która przykuwa i utrzymuje uwagę przez cały czas trwania seansu, świetna kreacja postaci. Kino zaangażowane i angażujące jednocześnie. Wyśmienity mix gatunkowy. A przede wszystkim... jest to film niezwykle silnie oddziałujący na emocje. Śmiałam się z absurdu i konwencji groteskowej, płakałam współodczuwając, jakbym była tam, z nimi. Dawno żadnego seansu nie odczuwałam tak mocno. Ten film z pewnością ze mną zostanie. Oscar? Obowiązkowy.

ocenił(a) film na 8
Permanentnie_Zadumana

Też mi się podobał, ale podaj jakąś metaforę. Tak z ciekawości

obserwacja

Jasne, już podaję :) UWAGA, SPOILER!
Za metaforę uznałabym na przykład scenę, w której rodzina ucieka przed telefonem jak przed bronią - pistoletem. Kobieta „celuje” w nich telefonem, trzymając dłoń na przycisku jak na spuście. W dzisiejszych czasach potęgą jest informacja i tak naprawdę to ona może kogoś zrujnować – „nie potrzeba” użycia siły fizycznej. Co więcej, pokazuje to siłę świata wirtualnego, który zaczyna być nierozerwalnie związany z tym, w którym przebywamy – ta sfera staje się coraz bardziej „rzeczywista”.
Pozdrawiam ciepło :)

ocenił(a) film na 8
Permanentnie_Zadumana

Faktycznie, też na to zwróciłam uwagę :) Metaforą nizin społecznych rodziny może być też ich mieszkanie w piwnicy i to w najniższym punkcie ulicy, może i miasta. Skutek ulewy był opłakany a dla syna bogaczy to była tylko nocna przygoda w namiocie na wilgotnej trawie. Mieszkali o wiele "wyżej". Również serdecznie pozdrawiam i liczę na to, że ktoś tu jeszcze sypnie jakąś metaforą. Bardzo możliwe, że coś pominęłam:)

obserwacja

O, to też świetny przykład! :) 'Parasite' to film idealny wręcz do analizy. Planuję obejrzeć go w najbliższym czasie jeszcze raz, aby móc dokładnie to zrobić :) I nie tylko w takim celu. Niezwykle trafił w mój gust :) I dziękuję za pozdrowienia! :)

ocenił(a) film na 8
Permanentnie_Zadumana

Jeśli obejrzysz jeszcze raz i przyjdą Ci do głowy nowe spostrzeżenia, dopisz koniecznie w tym wątku, chętnie się o nie wzbogacę! Pozdrawiam :)

ocenił(a) film na 8
Permanentnie_Zadumana

OK, ale to raczej nie jest metafora. No bo czego to jest niby metafora?
To jest całkiem realne, sensowne i celowe wykorzystanie telefonu. Coś jak dawniejsze: "Bo będę krzyczeć."

Permanentnie_Zadumana

Że film mało rzec świetny to okey, ale po co go zaraz stygmatyzować jakąś tam amerykańską statuetką? eee

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones