Piła

Saw

2004 1 godz. 43 min.
6,7 211 254
oceny
6,7 10 211254
7 795
chce zobaczyć
6,3 7
ocen krytyków
{"rate":6.285714,"count":7}
powrót do forum filmu Piła
  • van_der ocenił(a) ten film na: 7

Zastanawiam się dlaczego seria Piły to horror, przecież tu niema nic takiego co nie mogłoby się wydarzyć naprawdę w realnym świecie, niema żadnej fantastyki czy zjawisk nadprzyrodzonych. Gościu zamyka grupę ludzi (są pułapki), którzy walczą o swoje przetrwanie? Dla mnie to jest po prostu thriller a nie horror.

• eulogy_pl ocenił(a) ten film na: 8

van_der No właśnie też się nad tym zastanawiałem. W filmie nie ma żadnych nad przyrodzonych motywów ani zjawisk paranormalnych, a genezą horrorów są właśnie takowe zjawiska itp.

• pattymatheson ocenił(a) ten film na: 10

van_der A w horrorze musi być coś nadprzyrodzonego? A w thrillerze nie może być? Horror przemawia do lęków pierwotnych. Paniczny strach, obrzydzenie... Normalne, że najbardziej boimy się nadnaturalnych rzeczy, bo nad nimi nie umielibyśmy zapanować. Ale przecież zwykłe slashery to też horrory. Natomiast thriller buduje napięcie, które może być związane nie tylko ze strachem, ale i z tajemnicą, erotyką... Fantastyka i Supernatural to w zasadzie nawet odrębne gatunki.

• pattymatheson Horror to fantastyka grozy - FANTASTYKA.
    Brak tego elementu wyklucza nazwę "horror".
    Piła to zwykły film epatujący krwawymi scenami.
    Zresztą bardzo kiepski.

• pattymatheson ocenił(a) ten film na: 10

matoole Ubolewam, że nie ma ścisłych definicji gatunków. Póki co to kwestia kompromisu, a i tak zawsze będą istnieć różne szkoły. ISO zajmuje się pierdołami, a tu się trzecia wojna światowa szykuje! Ja jestem minimalistką; proponuję sięgnąć do genezy słowa "horror".
    Przejrzałam sporo definicji, lecz nigdzie nie znalazłam takiej, która wyklucza z horrorów filmowych typ "mundane gruesome". Natomiast "fantastyka grozy" odnosi się do literatury jako odmiana fantastyki (nigdzie nie nazywają tak filmów). Rozumiem genezę horroru; powieść gotycka na pierwszym miejscu stawiała elementy nadprzyrodzone jako bunt przeciw racjonalizmowi, strach był gdzieś obok, towarzyszył całości. Jednak wiele się zmieniło, o czym wspomina nawet Wikipedia.
    No i nie ma gatunku "zwykły film", musisz to gdzieś umieścić.

• pattymatheson Słowo "horror" powstało w celu określenia czegoś i tylko jako składowa wymaganych elementów to słowo powinno być adekwatne.
    Na potrzeby określenia filmów ,których główną składową jest fantastyka grozy ,ktoś kiedyś wymiślił określenie horror.Nie zmienią tego,a przynajmniej nie powinny, próby rozszerzenia znaczenia tego słowa.To już zostało określone.
    To takie filmy jak "piła"powinny poszukać sobie własnego miejsca i własnej nazwy "gatunku" filmowego.

• armarange ocenił(a) ten film na: 6

matoole Jeżeli coś zostało określone nie oznacza że nie może być uzupełnione i rozszerzone. Otwórz swój umysł a lepiej się poczujesz. Pozdrawiam

• Pysiek33 ocenił(a) ten film na: 7

pattymatheson Są ścisłe definicje. Horror to nadprzyrodzone a thriller to ludzie czynią zło. Tego uczyli nawet w szkole

• ZSGifMan ocenił(a) ten film na: 9

matoole " fantastyka grozy " - skąd to wziąłeś?

Najprostsza metoda to bierzesz słownik do ręki i masz co oznacza słowo "horror" :
    - przerażenie
    - okropność
    - zgroza
    I wszystko się zgadza, fantastykę ktoś z nudów dolepił, albo na siłę!

• pattymatheson Thriller też przemawia do lęków pierwotnych. Nie dzielmy włosa na czworo i nie twórzmy bytów ponad miarę. Każdy dorosły człek rozumie, iż w domyśle thriller to dreszczowiec, przy czym horror też wywołuje dreszcze, ale przy udziale obiektów nadnaturalnych. I tyle.

• Movie_Crash_Man ocenił(a) ten film na: 7

van_der Sposób w jaki przedstawia ten film treść jest z horroru.

• Janek6x6 ocenił(a) ten film na: 6

van_der Ale jest pierwiastek wywołujący grozę, co najmniej sceny gore...

• armarange ocenił(a) ten film na: 6

van_der Sa różne horrory. Jedne traktują o zjawiskach nadprzyrodzonych inne nie. Twoje pytanie jest moim zdaniem pozbawione sensu.

• armarange Prawie rok póżniej odpowiedź? :D
    Wszyscy wiedzą że on nie miał racji

• Electrolit ocenił(a) ten film na: 8

van_der Chodzi bardziej o brutalność scen, aczkolwiek ja tak samo rozumiem pojęcie horroru jako film, w którym straszy coś nadprzyrodzonego

• rozkminator ocenił(a) ten film na: 10

van_der Pełna zgoda. W horrorze musi być coś nadnaturalnego, w thrillerze nic nadnaturalnego być nie może. Zamiast ogólnika "horror" proponuję używać "kino grozy", do którego należą oba podgatunki i nie będzie zamieszania :)

• van_der No właśnie, Piła to jest thriller psychologiczny z elementami horroru (w tym gore). Nigdy nie traktowałam tej serii jako horrorów.

• ruski_arbuz ocenił(a) ten film na: 5

van_der Przeciez jest mnostwo filmow horrorow w stylu piły.. ktore wedlug twojej definicji nie powinnny byc horrorami a sa..... np wszelkie filmy o grupce ludzi ktore po kolei sa mordowane w jakims lesie czy inne teksanskie masakry... to zawsze byly horrory

ruski_arbuz W sumie to masz racje. Chodź właściwie jest to thriller, z tym że chyba zbyt mocny, zbyt krwawy, więc raczej dobrze, że ludzie określają takie filmy gatunkiem horroru.

• arieljarosz ocenił(a) ten film na: 7

van_der Widziałem na razie tylko trylogię, a co sądzicie o kolejnych częściach? Warto?

arieljarosz Jeśli trylogia przypadła Ci do gustu to uważam, że warto. Ja nie widziałem tylko "Dziedzictwa".

• karakarina2012 ocenił(a) ten film na: 10

van_der Przecież gatunek horror dzieli się na mase pod gatunków a piła to jest taki gore

• segundajuganda ocenił(a) ten film na: 6

karakarina2012 Prawda. To nie matematyka, tu granice są płynne i nie byłbym aż takim purystą językowym jak niektórzy wyżej.
    W ogóle sztuka filmowa jest, jak nazwa wskazuje sztuką, dlatego trudno o jakąkolwiek ścisłą systematykę.
    Niemniej przemawia do mnie argument nadnaturalności, który przesuwa Piłę do thrillera->gore. Jakkolwiek "horror" też oddaje istotę filmu, której głównym efektem jest wywołanie rodzaju strachu u widza.

• van_der Ludzie ocenili to jako horror ze względu na krew, flaki itd., ale gatunkowo to bardziej kryminał, thriller.

• monikamarko2000 A teksańska masakra piłą mechaniczną ?