Film

1954 1 godz. 23 min.
6,7 3 684
oceny
6,7 10 3684
2 172
chce zobaczyć
6,4 5
ocen krytyków
{"rate":6.4,"count":5}
{"id":"1116","linkUrl":"/film/Pokolenie-1954-1116","alt":"Pokolenie","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/11/16/1116/7575687.2.jpg"}
Stach, młody niewykształcony złodziejaszek, zatrudnia się w stolarni. Oczarowany piękną komunistką ze szkoły wstępuje do Związku Walki Młodych.
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

Na Woli mieszkają Stach (Tadeusz Łomnicki) i Jasio Krone (Tadeusz Janczar). Stach zarabia, kradnąc węgiel z transportów kolejowych, potem otrzymuje pracę w warsztacie stolarskim. Tu poznaje Sekułę (Janusz Paluszkiewicz), działacza komunistycznego, a przez niego Dorotę (Urszula Modrzyńska). Młodzi zakochują się w sobie i wspólnie biorąNa Woli mieszkają Stach (Tadeusz Łomnicki) i Jasio Krone (Tadeusz Janczar). Stach zarabia, kradnąc węgiel z transportów kolejowych, potem otrzymuje pracę w warsztacie stolarskim. Tu poznaje Sekułę (Janusz Paluszkiewicz), działacza komunistycznego, a przez niego Dorotę (Urszula Modrzyńska). Młodzi zakochują się w sobie i wspólnie biorą udział w czynnej walce z okupantem. W czasie powstania w getcie warszawskim otrzymują rozkaz przejęcia grupy Żydów.

na podstawie
Bohdan Czeszko "Pokolenie" (powieść)
studio
Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu
data produkcji
1954
tytuł oryg.
Pokolenie
inne tytuły
Początkowo "Pokolenie" miał realizować Aleksander Ford.
Zdjęcia do filmu nakręcono w Warszawie (Polska).
Realizację zdjęć do filmu rozpoczęto w marcu 1954 roku.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Kazimierz Kutz

  brocx ocenił(a) film na 7

  był asystentem reżysera i to właśnie on na polecenie Wajdy przygotował scenę śmierci Jasia Krone. Znalazł klatkę schodową, opracował pirotechniczne patenty.. Wtedy jeszcze strzelano na planie ostrymi kulami.

 • Początki polskiej szkoły filmowej.

  Getzz ocenił(a) film na 6

  Film pokazuje, że nie tylko AK walczyła z hitlerowcami. Chociaż wiadomo jaka była sytuacja polityczna w 1954 to żołnierzom Gwardii Ludowej należy oddać sprawiedliwość i docenić ich wkład w walce z okupantem.

 • Tadeusz Janczar - świetna rola

  magbag ocenił(a) film na 10

  Świetna rola Tadeusza Janczara, który już wtedy, gdy wiekszość aktorów nie umiała się pozbyć specyficznej dla kina tamtych lat maniery - stworzył kreację "bardzo nowoczesną" i prawdziwą.

 • Najtrudniejszy film Wajdy do oceniania.

  HarryKlassen ocenił(a) film na 6

  Trudno ocenia się ten film z bardzo prozaicznego powodu. Rok 1954 to była jeszcze epoka stalinizmu, więc prawdę mówiąc trudno było robić dobre filmy wtedy.

 • Dzieło mimo wszystko

  Rodmanicus ocenił(a) film na 6

  Dziś rzecz jasna można patrzeć na ten film jak na propagandową ramotę, ale nie wolno zapominać, że ten film powstał jeszcze w czasach realnego stalinizmu, przed Odwilżą '56. Oczywiście motywy socrealizmu i podział na szlachetnych i czynnie walczących GL-owców oraz paskudnych i zgnuśniałych AK-owców ... więcej

  3