1 godz. 35 min.
7,8 39 716
ocen
7,8 10 39716
23 652
chce zobaczyć
7,8 18
ocen krytyków
{"rate":7.8333335,"count":18}
{"type":"film","id":338362,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Persepolis-2007-338362/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Persepolis
 • eorhen ocenił(a) ten film na: 10

  Przerażająca jest ignorancja wyrażona przez niektórych w komentarzach. Ludzie którzy na samo
  słowo "komunizm" reagują agresywnie nie powinni w ogóle zabierać się za takie kino. Proponuję
  najpierw dobrze zapoznać się z ideologią zanim zaczniecie krytykować film za opiewanie
  komunizmu.
  Dla mnie film świetny, w dość ciekawy sposób ukazuje wiele problemów społecznych Iranu, choćby
  sytuację kobiet. Wydawał mi się dość prosty w przekazie, ale niektóre wypowiedzi uświadomiły mi
  jak trudno go zrozumieć.

 • eorhen Czym innym jest XIX-wieczna ideologia marksistowska na zachodzie Europy, a czym innym bolszewizm i leninizm - a w "Persepolis" dziadek głównej bohaterki, którego ona tak kochała, był miłośnikiem Lenina (o czym sam mówił) i uciekł z Iranu do ZSRR. Więc jak najbardziej można zarzucić temu filmowi propagowanie zbrodniczej ideologii totalitarnej, choć ukazywanej pod pozorem "walki o wolność".

  W Iranie miłośnicy ZSRR byli marginesem, a w tym filmie występuje ich mnóstwo. Czyli oglądając go można odnieść mylne wrażenie, jakoby w Iranie prawie wszyscy byli albo po stronie szacha, albo po stronie ZSRR, albo po stronie teokracji Chomeiniego.

  Owszem, dobrze że "Persepolis" krytykuje teokrację i reżim oparty na religijnym fundamentalizmie, ale źle że przedstawia komunistów i miłośników Lenina wyłącznie w pozytywnym świetle.

  Do tego animacja jest bardzo prymitywna. Może i taka sama była oprawa graficzna komiksu, na którym oparto film, ale sama w sobie wygląda kiepsko. I kilka scen jest naprawdę niesmacznych - jak te z rzyganiem czy jedzeniem własnych gilów z nosa. Obrzydliwość. Twórcy mogli to sobie darować.

 • eorhen ocenił(a) ten film na: 10

  Trojden Dziękuję za rozsądną wypowiedź. Choć nie podzielam punktu widzenia, to zawsze doceniam dobrą argumentację, której niestety w innych wypowiedziach tutaj nie mogłem znaleźć.

 • Stan_wojenny ocenił(a) ten film na: 7

  eorhen Autorka opisała swoje wspomnienia i w jej życiu hasło komunizm wyglądało tak a nie inaczej. Nie ma obowiązku naginania swojej wizji i wspomnień do kanonu obowiązującego w jakimś tam kraiku w centralnej europie.

 • Zielony2009 ocenił(a) ten film na: 7

  Stan_wojenny Prawda.

 • Stan_wojenny Jednakże film jest produkcji francuskiej, a jak każdy wie Francja swego czasu była skupiskiem komunistów.

 • eorhen A co ma do tego podzielanie twojego punktu widzenia? Po prostu masz poglądy bliskie komunistycznym bądź socjalistycznym i stąd wielkie twoje oburzenie.

  "dziadek głównej bohaterki, którego ona tak kochała, był miłośnikiem Lenina (o czym sam mówił) i uciekł z Iranu do ZSRR."

  Tutaj już nawet nie masz do czego się odnieść, Uargumentował to doskonale. Bardzo dobrze, że Polacy są wyczuleni na "jakikolwiek" rodzaj komunizmu...

 • Knoocker ocenił(a) ten film na: 9

  Trojden Wiesz tam gdzie USA stawiało swoje brudne łapska w czyjes w sprawy kraju, tam pojawiali sie komunisci dla przeciwwagi. Trzeba pamietac że to były czasy zimnej wojny.

 • cyc2 ocenił(a) ten film na: 9

  Trojden "Czym innym jest XIX-wieczna ideologia marksistowska na zachodzie Europy, a czym innym bolszewizm i leninizm" - a jeszcze czymś innym postmarksizm, największa współczesna zakała lewicy

 • Trojden Może by się tak w końcu nauczyć, że Polska perspektywa patrzenia na sprawy nie jest jedyną? Iran to kraj, który przeżywa horror ze względu na dyktaturę i fundamentalizm religijny, więc każda opozycja jawi się jako wyzwolenie. Autorka przedstawia swoją perspektywę, dla niej bohaterami byli członkowie jej rodziny, którzy byli komunistami. I to przekazuje. Ty zapewne, za komuny urodzony, kojarzysz komunizm z krzywdami, które wydarzyły się w Polsce, więc sobie przypomnij jak Ty patrzyłeś na opozycję i na władzę. Bohaterka filmu dokładnie tak samo, tylko w jej przypadku kto inny wyrządza krzywdy. Może miała przedstawiać USA albo Anglię jako bohaterów, czyli kraje, które wojnę wzniecały, co? A co d jakości komiksu i fakt, że "animacja jest prymitywna", to gdybyś raczył nie zasłaniać się ignorancją to wiedziałbyś, że wiele dzieł artystycznych to przedstawienia ciężkich wydarzeń wybiera najprostsze środki. Wracaj do oglądania Bambi i innych produkcji Disney'a. Tam nie dość, że wszystko śliczne i kolorowe, to nie ma ani słowa o kmunizmie, a i historie na tyle proste, że zrozumiesz.

 • Barbara_Zdunk W punkt. W kontrascie do fundamentalizmu religijnego komunizm byl widziany jako wybawienie i rozsadny ustroj… Nie ma sie co oburzac. Akurat tak sie zlozylo w ze tam smierc niosl fundamentalizm religijny a nie komunizm i tyle. Nie mozna tego porownywac do sytuacji w Polsce.

 • Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem

 • Jam_Jest_Masakrejszyn ocenił(a) ten film na: 7

  kapskutowykutodaktyl "Wystarczy zadać sobie pytanie "Czy kradzież jest dobra?" W zależności od odpowiedzi ludzie dzielą się na porządnych i lewactwo"
  wystarczy zadać sobie pytanie: "czy autor pisał to na poważnie". jeśli tak - do gułagu.

 • Jam_Jest_Masakrejszyn ocenił(a) ten film na: 7

  kapskutowykutodaktyl "Wystarczy zadać sobie pytanie "Czy kradzież jest dobra?" W zależności od odpowiedzi ludzie dzielą się na porządnych i lewactwo"
  wystarczy zadać sobie pytanie: "czy autor pisał to na poważnie". jeśli tak - do gułagu.

 • eorhen Po przeczytaniu komiksu obejrzałem film. Niestety. Przekonałem się, że ciężko było umieścić doskonałych 300 stron w 90 minutach. Niestety film to zaledwie 20% treści komiksu i nie wiem z jakiego powodu - zmienione zakończenie. Główna bohaterka zegnajac się z rodziną na lotnisku twierdzi, że widziała babcie tego dnia po raz ostatni. W komiksie natomiast pojawia się informacja, że spotkała babcie raz jeszcze, podczas pobytu w Iranie, w irański nowy rok. Nie wiem czemu autorka komiksu, która przecież tworzyła ten film, dokonała tak diametralnej zmiany zakończenia.

 • Danio31b ocenił(a) ten film na: 8

  nieodwracalne Dla ładunku emocjonalnego ,widzenie babci po raz ostatni na koniec filmu jest o wile bardziej dramatyczne i oddziałuje na serce, niż informacja ze babcia jednak żyła i bohaterka spotkała ją potem :)

 • użytkownik usunięty ocenił(a) ten film na: 8

  eorhen Komunizm, inaczej zwany socjalizmem to tylko mord i bieda.

 • mario977 ocenił(a) ten film na: 1

  A czym jest Unia Europejska czy Amerykanskie NAFTA?
  Zmienily sie tylko szyldy i sposoby depopulacji.

 • mario977 Jestes idiota jezeli tak uwazasz…

 • mario977 ocenił(a) ten film na: 1

  oxnvnuho Tak uwazam, opinia głupola mi zwisa.