Film

1955 1 godz. 45 min.
6,6 432
oceny
6,6 10 432
210
chce zobaczyć
{"id":"8728","linkUrl":"/film/Podhale+w+ogniu-1955-8728","alt":"Podhale w ogniu","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/87/28/8728/7520273.2.jpg"}
XVII wiek. Aleksander Kostka-Napierski staje na czele antyszlacheckiego ruchu chłopów.
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

Na Ukrainie trwa powstanie Chmielnickiego. Młody szlachcic Kostka Napierski przyjeżdża do Pcimia w poszukiwaniu ludowego przywódcy, bakałarza Radockiego. W karczmie sprzeciwia się samowoli starosty, staje w obronie prześladowanego chłopa. Musi uciekać przed pachołkami. W Pcimiu ustala z chłopskimi przywódcami taktykę buntu przeciwNa Ukrainie trwa powstanie Chmielnickiego. Młody szlachcic Kostka Napierski przyjeżdża do Pcimia w poszukiwaniu ludowego przywódcy, bakałarza Radockiego. W karczmie sprzeciwia się samowoli starosty, staje w obronie prześladowanego chłopa. Musi uciekać przed pachołkami. W Pcimiu ustala z chłopskimi przywódcami taktykę buntu przeciw feudałom i wysyła do Chmielnickiego kuriera z wieściami. Ten w drodze powrotnej zostaje ujęty przez ludzi wojewody. Wybucha chłopski bunt - najpierw drobne starcia ze szlachtą, potem zajęcie zamku w Czorsztynie. Szlachta jednoczy się w obliczu wspólnego wroga. Wojska biskupie oblegają zamek. Rozproszone grupy chłopskie zostają po kolei rozbite. Powstanie upada. Jego przywódcy stają przed sądem szlacheckim, czeka ich śmierć na haku. Przed egzekucją przepowiadają nadejście sprawiedliwości społecznej.

studio
Wytwórnia Filmów Fabularnych w Łodzi
data produkcji
1955
tytuł oryg.
Podhale w ogniu
inne tytuły
Sceny plenerowe kręcone były w Czorsztynie, Krakowie i Oporowie (Polska).
Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w kwietniu 1954.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Stary ale jary

  Demerez ocenił(a) film na 8

  Zamiast puszczać jakieś pierdoły takie filmy powinno się pokazywać w TVP

 • Fajny film

  przemo_7792 ocenił(a) film na 8

  owszem naleciałości propagandowe są (w końcu 55 rocznik), czysta niesprawiedliwości społeczna pokazana i ci biedni chłopi kontra szlachta... Ale ja wszystkie te stare filmy bardzo lubię :) mają ten swój niezaprzeczalny urok.

 • Można obejrzeć, ale

  Grand90

  ze świadomością, że Kostka Napieralski wzniecił bunt przeciwko państwu polskiemu z poduszczenia Chmielnickiego. Te oczywiste fakty nie zostały uwzględnione w filmie.

  2
  • Film rewelacja! 9/10

   CoNe1988 ocenił(a) film na 9

   Mimo, że film wiekowy naprawdę bardzo dobrze się go ogląda. Dałem 9/10 bo naprawdę zasłużył ;-)

  • Polski Braveheart ? Chyba jednak nie

   marta_sk ocenił(a) film na 5

   Fabula calkiem podobna co w dziele Mela "Mad Maxa" Gibsona. Wrazliwy spolecznik, rodzinna krzwyda, okrutni wielmoze, rebelia, poczatkowe zwyciestwa, potem kleska i na koncu nawlekanie na palik. No ale, mamy lata 50te i scenarzysta zadbal zeby przeslanie bylo absolutnie klarowne. ... więcej

   3