PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=119896}

Pogromca czarownic

Witchfinder General
6,6 701
ocen
6,6 10 1 701
7,0 4
oceny krytyków
Pogromca czarownic
powrót do forum filmu Pogromca czarownic

Okrutnik Vincent

ocenił(a) film na 6

Vincent Price jako bezwzględny "łowca czarownic" przemierzający XVII-wieczną Anglię. Kultowe w pewnych kręgach dokonanie Michaela Reevesa, które udaje zrobiony "całkiem serio" film historyczny, choć po prawdzie mamy do czynienia z eksploatacją pełną gębą. Jak na rok powstania, film jest dosyć odważny, nie zabraknie tutaj krwawych scen tortur, które swego czasu mogły rzeczywiście szokować. Sięgnąłem po wersję reżyserską, skuszony obietnicą "braku cenzury", ale tak naprawdę wyciętych scen (czy też raczej: ich fragmentów) jest niewiele i nie zawierają one w zasadzie nic nadzwyczajnego. Rozwija się dosyć ślamazarnie, ale im dalej, tym ciekawiej. Na plus sycący finał, który nie oferuje widzowi łatwej pociechy.

Caligula

Spośród kultowych brytyjskich horrorów chyba tylko "The Wicker Man" Robina Hardy'ego cieszy się większym uznaniem: oba filmy trafiają często na listy najlepszych dokonań brytyjskiej kinematografii - i wcale się temu nie dziwię. :P
Jasne, że "Pogromca..." "udaje" poważne kino historyczne, ale robi to świetnie: fabularnie jest to kino klasy B pełną gębą, ale reżysersko już niekoniecznie. Poprowadzone jest to perfekcyjnie, często "wygląd" kadru, prowadzenie kamery itp. są dla Reevesa równie ważne, jak to co się dzieje w filmie, a to wcale nie jest częste w kinie klasy B. Widać, że miał młodzian większe ambicje niż zrobienie pierwszej lepszej "eksploatacji". A smaczki typu "o, widać, że to sztuczna krew" dodają filmowi jedynie uroku (i zapewne decydują o jego "kultowości"). :P Niektóre sceny absolutnie rozbrajające (choćby finał). W sumie nie wiem, czy widziałem wersję "uncut", ale pewnie tak (86 minut, sporo krwi :P ).

ocenił(a) film na 6
Davus

Oj, myślę, że Wicker Man jest jednak o klasę wyżej.

Birke_La_Folle

Dzień dobry gdzie można ten film oglądnąć?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones