Jeszcze inna interpretacja

Większość osób tu na forum zgadza się z dość prostą interpretacją, że Rumi jest schizofreniczką i morderczynią. Parę osób dodaje mimochodem, że z Mimą też jest coś nie tak, że może też ma schizofrenię. Wiele scen nie pasuje mi jednak do tej wersji, i jest ona dla mnie - tak jak powiedziałam - o wiele zbyt prosta. Wydaje mi się, że Satoshi Kon nie tworzy filmów tak, jak Lynch, tzn. montując surrealistyczne sceny, które mają specjalnie zaburzać logikę fabuły. Reżyser wydaje mi się, przeciwnie, wybitnie logiczny, a po dłuższym zastanowieniu myślę, że logikę tę znalazłam.
Myślę, że tak naprawdę jest to poniekąd film fantasy, przedstawiający postać, którą nazwę tu Widmem. Chodzi mi o Widmo Mimy sprzed zmiany kariery, pojawiające się zawsze w stroju z ostatniego koncertu. Pokazuje się ono trzem różnym osobom, które nie uważają zmiany kariery za dobrą decyzję: samej Mimie, jednemu z jej fanów Me-Manie i jej agentce Rumi. Po pewnym czasie Widmo rośnie w siłę i dochodzi do opętania bohaterów. Po kolei:
1. Widmo ukazuje się Me-Manie, skłaniając go do założenia bloga.
2. Widmo ukazuje się Mimie, wywołując u niej wyrzuty sumienia z powodu zmiany kariery.
3. W pewnym momencie obie te osoby widzą Widmo w tym samym momencie - na koncercie duetu CHAM - Mima zza kulis, Me-Mania z widowni.
4. Widmo dręczy Mimę: traci ona pamięć, świadomość, nie wie ona momentami co jest serialem, w którym gra, a co rzeczywistością, wydaje jej się, że oszalała. Przy tym dalej ukazuje jej się, nasilając wyrzuty sumienia.
5. Widmo przekonuje Me-Manię, że prawdziwa Mima - aktorka - jest oszustką, fałszywą wersją piosenkarki. Me-Mania wysyła list-bombę, próbując zabić Mimę.
6. Widmo doprowadza do pierwszego morderstwa, scenarzysty (wydaje mi się, że skłania do tego Me-Manię, ale nie jestem pewna).
7. Widzimy drugie morderstwo, fotografa. Oczywiste dla mnie jest, że dokonane zostało własnymi rękami Mimy, opętanej przez Widmo. Na zdjęciu widać, jak sama Mima kupuje strój dostawcy, potem znajduje w swojej szafie zakrwawione ubranie, nie mówiąc o tym, że śni jej się morderstwo dokładnie tak, jak się wydarzyło.
8. Widmo skłania Me-Manię do zgwałcenia i zabicia Mimy. Ta zabija go w obronie własnej (nie opętana).
9. Mima nie znajduje później ciała, ponieważ Widmo zdążyło się go pozbyć. Myślę, że w tym momencie opętało już Rumi. Również rękami Rumi dokonało kolejnego morderstwa, pana Tadokoro.
10. Opętana przez Widmo Rumi atakuję Mimę.
Zakończenie zinterpretowałabym tak: Rumi zostaje przez policję obarczona winą za wszystkie morderstwa i określona schizofreniczką. Widzimy, że Widmo zostaje z nią, myślę, że na stałe, w psychiatryku. Myślę też, że Mima pod koniec zdaje sobie z wszystkiego sprawę, a jej stwierdzenie "jestem jej wdzięczna, zawdzięczam jej wszystko" nie dotyczą Rumi, tylko właśnie Widma. Prawdopodobnie Mima wróciła do śpiewania.

19

Zgłoś nadużycie

Opisz, dlaczego uważasz, że ten wpis nie jest zgodny z regulaminem serwisu: