The Pervert's Guide to Ideology

Slavoj Žižek opowiada w charakterystyczny dla siebie sposób o ideologiach kształtujących naszą rzeczywistość. Jego wypowiedzi ilustrują fragmenty z klasyków kina.

Perwersyjny przewodnik po ideologiach (2012): zwiastun nr 1 (polski) ...

Rozpiętość tematów, które podejmuje krytyk – oraz przeskoki, jakie robi między kolejnymi wątkami – mogą przyprawić niektórych o zawrót głowy. Ale retoryka Žižka jest prosta, czytelna. Poza tym dba on o to, by zabawiać swojego widza/słuchacza odwołaniami do tego, co dobrze znane. Stąd między innymi analiza źródeł magnetyzmu Coca-Coli, kawy ze Starbucksa czy Kinder-niespodzianki. Kluczem do popularności filozofa jest właśnie lekkostrawna forma, w jaką ubiera swoje wywody.  czytaj dalej

zdaniem społeczności pomocna w: 88%
pokaż:
 
Slavoj Žižek Slavoj Žižekjako: Slavoj Žižek (on sam)
Slavoj Žižek jako $roleTextAlt

ocena aktorów w filmie

Slavoj Žižek jako false
Slavoj Žižek (on sam)
8,3 26 ocen

Geniusz, szaleniec, klown, radykalny lewak – tak mówi się o Slavoju Žižku, jednym z najciekawszych i najpopularniejszych myślicieli naszych czasów. Ten filozof, psychoanalityk, autor ponad kilkudziesięciu książek traktujących o popkulturze, polityce, ekonomii czy militarnych konfliktach jest także wytrawnym znawcą i miłośnikiem kina. Dał temu wyraz w głośnym dokumencie "Z-Boczona historia kina". Po 6 latach od premiery tamtego filmu Žižek wraca do współpracy z reżyserką Sophią Fiennes, by tym razem w prowokacyjny sposób spojrzeć na naszą rzeczywistość i kształtujące ją ideologie. Žižek przygląda się im pod lupą i punktuje to, co mają nam do zaproponowania: liberalizm, komunizm, nazizm, kapitalizm i katolicyzm. Uświadamia, jak każda z tych ideologii manipuluje naszymi pragnieniami i marzeniami. A wszystko to zilustrowane jest błyskotliwie i prowokacyjnie dobranymi fragmentami takich klasyków kina, jak m.in. "Szczęki", "Brazil",  "M.A.S.H" czy "Titanic". "Perwersyjny przewodnik po ideologiach" to inteligentna, dowcipna i erudycyjna analiza wszelkich -izmów, kształtujących nasze systemy wierzeń i zachowań. Najbardziej pobudzający intelektualnie film ostatnich lat.

recenzje użytkowników

Na razie nikt nie dodał recenzji tego filmu. Możesz być pierwszy! Dodaj swoją recenzję.

pozostałe informacje o filmie
Perwersyjny przewodnik po ideologiach

muzyka:
zdjęcia:
 
oceń twórców
dystrybucja:
Gutek Film
studio:
  • BFI
  • Blinder Films
  • Film4
(więcej...)
inne tytuły:
The Pervert's Guide to Ideology
  • Miedzynarodowe

(więcej...)
  • Zdjęcia do filmu kręcono w Bray (Irlandia) oraz w Los Angeles, a także na pustyni Mojave (Kalifornia, USA).
zobacz wszystkie tematy na forum

twórcy strony zobacz więcej

Cieszymy się, że Ty też masz łeb pełen filmów i chcesz podzielić się swoją wiedzą z innymi.
Niniejsza strona została utworzona dzięki takim jak Ty! Najwięcej treści dodali:

Dowiedz się więcej o