film

Pokolenie

1954
1h 23m
6,7 4 506
ocen
6,7 10 1 4506
6,5 13
ocen krytyków
Stach, młody niewykształcony złodziejaszek, zatrudnia się w stolarni. Oczarowany piękną komunistką ze szkoły wstępuje do Związku Walki Młodych. więcej mniej
Pokolenie zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

Na Woli mieszkają Stach (Tadeusz Łomnicki) i Jasio Krone (Tadeusz Janczar). Stach zarabia, kradnąc węgiel z transportów kolejowych, potem otrzymuje pracę w warsztacie stolarskim. Tu poznaje Sekułę (Janusz Paluszkiewicz), działacza komunistycznego, a przez niego Dorotę (Urszula Modrzyńska). Młodzi zakochują się w sobie i wspólnie biorąNa Woli mieszkają Stach (Tadeusz Łomnicki) i Jasio Krone (Tadeusz Janczar). Stach zarabia, kradnąc węgiel z transportów kolejowych, potem otrzymuje pracę w warsztacie stolarskim. Tu poznaje Sekułę (Janusz Paluszkiewicz), działacza komunistycznego, a przez niego Dorotę (Urszula Modrzyńska). Młodzi zakochują się w sobie i wspólnie biorą udział w czynnej walce z okupantem. W czasie powstania w getcie warszawskim otrzymują rozkaz przejęcia grupy Żydów.

na podstawie
Bohdan Czeszko (powieść)
studio
Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu
tytuł oryg.
Pokolenie
inne tytuły
Generation Miedzynarodowe
A Generation USA
A Generation Wielka Brytania
więcej
Początkowo "Pokolenie" miał realizować Aleksander Ford.
Zdjęcia do filmu realizowano we Wrocławiu, Łodzi oraz Warszawie (Polska).
Realizację zdjęć do filmu rozpoczęto w marcu 1954 roku.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Film pokazuje, że nie tylko AK walczyła z hitlerowcami. Chociaż wiadomo jaka była sytuacja polityczna w 1954 to żołnierzom Gwardii Ludowej należy oddać sprawiedliwość i docenić ich wkład w walce z okupantem.

Trudno ocenia się ten film z bardzo prozaicznego powodu. Rok 1954 to była jeszcze epoka stalinizmu, więc prawdę mówiąc trudno było robić dobre filmy wtedy.

Kazimierz Kutz

ocenił(a) film na 7

był asystentem reżysera i to właśnie on na polecenie Wajdy przygotował scenę śmierci Jasia
Krone. Znalazł klatkę schodową, opracował pirotechniczne patenty.. Wtedy jeszcze strzelano na
planie ostrymi kulami.

Świetna rola Tadeusza Janczara, który już wtedy, gdy wiekszość aktorów nie umiała się pozbyć specyficznej dla kina tamtych lat maniery - stworzył kreację "bardzo nowoczesną" i prawdziwą.

Dziś rzecz jasna można patrzeć na ten film jak na propagandową ramotę, ale nie wolno zapominać, że ten film powstał jeszcze w czasach realnego stalinizmu, przed Odwilżą '56. Oczywiście motywy socrealizmu i podział na szlachetnych i czynnie walczących GL-owców oraz paskudnych i zgnuśniałych AK-owców są bardzo drażniące,...

więcej

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones