PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8756}
7,4 2 311
ocen
7,4 10 1 2311
7,0 3
oceny krytyków
Pokój z widokiem na morze
powrót do forum filmu Pokój z widokiem na morze

Wiem, że o tym aktorze złego słowa powiedzieć nie można, bo to książę polskiego filmu
postawiony przez różne autorytety na piedestale, ale gość jest po prostu słaby. W każdym filmie
gra tak samo - melancholijny (nierozumiany przez otoczenie) intelektualista rozumiejący
więcej, widzący dalej, ale wykazujący to paternalistycznym półuśmiechem. I oglądając "Pokój"
widziałem tego samego Jagiełłę z "Królewskich snów", tego samego Kubę z "Pętli" czy Doktora
z "Wysp szczęśliwych".

Fronczewski potrafi zagrać bezradnego ("Bilans kwartalny"), despotę ("Sam na sam") jak i w
tym filmie karierowicza - to Fronczewski nadaje sens temu filmowi, to on przeciąga uwagę z
samobójcy, którego twarzy nie znamy, na pragnienie sukcesu doktora. Paradygmat doktora
wychodzi z "pokoju z widokiem na morze" do obrony doktorskiej, do perspektywy wyjazdu do
USA itd. Fronczewski nadaje temu filmowi wiarygodności, a Buczkowski pokazuje krańcową
wersję zdarzeń.

Okres PRL to volens nolens wyżyny polskiej filmografii, czasem z łyżką dziegciu.

ocenił(a) film na 6
Bidzinski

Miało być Troński, a nie Buczkowski, Buczkowski zagrał nierozgarniętego milicjanta ;)

ocenił(a) film na 7
Bidzinski

I ja wolę Fronczewskiego, uważając go za gwiazdę polskiego kina - taką prawdziwą gwiazdę - nie mylić z tfu... celebrytą. Faktycznie Holoubek ma swój styl - nie widziałem wszystkich jego filmów, ale generalnie właśnie taki jest - spokój i opanowanie.
Dla mnie jednak w "pokoju..." jego rola jest bardzo dobra. Właśnie ta przeciwwaga dla "książkowej" postaci granej przez Fronczewskiego jest tu kluczem, aby się nie nudzić.

Bidzinski

5/10, czyli pół na pół - to ocena dla twego komentarza.
Masz rację co do Fronczewskiego, ale jeśli chodzi o Holoubka piszesz bzdury.

Bidzinski

Niekiedy nasuwały mi się porównania z Radziwiłłowiczem jako Andrzejem Wolskim w "Bez tajemnic", czyli psychologia 36 lat później. Zdecydowanie jako psycholog bardziej odpowiada mi Radziwiłłowicz. W Holoubku widzę jakoś też Jagiełłę...Ale jednak "Pokój z widokiem na morze" pochłonął mnie całkowicie wczoraj wieczorem, fascynujący problem.

ocenił(a) film na 8
Bidzinski

Nietrafiona analiza, a atak na grę Holoubka kuriozalny, bowiem dla większości jest to rzeczywiście książę polskiego kina i wielki autorytet, a jego niemal wszystkie role filmowe i teatralne to prawdziwe lekcje aktorstwa najwyższej próby. Jeśli nie akceptujesz gry Holoubka, to ja to rozumiem, nie każdy aktor musi być lubiany przez wszystkich. Ale nie pisz, że gra słabo, bo to nieprawda. Najlepiej obejrzyj film jeszcze raz, może wtedy zmienisz zdanie.

ocenił(a) film na 4
Longhos

Większość to znaczy mądrość.

Bidzinski

pełna zgoda

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones