PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=666263}

Perwersyjny przewodnik po ideologiach

The Pervert's Guide to Ideology
7,2 5 144
oceny
7,2 10 1 5144
6,9 8
ocen krytyków
Perwersyjny przewodnik po ideologiach
powrót do forum filmu Perwersyjny przewodnik po ideologiach

Po bardzo dobrej " Z-boczonej historii kina", w której główny nacisk był kładziony na teorie Freuda i
Lacana, proporcje zostały zmienione i "Perwersyjny przewodnik po ideologiach" skupia się głównie
na myśli Marksistowskiej i Stalinowskiej. Druga połowa filmu jest w mojej subiektywnej opini
lepsza, gdyż więcej w niej psychoanalizy i tym samym zbliżamy się do "Historii kina", ale
ostentacyjne podsumowanie i muzyka końcowa finalnie niweczą nadzieje na pozytywny odbiór
filmu. Zizek wręcz woła "Komuno, nadejdź!", a słowa te podkreśla pieśń rodem z ZSRR grana wraz z
wejściem napisów końcowych. Nic odkrywczego nie napisałem - kto się interesował tematem, ten
wie, jakie poglądy prezentuje Slavoj Zizek. W kazdym razie, mam nadzieję, że opinia daje pewien
pogląd na temat filmu dla zainteresowanych osób.

ocenił(a) film na 8
Engel696

Faktycznie, rozegzaltowana końcówka psuje cały efekt, ale jednak przez niemal cały film nie było tu wyraźnego opowiadania się po żadnej ze stron, co zaskoczyło mnie na plus. Takie ordynarne zderzenie socjalizm vs. kapitalizm właściwie zeszło tu na dalszy plan, momentami można było odnieść wrażenie, że Żiżek widzi to jako dwie strony jednej chorągiewki (znając poniekąd sztuczki tego pana przeczułem, że to taka zabawa, ale jednak wychodziła całkiem przekonująco). Generalnie, bardzo trafnie obnażył słabości ideologii jako takiej (a nie konkretnego -izmu), więc główny cel wykładu został osiągnięty. Końcowe wołanie w żaden sposób nie może być puentą całości, bo z niej nie wynika. A może to tylko kolejna prowokacja?

Swoją drogą, to chyba jedno z najprzystępniejszych dzieł Żiżka, co nie znaczy, że najprostszych. Można polecić komuś, kto dopiero chce się zapoznawać z tą fascynującą postacią.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones